logo
logo
logo
logo
kredyt hipoteczny 2020

Kredyty hipoteczne w 2020 roku – czy banki zmienią politykę ich przyznawania?
Opublikowano: 19 grudnia 2019

Dla wielu konsumentów kredyt hipoteczny to jedyny sposób, by sfinalizować kupno wymarzonego mieszkania. Końcówka roku to zawsze czas podsumowań, a także tworzenia prognoz na kolejny rok. Czy osoby zamierzające w przyszłym roku kupić nieruchomość za środki pochodzące z kredytu hipotecznego mają się o co martwić?

kredyt hipoteczny 2020

Liczba ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości rośnie

Klienci zainteresowani nabyciem mieszkania mają szeroki wybór. Na rynku ofert nie brakuje. Można się o tym przekonać, zapoznając się z długą listą ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości położonych na terenie Warszawy. Świetnym przykładem są mieszkania na sprzedaż w dzielnicy Ursus, których z roku na rok jest coraz więcej.

Jeszcze kilka lat temu z serwisów ogłoszeniowych korzystali głównie właściciele prywatni. Dziś można tam spotkać również ogłoszenia deweloperów. Według ekspertów ta sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższej przyszłości – z kwartału na kwartał deweloperzy oddają do użytku coraz więcej mieszkań. Tylko w okresie od stycznia do lipca 2019 r. było to 110,2 tys. mieszkań, czyli o 10,9 proc. więcej niż przed rokiem[1]. Ogromny wybór lokali w połączeniu z niskim oprocentowaniem tradycyjnych instrumentów inwestycyjnych to główne powody, dla których zainteresowanie nieruchomościami wśród klientów indywidualnych jest tak duże.

Ceny będą rosnąć – to dobry moment na zakup mieszkania

W 2018 r. odnotowano wzrost cen zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Tendencja ta utrzymała się także w roku bieżącym, a według ekspertów wszystko wskazuje, że również w roku nadchodzącym należy spodziewać się dalszych podwyżek[2]. Powodów, dla których ceny rosną, jest wiele – to m.in.: rosnące płace minimalne, wyższe koszty robocizny i coraz droższe materiały budowlane w składach budowlanych. Ci, którzy chcą uniknąć dalszych podwyżek, powinni na zakup mieszkania zdecydować się już teraz.

Finalizując transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości w bieżącym roku, klienci mogą liczyć na lepszą cenę. Wielu deweloperów w grudniu organizuje rozmaite promocje i proponuje rabaty. Dodatkowym plusem jest duża liczba ofert i niskie zainteresowanie wśród kupujących, którzy często pozostawiają dopełnienie formalności i podjęcie ostatecznej decyzji na okres po nowym roku.

Kredyt hipoteczny od stycznia 2020 r. – zmiany

Z informacji zgromadzonych przez Związek Banków Polskich wynika, że na koniec 2017 r. w Polsce kredyt mieszkaniowy posiadało 2,11 mln osób[3]. Czy ta liczba wkrótce się powiększy? W ostatnim kwartale 2019 r. banki zaostrzyły politykę kredytową[4]. Głównym powodem były sygnały płynące z rynku, a także opinie ekspertów z branży. Czy dalszego zaostrzania kryteriów przyznawania kredytów należy również spodziewać się w przyszłym roku? Według specjalistów dokonane przez banki modyfikacje mają zabezpieczyć ich interesy w kolejnych miesiącach, zatem kolejne zmiany nie są spodziewane.

Od każdego klienta banki wciąż będą wymagać wkładu własnego w wysokości co najmniej 10 proc. wartości nieruchomości. Osoby o relatywnie niskiej zdolności kredytowej muszą spodziewać się, że zostaną poproszone o dodatkowe zabezpieczenia, w postaci np. hipoteki na nieruchomości innej niż finansowana ze środków pochodzących z kredytu bankowego.

Bez dofinansowania do kupna mieszkania

W ubiegłych latach klienci ubiegający się o kredyt mieszkaniowy mogli starać się o dofinansowanie z rządowego programu dopłat do zakupu mieszkania. Aktualnie realizowany jest Narodowy Program Mieszkaniowy, którego założeniem jest budowa tanich lokali mieszkalnych, które następnie zostaną oddane do użytku najemcom. Czy w przyszłym roku osoby planujące kupno mieszkania będą mogły skorzystać z dotacji na ten cel?

Na rządowych stronach nie ma informacji o zmianach w tym zakresie. Dla konsumentów zamierzających kupić mieszkanie od dewelopera czy prywatnego właściciela oznacza to konieczność negocjowania cen – to jedyny sposób, by zaoszczędzić na kupnie nieruchomości.

Co ze wskaźnikiem WIBOR?

Wszyscy kredytobiorcy spotykają się z określeniem „WIBOR”, ale nie każdy wie, co ono oznacza. Najprościej mówiąc, to składowa oprocentowania – wraz z marżą banku składa się na jego wysokość. Stawka WIBOR jest zmienna, a jej wartość zależy od wielu czynników. Dlaczego jest ona tak istotna? Unijne rozporządzenie wymaga, by wskaźnik WIBOR został dostosowany do stawek referencyjnych Unii Europejskiej. To jednak może przełożyć się niekorzystnie na oprocentowanie kredytów.

Według ekspertów na bieżąco śledzących rynek nieruchomości istnieje możliwość, że wskaźnik WIBOR poszybuje w górę. To z kolei negatywnie odbije się na oprocentowaniu kredytów hipotecznych. Aktualnie w ofertach banków dostępne są już kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem, które mają zapobiec temu, że rata zobowiązania nie wzrośnie.

 

[1] Stat.gov.pl, Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-VII 2019 r. (odczyt z dnia 29.11.2019).

[2] Emmerson-evaluation.pl, Analiza cen transakcyjnych i prognoz dla rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce – rynek pierwotny i wtórny (odczyt z dnia 29.11.2019).

[3] Zbp.pl, Raport ZBP Info Kredyt. Edycja II, grudzień 2017 (odczyt z dnia 29.11.2019).

[4] Nbp.pl, Sytuacja na rynku kredytowym (odczyt z dnia 29.11.2019).

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

leasing paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w ramach leasingu...

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i dynamicznego rozwoju techno...
Sprzedaż nieruchomości

Jak szybciej sprzedać nieruchomość nad morzem...

Sprzedaż nieruchomości w województwie zachodniopomorskim nie zawsze pr...
ETF

ETF SP500 – gdzie kupić?...

Dla inwestorów to główny element portf...
Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...