logo
logo
logo
logo
Ocieplanie ścian

Ocieplanie ścian zewnętrznych domu: metoda lekka sucha i lekka mokra
Opublikowano: 16 maja 2021

W naszej strefie klimatycznej porządna izolacja cieplna domu to podstawa. Istnieją dwa główne sposoby na wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych budynku – metodą lekką suchą lub lekką mokrą. Czym się one różnią?

Ocieplanie domu metodą lekką mokrą

Metoda lekka mokra nazywana jest również ETICS lub BSO. Polega na przyklejeniu warstwy izolacyjnej do mokrego muru i przytwierdzeniu jej przy pomocy kołków. Ocieplenie budynku tworzą styropian lub wełna mineralna, zabezpieczone warstwą specjalnej zaprawy. Dużą zaletą metody mokrej jest to, że mury budynku ulegają tylko nieznacznemu pogrubieniu, dzięki czemu nadal prezentuje się on zgrabnie i estetycznie.

Kolejnym plusem tej metody ocieplania ścian zewnętrznych jest polepszenie i odświeżenie wyglądu elewacji, którą stanowi w tym przypadku tynk cienkowarstwowy. Pewną niedogodnością może okazać się fakt, że ten typ izolacji cieplnej domu da się zainstalować jedynie przy dobrej pogodzie. Metoda lekka mokra jest powszechniejsza, ale podatniejsza na uszkodzenia od metody lekkiej suchej. Naprawa usterek bywa kosztowna i skomplikowana, wymaga też w skrajnych przypadkach rozebrania i zainstalowania od nowa całej warstwy izolacyjnej.

Ocieplanie ścian zewnętrznych metodą lekką suchą

W przypadku metody lekkiej suchej warstwa izolacyjna nie zostaje “przyklejona” do muru, a przymocowana mechanicznie z pomocą różnych, zazwyczaj opatentowanych przez producenta metod. Materiał elewacyjny jest – jak nazwa wskazuje – suchy. Mogą za niego posłużyć bloki z PCV, betonu, cementu, bakelitu, a nawet drewna. Warstwę izolacyjną stanowi, jak w przypadku techniki mokrej, wełna mineralna lub styropian. To mniej popularna metoda ocieplania ścian zewnętrznych, dlatego czasem możemy mieć problem z dostępnością fachowców.

Mury budynku muszą być w nienagannym stanie: stosunkowo nowe, nie osypujące się, bez śladu pleśni czy grzyba. Niestety, czasem ciężko też dobrać taką elewację, by pasowała do ścian. Jednak poza tymi drobnymi niedogodnościami ocieplanie domu metodą suchą ma same zalety. Jest łatwe i nieskomplikowane, dzięki czemu instalacja zazwyczaj zajmuje mniej czasu. Montaż można wykonać nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Taka izolacja cieplna domu jest również bardziej wytrzymała, a naprawianie ewentualnych usterek nie sprawia dużego kłopotu.

Izolacja cieplna domu – wybierz sprawdzonego fachowca

Przy wyborze profesjonalnej ekipy do ocieplenia ścian zewnętrznych trzeba być wymagającym. Dobra instalacja murów bardzo mocno wpływa na zapotrzebowanie energetyczne domu. W dużej mierze od niej zależy, ile będzie kosztowało zapewnienie ciepła wewnątrz budynku w okresie grzewczym. Dlatego wybierając ekipę do ocieplenia ścian zewnętrznych warto sprawdzać opinie i korzystać tylko z usług tych najbardziej doświadczonych.

Poznaj sprawdzone systemy ociepleń na kosbud.com.pl

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprzedaż nieruchomości

Jak szybciej sprzedać nieruchomość nad morzem...

Sprzedaż nieruchomości w województwie zachodniopomorskim nie zawsze pr...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Dewalt

Dlaczego warto zainwestować w narzędzia Dewal...

Coraz więcej profesjonalistów i amatorów majsterkowania stawia...