Polska to jeden z czołowych krajów, biorąc pod uwagę stopień zanieczyszczenia powietrza. Niekorzystną i często szkodliwą jakość powietrza należy brać pod uwagę nie tylko w kategoriach niebezpieczeństwa dla środowiska, ale również dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców.
To ogromne zaniedbanie rozwojowe dla danego kraju, jeżeli jego nazwa widnieje w tego typu ankietach. Jak zmieniła się sytuacja dotycząca jakości powietrza na przestrzeni ostatnich lat? Czy w jakikolwiek sposób można uchronić się od szkodliwego działania dymów unoszących się nad miastem?
W najnowszych sondażach Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, iż Polska ma ogromny problem ze smogiem. W światowych rankingach konkurencję stanowić mogą jedynie dwa kraje- Bułgaria i Turcja. Oba te kraje pozostają jednak poza unią europejską i poza jej sankcjami. Miasto o najczystszym powietrzu znajduje się w Finlandii. Na szczególną uwagę zasługują jednak Chiny, które po wprowadzeniu ekologicznych programów zmniejszyły emisję zanieczyszczeń, co spowodowało ich wykreślenie z rankingów. W 2016 roku poziom zanieczyszczeń zmniejszył się aż o 30# w porównaniu z latami poprzednimi. Podobny plan postanowiły przyjąć również Indie, których nie da się nie dostrzec w niechlubnych rankingach informujących o poziomie zanieczyszczenia w krajach.
Według aktualnych rankingów wśród miast najbardziej zanieczyszczonych pod względem jakości powietrza znajduje się Wodzisław Śląski, Nakło nad Notecią, Kraków i Opoczno.
Oprócz problemów z oddychaniem smog powoduje również:
Poziom zanieczyszczenia powietrza w kraju to ogromny powód do wstydu. Co ciekawe, sytuacja nie jest tak zła, jak na przykład w Indiach, jednak biorąc pod uwagę Europę, Polska plasuje się na bardzo wysokiej pozycji. Co ciekawe w ubiegłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że do zwiększonej liczby zgonów w ostatnim roku przyczyniła się fatalna jakość powietrza. Wielu świadomym osobom troszczącym się o swoje zdrowie informacja ta otwarła oczy i zmotywowała do podjęcia działań zapobiegającym wdychaniu powietrza, jednak o tym później. Wracając do zagadnienia zwiększonej liczby zgonów w porównaniu z ostatnimi latami, warto przytoczyć statystyki, które przedstawiają szokujące informacje. Na przełomie stycznia i lutego w 2017 roku padło rekordowe stężenie szkodliwych pyłów PM10, co z pewnością nieprzypadkowo zbiegło się z rekordową sumą zgonów w stosunku do lat poprzednich.
Każdego roku w Polsce umiera około 48 tysięcy ludzi. Szacuje się, że w ostatnich latach aż 12% tych zgonów spowodowane było zatruciem organizmu związanym z wdychaniem złej jakości powietrza. Jednym z największych generatorów toksycznego powietrza są gospodarstwa domowe oraz palenie w piecach nieodpowiednimi substancjami. Brak inspekcji powoduje prawdziwą samowolę i brak konsekwencji, co tylko daje zielone światło osobom palącym szkodliwymi substancjami, takimi jak plastiki, kleje, czy opony. Sam fakt złej jakości powietrza jest pierwszą kwestią, która może wywoływać szok. Bardziej przerażające jest jednak to, że niewiele osób podejmuje jakiekolwiek środki zaradcze, które skutecznie ochroniłby organizm przed toksynami zawartymi w powietrzu.
Coraz bardziej popularne stają się maski antysmogowe. To doskonały gadżet zwłaszcza zimą, kiedy poziom stężenia zanieczyszczeń jest największy. Niestety mimo ogromnej liczby dostępnych wariantów konsumenci wybierają zazwyczaj najtańsze i co za tym idzie, najmniej skuteczne maski, które nie tylko nie chronią organizmu przed toksynami, ale dodatkowo zatrzymują opary w masce, dzięki czemu wdychanie ich staje się coraz bardziej intensywne.
Dragon Mask to jedne z najskuteczniejszych masek antysmogowych, dzięki którym każda świadoma osoba będzie mogła w kompleksowy sposób zadbać o swoje zdrowie i życie. Maski te cechują się nie tylko niebywałą skutecznością, ale również różnorodnością wzorów oraz atrakcyjną ceną. Każdy bez względu na wiek płeć z pewnością znajdzie wariant dla siebie. Rynek masek antysmogowych rozwija się niezwykle dynamicznie, dlatego warto korzystać z dobrodziejstwa takich gadżetów! To inwestycja w siebie.
Autor: Klaudia Długowska
Tagi: Bezpieczeństwo, ekologia, Polska, powietrze, smog, zdrowie
Dodaj komentarz