Oszczędzanie to umiejętność, której należy się uczyć – tak, jak wszystkiego. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, a dla większości ludzi stanowi niezbędne rozwiązanie, które umożliwi im godne życie w przyszłości.
Polacy martwią się o swoje emerytury, jednak nie podejmują większych kroków w tym obszarze. Jak dobrze przygotować się na „jesień życia”, by myśl o niej więcej Cię nie przerażała? Poznaj sposoby na oszczędzanie.
Według raportu GUS, gdyby przeciętny Polak w wieku 25-45 lat (zarabiający średnią krajową do wieku emerytalnego) od dzisiaj zaczął oszczędzać 100 zł miesięcznie wówczas mógłby podnieść standard swojego życia o 25%. Badacze informują również, że jedynie 14-31% Polaków przyznaje się do odkładania oszczędności poza publicznym systemem emerytalnym, choć według statystyk aż 51% mieszkańców kraju obawia się, że emerytury będą zbyt niskie lub w ogóle ich nie otrzyma.
Autorzy raportu z Fundacji Kaleckiego z 2017 r. powołują się na inne dane GUS, według których do 2030 r. ma mieszkać w Polsce o 800 tys. ludzi mniej niż obecnie. Wskazują też na to, że w obliczu tych faktów, obecny system jest niestabilny i nierealistyczny, ponieważ te wszystkie czynniki mają znaczny wpływ na pomniejszenie świadczeń emerytalnych.
Wobec tego, dlaczego tak mało osób decyduje się na odkładanie funduszy na własną rękę? Pęd życia, duża ilość obowiązków, zniechęcenie na myśl o zagłębianiu się w propozycje banków na rynku i tak dalej – to wszystko może stać się powodem odsuwania w czasie tej tak ważnej decyzji. Warto się zatrzymać i pomyśleć o tym już teraz.
Na początku zastanów się, jakie masz możliwości oszczędzania lub/i jakie możesz mieć potrzeby na starość. To pozwoli Ci zweryfikować, na którą opcje chcesz lub możesz się zdecydować.
Jednym z rozwiązań jest inwestowanie w nieruchomości. Zakup mieszkań pod wynajem jest stosunkowo bezpiecznym sposobem na oszczędzanie, ponieważ zawsze będzie na nie popyt. Z drugiej strony, ta inwestycja wymaga sporo Twojej uwagi i finansów: kontrolowanie lokatorów, remontowanie i doposażanie wnętrza, wybór odpowiednich mieszkańców itp. – to wszystko zajmuje sporo czasu.
Innym sposobem odkładania na emeryturę jest zakup złota, które zachowuje swoją wysoką wartość na długi czas, jednak stanowi dość kosztowny wydatek na raz.
Pasjonaci mogą też zdecydować się na powiększenia swojego portfela inwestycyjnego o cenne dzieła sztuki, aby nie tylko cieszyć nimi swoje oko, ale też obracać nimi na rynku zbytu. Choć jest to nobilitujące i przyjemne zajęcie, to wymaga ono specjalistycznej wiedzy, najlepiej doradcy, który umiejętnie zbuduje Twoją kolekcję.
Jednym z najłatwiejszych sposobów na oszczędzanie dla osób posiadających mniej czasu lub umiejętności są lokaty bankowe.
Wiele banków oferuje różnego rodzaju produkty, które należy dopasować do swoich możliwości i umiejętności oszczędzania. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z lokatami bankowymi poleca się skorzystanie na start z łatwych do założenia, krótkoterminowych kont. W niektórych bankach można założyć lokatę przez aplikację w telefonie. W ten sposób, będziesz mógł zbadać, czy tego rodzaju oszczędzanie Ci odpowiada i czy jesteś gotowy na zobowiązanie na dłuższy okres.
Lokaty bankowe na rok lub więcej lat są zwykle bardziej opłacalne, więc w przypadku odkładania na emeryturę te okażą się najbardziej wygodne. Jeśli zależy Ci na ofercie, która będzie dokładnie dopasowana do Twoich potrzeb to wybierz taką, w której będziesz mógł negocjować długość trwania lokaty i wysokość odsetek.
Nie słuchaj tych, którzy myślą, że nie dożyją emerytury, więc negują potrzebę oszczędzania. Nigdy nie jest za późno, by zacząć odkładać fundusze – możesz zacząć nawet teraz. Wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie, od alternatywnych po wygodne lokaty bankowe, i niskim kosztem zbuduj bezpieczną przyszłość dla siebie i swoich bliskich.
Tagi: bankowość, emerytura, finanse, fundusze, inwestowanie, lokaty
Dodaj komentarz