Z problemem suchej skóry zmaga się wiele kobiet. Często wynika on z podobnych przyczyn, takich jak promieniowanie UV, niewłaściwa pielęgnacja czy przyjmowanie leków.
Z suchą skórą uporamy się, jeżeli zadbamy o jej nawilżenie, przy czym peelingów nie musimy się obawiać. Odpowiednio dobrane i prawidłowo stosowane przyspieszą regenerację naskórka.
Sucha skóra jest matowa, szorstka w dotyku, cienka, czasami nawet prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Stanowi ona problem także dlatego, że szybciej się starzeje, a zmarszczki mimiczne pojawiają się znacznie wcześniej. Co zatem można zrobić? Czy rozpoczęcie pielęgnacji od peelingu to dobry pomysł?
Specjaliści podkreślają, że złuszczanie i peelingowanie suchej skóry może pomóc lub zaszkodzić. Duże znaczenie ma tu wybór odpowiedniego kosmetyku (łagodnego, kojącego, ochronnego, opartego na przebadanych dermatologicznie formułach) i jego prawidłowe, umiejętne stosowanie.
Jeżeli mamy właśnie wrażliwą skórę, dobrze jest sięgnąć wyłącznie po dwa rodzaje peelingów: enzymatyczny i cukrowy (np. Sugar Scrubs).
W przypadku tego pierwszego enzymy rozpuszczają martwe i zrogowaciałe komórki naskórka, więc nie ma problemu z tym, żeby się ich pozbyć. Wystarczy nałożyć kosmetyk (najlepiej taki, który ma w swoim składzie owoce papai), pozostawić go na twarzy na kilka minut, a następnie spłukać. Peelingu enzymatycznego można także użyć do innych delikatnych partii, tj. dekoltu, szyi czy okolic piersi. Warto też pamiętać, że jeżeli nasza skóra przesusza się systematycznie, powinno się zadbać o to, żeby przed nałożeniem peelingu była chociaż minimalnie zmiękczona. Efekt taki osiągniemy dzięki natłuszczeniu (tłusty krem musi się wchłonąć, dajmy mu na to kilka godzin).
Warto zwrócić uwagę także na peelingi cukrowe. I tak na przykład Sugar Scrubs są delikatne i składają się z kryształków o drobnej średnicy. Mają też witaminy z grupy B i minerały, które odżywiają skórę od wewnątrz. W przypadku Sugar Scrubs poprawę w wyglądzie i kondycji skóry uzyskujemy już po trzech dniach peelingowania i natłuszczania. Sugar Scrubs usuwają zrogowaciały naskórek i tym samym odblokowują pory.
Krążenie krwi i przepływ limfy poprawiają się, co bezpośrednio wpływa na lepsze odżywienie naskórka. Poza tym Scrubs stymulują skórę do produkcji kolagenu, więc z czasem jest ona bardziej jędrna i napięta. Przy dłuższym stosowaniu proces odbudowy biologicznej naskórka jest przyspieszony, spłycają się blizny i drobne zmarszczki. Ponadto dzięki Sugar Scrubs substancje odżywcze zawarte w kremach lepiej się wchłaniają.
Niezależnie od tego, czy wybierzemy peeling enzymatyczny, czy cukrowy Scrubs, kosmetyki pomogą nam tylko przy odpowiednim stosowaniu. Peeling powinien być nakładany małymi, okrężnymi ruchami palców. Zbyt intensywne ruchy powodują rozciąganie cery i sprzyjają powstawaniu zmarszczek.
Pamiętajmy też, że peeling jest bezpieczny dla suchej skóry tylko wtedy, kiedy go nie nadużywamy. Nie należy go wykonywać na podrażnioną, poparzoną czy świeżo opaloną skórę. Natomiast po zakończonym peelingu, jeżeli mamy takie plany, koniecznie zrezygnujmy przez kilka dni z kąpieli słonecznych.
Tagi: kosmetyka, medycyna, peeling, uroda, zdrowie
Dodaj komentarz