Licencja transportowa na przewozy międzynarodowe jest jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie zarobków przedsiębiorcy / przewoźnika.
W tym artykule przedstawiamy wszystkie procedury związane z uzyskaniem, wyrabianiem oraz odnawianiem licencji międzynarodowych dla przedsiębiorców / przewoźników. Warto mieć taką wiedzę, szczególnie wtedy, gdy poszukujemy sposobu na zwiększenie swoich zarobków.
Aktem prawnym, który szczegółowo opisuje całą procedurę uzyskania pozwolenia na wykonywanie przewozów międzynarodowych jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego oraz Rady WE nr 1071/2009. W tym artykule postaramy się w maksymalnie kompleksowy sposób dokonać streszczenia zapisów Rozporządzenia, przekładając jego język na bardziej zrozumiały (jak wiadomo, akty prawne potrafią być dosyć trudne w interpretacji dla osób, które na codzień nie zajmują się pracą z nimi).
Każdy, kto myśli o uzyskaniu licencji transportowej na wykonywanie przewozów międzynarodowych musi posiadać ważne, krajowe pozwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika. Tego rodzaju zezwolenia wydawane są przez państwo członkowskie, zgodnie z zapisami lokalnego prawa oraz prawa wspólnotowego. Gdzie uzyskać tego typu pozwolenie?
Wydawaniem takich dokumentów zajmuje się Biuro ds. Transportu Międzynarodowego. Jest to komórka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Oprócz tego, niezwykle istotnym dokumentem jest również certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika. To dokument, który wydaje Instytut Transportu Samochodowego, a jest on potwierdzeniem kwalifikacji osoby zarządzającej transportem.
Warto pamiętać o tym, że międzynarodowa licencja transportowa jest tak naprawdę dokumentem ważnym na terenie całej Wspólnoty Europejskiej. Innymi słowy, uzyskując Licencję wspólnotową oraz zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika, możemy swobodnie pracować również na terytorium naszego kraju.
Cała procedura może się wydawać prosta i nieskomplikowana, ale niestety tak nie jest. Uzyskanie licencji na transport międzynarodowy to szereg procedur, jakie trzeba wypełnić. Z punktu widzenia kierowcy jest to prawdziwie problematyczne i niezwykle czasochłonne. Warto zatem skorzystać z usług firm, które zapewniają kompleksową obsługę przewoźników.
Wniosek o otrzymanie licencji transportowej składa się do GITD, a okres jego rozpatrzenia może wynieść nawet do 20 dni roboczych. Niezwykle istotne jest przedstawienie wszystkich dokumentów z treścią nie pozostawiającą żadnych wątpliwości – warunki są bardzo restrykcyjne, zatem lepiej skorzystać z pomocy doradcy. A gdy już otrzymamy taką licencję? Oryginał przechowujemy w biurze firmy, natomiast każdy z kierowców musi mieć wypis z licencji w trakcie wykonywania transportów.
Pomoc w zakresie licencji transportowych oferuje choćby firma ABC Szkolenia z Warszawy. Za pośrednictwem tej firmy można sprawnie dopełnić wszelkich procedur, a także znacznie szybciej otrzymać czy odnowić pozwolenia.
27 sierpnia 2018
Dodaj komentarz