logo
logo
logo
logo

Nietrzymanie moczu – kiedy niezbędne jest leczenie chirurgiczne?
Opublikowano: 2 sierpnia 2018

Niewiele jest takich schorzeń, które choć wydają się błahe, mogą urastać do rangi naprawdę poważnych, izolujących nas od otoczenia i odbierających ochotę nie tylko na aktywność fizyczną, ale i na aktywność w ogóle, również towarzyską.

Takim problemem jest nietrzymanie moczu. Niestety, choć istnieją różne sposoby leczenia, niekiedy nie da się uniknąć operacji.

Choć niektóre przypadki nietrzymania moczu leczy się operacyjnie, należy pamiętać, że niekiedy da się zapobiegać takim chorobom lub zniwelować je wtedy, kiedy jeszcze objawy nie są zbyt nasilone. Warto zacząć od poznania czynników sprzyjających wystąpieniu tego problemu.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Nietrzymanie moczu to przypadłość, która częściej dotyczy kobiet, i to w starszym wieku, co jednak nie oznacza, że u mężczyzn problemu w ogóle nie ma. W ich przypadku nierzadko ma nietrzymanie moczu przyczyny w łagodnym przeroście prostaty. Wspólnym mianownikiem, jeśli chodzi o czynniki ryzyka u kobiet i u mężczyzn, jest z kolei tryb życia: zła dieta, siedząca praca, otyłość, a także używki takie jak kawa, papierosy czy alkohol, a nawet niektóre choroby, jak cukrzyca. Dodatkowo u kobiet przyczynami mogą być przebyte ciąże i porody, a także nieleczone infekcje czy też stany zapalne.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Zawsze warto pierwsze kroki skierować do lekarza. Urolog lub ginekolog powinien móc postawić wstępną diagnozę i zaordynować odpowiednie leczenie. Czasem można wiele zdziałać poprzez ćwiczenia mięśni dna miednicy. Żeby taki trening pomógł, trzeba wykonywać go regularnie. Ponadto bywa, że pomocny okazuje się specjalny masaż bądź ćwiczenia z fizjoterapeutą. Warto też wypróbować kulki do ćwiczeń mięśni Kegla. Ponieważ żadna metoda nie da jednak natychmiastowych rezultatów, nie jest powiedziane, że trzeba się umęczać dyskomfortem. Dobrym sposobem jest na przykład stosowanie majtek lub wkładek chłonnych. Chodzi między innymi o takie z serii TENA Pants. Dopasowują się do kształtu ciała, pozwalają skórze oddychać i nie powodują podrażnień. Specjalny wkład pochłania też nieprzyjemny zapach.

Kiedy potrzebne jest leczenie chirurgiczne?

Niekiedy jednak nietrzymanie moczu przybiera poważniejszą postać, której nie da się już naprawić ćwiczeniami czy zmianą stylu życia. Lekarz może zalecić operację u osób, u których leki nie przyniosły poprawy, albo gdy wysiłkowe lub mieszane nietrzymanie moczu występuje z dużym nasileniem (także u panów po operacjach prostaty), a także wówczas, gdy nietrzymanie moczu przebiega wraz z innymi schorzeniami, takimi jak stwardnienie rozsiane. Trzeba jednak pamiętać, że operacja to ostateczność, ale i duże obciążenie dla organizmu. Jeśli zauważymy u siebie pierwsze oznaki nietrzymania moczu, lepiej wybrać się do specjalisty i stłumić problem w zarodku, bez narażania siebie na stres, a organizmu na ryzyko operacji.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...