logo
logo
logo
logo
Błędy instalacji elektrycznej

Najczęstsze błędy przy planowaniu instalacji w domu
Opublikowano: 26 czerwca 2018

Wykonanie instalacji wewnętrznych: wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i grzewczej, to najważniejsza i wymagająca największej precyzji część wykańczania domu. W dobrze zaplanowanych instalacjach poszczególne elementy współgrają ze sobą i się uzupełniają.

Nieprawidłowo wykonana instalacja wewnętrzna naraża nas na koszty i stwarza duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Na tym etapie prac nie należy działać na własną rękę, ponieważ nawet najdrobniejszy błąd może spowodować poważną awarię. Dlatego tak ważną kwestią jest wybór profesjonalnej ekipy, która zajmie się montażem całej instalacji.

Jak ustrzec się pseudofachowców?

Zatrudniając fachowców, którzy mają wykonać dla nas montaż instalacji powinniśmy porównać oferty kilku firm i zapoznać się z opiniami poprzednich klientów. Tylko w taki sposób możemy ustrzec się przed zatrudnieniem niekompetentnych wykonawców. Ponadto, np. elektryk, który będzie wykonywał przyłącze elektryczne w naszym domu, powinien posiadać wszystkie niezbędne kwalifikacje i uprawnienia.

Kopia tych dokumentów będzie niezbędna podczas wnioskowania w zakładzie energetycznym o podłączenie prądu. Błędy towarzyszące zakładaniu poszczególnych instalacji wpływają na koszty związane z późniejszymi naprawami, takimi jak chociażby – wymiana instalacji elektrycznej czy skuwanie płytek w łazience, aby dostać się do źle zamontowanej spłuczki. Oprócz kosztów, powodują dyskomfort domowników, którym przychodzi zmagać się z niedociągnięciami pseudofachowców.

Błędy instalacji grzewczej

Jednym z najpoważniejszych błędów instalacji grzewczej w domach jest źle dobrany kocioł pod względem mocy lub paliwa. Każdy budynek ma indywidualne dla swojej bryły, liczby okien, domowników, lokalizacji i technologii budownictwa, zapotrzebowanie na ciepło. Argumentem przemawiającym za wyborem kotła nie powinna być więc tylko powierzchnia domu. Zakup pieca grzewczego powinien być uwzględniony w oparciu o parametry grzewcze, które znajdują się w projekcie budynku. Pomijając te normy, narażamy się, m.in. na zwiększenie kosztów za ogrzewanie lub częsty serwis i konserwację pieca w przypadku niewłaściwie dobranego paliwa do rodzaju kotła.

Błędy instalacji elektrycznej

Niezawodność instalacji elektrycznej często dotyczy jakości oraz parametrów materiałów, z których została wykonana. Planując zakup przewodów o zbyt małej grubości lub słabej izolacji, zwiększamy ryzyko nagrzewania się kabli. Może to skutkować porażeniem prądem lub pożarem. Dodatkowo, cienkie przewody mogą mieć zbyt małą moc ochronną względem obciążenia, co spowoduje rozłączanie zabezpieczeń w skrzynce elektrycznej. Jeżeli chcemy uniknąć podobnych sytuacji, wybierajmy sprawdzonych fachowców i materiały wysokiej jakości, zalecane przez projektanta budynku.

Nieprawidłowości w planowaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej

Kłopoty z instalacją wodno-kanalizacyjną najczęściej dotyczą położenia przyłączy. Rury powinny znajdować się głębokości 1,2 m -1,5 m w głąb ziemi. Jest to warstwa, która ma zabezpieczać instalację przed mrozem.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprzedaż nieruchomości

Jak szybciej sprzedać nieruchomość nad morzem...

Sprzedaż nieruchomości w województwie zachodniopomorskim nie zawsze pr...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Dewalt

Dlaczego warto zainwestować w narzędzia Dewal...

Coraz więcej profesjonalistów i amatorów majsterkowania stawia...