Jednym z ostatnich etapów remontu mieszkania lub domu jest równanie ścian wewnątrz pomieszczenia. Mimo że gips szpachlowy i gładź gipsowa to materiały o podobnej nazwie, pełnią różne funkcje i dla uzyskania oczekiwanych skutków, powinniśmy wybierać je ze względu na ich zastosowanie.
Równe i gładkie ściany to standard remontowanych domach oraz mieszkaniach. Są podłożem dla farb i tapet oraz wpływają na wygląd całego wnętrza. Obecnie w budownictwie wykorzystuje się tynki gipsowe lub cementowo-wapienne, które umożliwiają uzyskanie idealnej powierzchni ścian i sufitów.
Gips szpachlowy jest zaprawą, którą nakładamy bezpośrednio na ścianę. To materiał uniwersalny, ponieważ nadaje się do różnego typu powierzchni, np.: betonowych, cementowych, gipsowych i innych. Służy wyrównywaniu ubytków i nierówności w ścianie oraz na suficie. Szpachla jest trwała i łatwa w nałożeniu. Ze względu na wysoką twardość, jest trudna do szlifowania, ale jej zaletą jest duża przyczepność. Można ją wykorzystywać także jako materiał klejący do mocowania niewielkich gipsowych dekorów lub łączenia płyt ściennych. Gips szpachlowy cieszy się popularnością ze względu na łatwą aplikację. Już nałożenie jednej, około 6 mm warstwy zaprawy, pozwala uzyskać efekt równej płaszczyzny. Gładzenie ścian szpachlą gipsową wymaga zwykle jeszcze jednej czynności – nakładania gładzi gipsowej. Będzie to ostatni etap wykańczania ścian i sufitów.
Jeżeli po wyrównaniu ścian i sufitów, nie są one wystarczająco gładkie i mają chropowatą lub porowatą strukturę, warto sięgnąć po gładź gipsową. Jest to zaprawa wykonana z drobnych ziaren gipsu szpachlowego i syntetycznego oraz materiałów wiążących – wapna i cementu. Gładź pozwala uzyskać gładką i niemal połyskującą powierzchnię.
Nakładanie jej na ściany wymaga dużej precyzji i poświęcenia czasu, ponieważ jednorazowo możemy nakładać cienką (około 2 mm) warstwę gładzi. W porównaniu ze szpachlą jest mniej trwała i bardziej miękka, dlatego nie sprawdzi się jako materiał do wyprowadzania ścian i sufitów oraz uzupełniania ubytków. Jasny kolor gładzi, pozytywnie wpływa też na walory estetyczne pomieszczenia, ponieważ dobrze prezentuje się na niej każdy odcień farby.
Tagi: Budownictwo, DOM, Gładź gipsowa, Remont, Szpachla gipsowa
Dodaj komentarz