Choroba Leśniowskiego – Crohna to przewlekły stan zapalny przewodu pokarmowego. Może dotyczyć każdego jego odcinka, od jamy ustnej aż do odbytu. Schorzenie to dotyka przede wszystkim osoby młode – pomiędzy 15, a 25 rokiem życia, choć objawy mogą pojawić się później – u osób w przedziale wiekowym 60 – 80 lat. Choroba Leśniewskiego – Crohna rzadziej jest spotykana u dzieci.
Przyczyny Choroby Leśniewskiego – Crohna nie są dokładnie znane. Specjaliści wyróżniają jednak czynniki biorące udział w jej powstaniu, a mianowicie:
W przypadku tej choroby, objawy są uzależnione od tego, w którym miejscu zmiany są zlokalizowane i jak bardzo są nasilone. Schorzenie to, objawia się okresowo – raz dolegliwości są łagodniejsze, a raz ostrzejsze. Bardzo często, w wyniku tej choroby powierzchnia błony śluzowej ulega owrzodzeniu. Tworzą się wówczas nieswoiste guzowate masy ziarnicze.
Najczęstsze objawy Choroby Leśniowskiego – Crohna:
Absolutnie nie należy bagatelizować tych objawów i osoba, która zmaga się z takimi dolegliwościami powinna jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą w poradni gastroenterologicznej. Zaniedbanie tej choroby może doprowadzić do powikłań polegających na zwężeniu, a w rezultacie niedrożności jelit. Ponadto, w wyniku nieleczenia tego schorzenia mogą powstać pojedyncze lub mnogie przetoki, ropnie, zapalenie otrzewnej, a nawet może wystąpić krwawienie z przewodu pokarmowego.
Prawidłowa diagnoza zostaje postawiona na podstawie dokładnego wywiadu z pacjentem oraz wyników badań takich jak:
Leczenie tego schorzenia jest długotrwałe i kosztowne. Chory, poza przyjmowaniem odpowiednich lekarstw, jest zmuszony do zmiany trybu życia na bardziej oszczędzający. Należy zatem wyeliminować stres, rzucić palenie oraz przejść na dietę bogatą w białko, a ubogą w błonnik. Wszystkie zmiany w diecie należy konsultować z lekarzem prowadzącym.
W Katowicach pomocy możesz szukać w nowoczesnej placówce GeoMedical.
Tagi: Choroba Leśniowskiego – Crohna, medycyna, zdrowie
Dodaj komentarz