Ból to tak naprawdę złożone zjawisko, które ludzkości towarzyszy od wieków. Wyróżnia się odmienne jego rodzaje, stopnie nasilenia, przyczyny, jak i sposoby leczenia.
Nawet jedna i ta sama osoba może w inny sposób odczuwać dolegliwości bólowe, w zależności od sytuacji czy aktualnego stanu. Ból może mieć charakter tymczasowy, jak i trwały, co kwalifikuje go do dolegliwości, określanych jako ból przewlekły.
Mamy do czynienia z odczuciami, które występujące raz na jakiś czas są potrzebne, bo sugerują, że w organizmie coś się dzieje i potrzeba skorzystać z pomocy lekarskiej. Po drugiej stronie stoją natomiast dolegliwości bólowe o charakterze przewlekłym, których przyczyny są niekiedy trudne do zidentyfikowania. W jaki sposób rozróżnia się ból i jak można sobie z nim radzić?
W strukturze bólu wyodrębnia się składową somatyczną, czyli wrażenia zmysłowe. Kolejno składową psychiczną, o elemencie poznawczym oraz uczuciowym. Składowa mieszana, czy też psychosomatyczna związana jest z elementem behawioralnym. Reakcja na ból może dotyczyć wszystkich trzech sfer.
Ból odczuwamy, gdy dochodzi do przekroczenia fizjologicznych granic organizmu pod wpływem nasilenia bodźców. Na siłę bólu wpływ będą mieć indywidualne predyspozycje, a także doświadczenia osoby chorej. Kolejno cechy etniczne czy kulturowe.
Receptory, drogi przewodzące oraz ośrodki składają się na układ, w którym powstaje ból. Włókna nerwowe zakończone są receptorami wykazującymi odmienną wrażliwość na bodźce. Te ostatnie zostają odebrane przez receptory i przechodzą drogę do ośrodka czucia bólu w mózgu.
Dolegliwości bólowe im dłużej trwają, tym bardziej stają się uciążliwe w życiu codziennym. Zaburzają rytm dnia, rodzą problemy z normalnym funkcjonowaniem. Odczucia fizyczne, które zaczynają mieć charakter przewlekły, nie znajdując ujścia, odbijają się na stanie psychicznym i emocjonalnym osoby chorej. Sytuację mogą pogarszać opieszali lekarze, którzy mówią, że do bólu trzeba się przyzwyczaić. Pacjenci idąc tym tropem zamykają się w sobie, unikają otoczenia, stają się apatycznymi, zaczynają zmagać się z bezsennością, problemami po stronie układu pokarmowego, jak i krążenia. Co gorsza, na własną rękę korzystają z farmakologii, która w ich odczuciu ma uśmierzyć dolegliwości bólowe.
Niestety łatwo popaść w błędne koło, bo nagminne stosowanie nawet „łagodnych” środków przeciwbólowych, może prowadzić do jeszcze większych i trudniejszych do wyleczenia problemów zdrowotnych, a nawet do uzależnienia. Bez farmakologii trudno się obejść, jednak powinna być ona dopasowywana indywidualnie do pacjenta. Wynika to również z faktu, że rynek farmaceutyczny oferuje sporo środków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym czy łagodzącym rozmaite objawy. Przykładowo pojawia się propozycja, jaką są produkty bayer, w tym alka seltzer – produkt, który sprawdza się nie tylko podczas dolegliwości bólowych, ale i gorączki czy łagodnych stanów zapalnych.
Ból spełnia ważne funkcje w naszym życiu. W dużej części przypadków staje się sprzymierzeńcem, bo daje znać, że w organizmie zachodzą procesy, które nie powinny mieć miejsca bądź układ czy organ zaczynają szwankować i trzeba znaleźć przyczynę dolegliwości. Taki ból jest też przydatny wtedy, gdy sygnalizuje niebezpieczeństwo – np. podczas zbliżania ręki do ognia.
Najkrócej trwa ból ostry, który mija wraz z chorobą, na bazie jakiej powstał. Ból z kolei, który nie ustępuje po trzech miesiącach, jest już określany jako przewlekły. Towarzyszyć może wielu schorzeniom. Trwa niekiedy kilka godzin lub występuje kilka razy w ciągu tygodnia czy miesiąca. W najgorszych przypadkach nie ustępuje przez całą dobę i za każdym razem odbija się na zdecydowanie gorszej jakości życia.
Leczenie farmakologiczne to nie jedyne metody walki z bólem. W zależności od indywidualnego przypadku stosuje się również inwazyjne metody leczenia – termolezję czy neurolizy. Około 20% pacjentów ma wskazania do zastosowania takich metod. Kluczowym jest zatem znalezienie przyczyny, indywidualny dobór metod leczenia, a także samodzielna nauka pacjenta – m.in. metod relaksacyjnych. To ważne, by poprawiać jakość życia, a przede wszystkim nie pogarszać aktualnego stanu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
ŹRÓDŁA:
Dodaj komentarz