Zwyczajny ból głowy, choć silny, to nie to samo, co migrena. Bóle migrenowe często poprzedza szereg objawów. Podpowiadamy, jakie symptomy wskazują, że wkrótce nastąpi atak migreny. Właściwa diagnoza to warunek konieczny, aby nauczyć się walczyć z migreną.
Kilka wieków temu migrenę uważano za chorobę przedstawicieli arystokracji. Nie jest chorobą śmiertelną ani zakaźną, ale za to bardzo uciążliwą. Mimo że znana od dawna, nie ma na nią dobrego sposobu sprawdzającego się u wszystkich. Jednym pomagają domowe sposoby, a innym lek na migrenę Migea, Metafen czy Ibupar – w aptece wybór jest szeroki. Zanim jednak sięgniemy po tabletkę, warto poznać pięć głównych objawów migreny.
Nudności są jednym z charakterystycznych objawów migreny i występują u każdego, kto cierpi na tę chorobę. Jeśli po prostu boli cię głowa, ale nie masz nudności, nie cierpisz na migrenę. Niektórym dodatkowo dokucza biegunka, obniżenie łaknienia, wymioty. Szacuje się, że na nudności skarży się aż 90% chorych, z kolei na wymioty około 40%. Należy je od razu zwalczyć, gdyż zwiększają ryzyko odwodnienia, a co najważniejsze – utrudniają działanie leku. Migea, Ibupar czy inny lek przeciwbólowy nie będą wtedy w stanie wiele pomóc.
Częstym objawem jest z pozoru niewinne ziewanie. Na dzień lub dwa przed nadchodzącym atakiem migreny możesz zauważyć, że ziewasz jednak częściej niż zwykle. Może to być jedna z zapowiedzi ataków. Ponadto ziewaniu towarzyszy zwykle ogólne zmęczenie, ciągłe pragnienie czy wahania nastroju. Wszystkie te objawy przyczyniają się też do pogorszenia samopoczucia. Nawet lek na migrenę Migea, Panadol czy Ibupar nie zdziała cudów, jeśli obniżymy swoją odporność na atak.
Aurą nazywamy szereg objawów neurologicznych zapowiadających atak. Jeśli cierpisz na drętwienie kończyn, pojawiają ci się jasne plamki przed oczami lub nierywaźny, jakby zamazany obraz, prawdopodobnie niebawem nadejdzie migrena. Migrenowcom wskazane jest zabezpieczenie się na wszelki wypadek w lek typu Ibuprom, Panadol czy Migea. Bez recepty można kupić też inne środki przeciwbólowe.
Aura najczęściej występuje około 30-60 minut przed atakiem. Kiedy ból zaczyna dokuczać, objawy przechodzą. Wspomnieliśmy, że migrena nie jest chorobą śmiertelną, ale trzeba pamiętać, że kobiety przed menopauzą, cierpiące na migrenę z aurą są w grupie zwiększonego ryzyka wylewu.
Wśród cierpiących na migrenę wielu pacjentów skarży się także na zaburzenia widzenia, m.in. na niewyraźne, zamazane obrazy. Co prawda wspomnieliśmy o nich już przy aurze, ale mogą także samodzielnie stanowić jeden z objawów. Zwykle wywoływane są przez zmiany przepływu krwi w mózgu i nie należy ich ignorować. Warto zastosować domowe sposoby lub nawet lek na migrenę. Migea, Ibum czy inne środki dostępne są w każdej aptece.
Zwiększona wrażliwość na światło oraz dźwięk to kolejne objawy nadchodzącego ataku migreny. Jest to efekt zbyt aktywnego korzenia mózgu – to część odpowiedzialna za to, które czynniki wywołują ból. Należą do nich m.in. światło i dźwięk, choć czynniki te mogą też wywoływać migrenę. Jeśli dokuczają nam te objawy, warto mieć pod ręką lek Ibupar czy Migea. Bez recepty dostępnych jest także wiele innych środków. Warto jednak pamiętać, że przed zażyciem należy zapoznać się dokładnie z ulotką leku lub zaczerpnąć porady u lekarza.
materiał przygotowany przy współpracy z notatek.pl
Tagi: medycyna, migrena, zdrowieJedyne rozwiązanie jesli chodzi o pozbycie sie migreny, to w moim przypadku Cefaly.
Dodaj komentarz