logo
logo
logo
logo
co to są upławy

Upławy – czym są, co je powoduje, kiedy i jak je leczyć?
Opublikowano: 20 maja 2017

co to są upławy

U zdrowej kobiety wydzielina z pochwy z reguły nie ma zapachu, jest przeźroczysta lub lekko mętna, a także jest ciągliwa.

Każda zmiana w wyglądzie tej wydzieliny, zarówno jeśli chodzi o kolor, zapach, jak i konsystencję, może świadczyć o zmianach chorobowych w okolicach narządów rodnych. O czym mogą świadczyć pojawiające się upławy i jak sobie z nimi poradzić? O tym właśnie piszemy w poniższym artykule.

Na co wskazują upławy?

Upławy są nieprawidłową wydzieliną z pochwy. Mają inną konsystencję, kolor i zapach niż naturalna wydzielina. Z reguły powstają w wyniku zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej pochwy. To może być związane z rozwojem infekcji intymnych na różnym podłożu. W zależności od wyglądu upławy będą świadczyły o pojawieniu się:

infekcji grzybiczych – w takim przypadku upławy mają biały kolor i są serowate, bardzo gęste. Jednak niekiedy mylące jest to, że upławy w takim przypadku mogą być bardzo rzadkie, wręcz wodniste;

infekcji bakteryjnych – upławy przy takich dolegliwościach charakteryzują się przede wszystkim nieprzyjemnym, rybim zapachem i szarawym kolorem;

infekcji rzęsistkowych – upławy mają żółtozielony kolor, są obfite, mają nieprzyjemny zapach oraz pienistą konsystencję;

chlamydii – oprócz upławów śluzowatych, ropnych pojawia się w tym przypadku również krwawienie i pieczenie przy oddawaniu moczu.

Jak leczy się upławy?

Upławów jako takich się nie leczy. Lekarz w czasie wizyty ustala przyczynę pojawienia się ich i to właśnie do niej dobiera odpowiednią kurację. Może zalecić stosowanie leków przeciwgrzybiczych, antybiotyków lub kuracji antywirusowej.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Warto wiedzieć, jak zapobiegać infekcjom intymnym. Jak się okazuje, dużym sprzymierzeńcem są tutaj bakterie kwasu mlekowego, które wywierają korzystny wpływ na naturalną florę bakteryjną pochwy.

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.