logo
logo
logo
logo
mikrobiom

Czym jest mikrobiom i dlaczego jest ważny w naszym życiu?
Opublikowano: 18 kwietnia 2017

Bakterie nie zawsze muszą być złe. Jak się okazuje, w naszym organizmie żyje wiele mikroorganizmów, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. W odniesieniu do tych bakterii można często usłyszeć określenie mikrobiom. Czym on właściwie jest i dlaczego powinno się dbać o naszą florę bakteryjną? O tym przeczytasz w tym artykule.

Co to jest mikrobiom?

Mikrobiom to określenie używane na ogół mikroorganizmów żyjących w określonym środowisku. Co istotne, organizmy te muszą oddziaływać na siebie nawzajem, ale i na otoczenie, w którym żyją. W organizmie człowieka tworzą się mirkobiomy między innymi w jamie ustnej, układzie oddechowym czy układzie rozrodczym. Jednak dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu największe znaczenie ma flora bakteryjna układu pokarmowego, gdyż odpowiada nie tylko za trawienie czy metabolizm, ale także za prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

Jak dbać o florę bakteryjną jelit?

Często się mówi, że prawidłowej florze bakteryjnej szkodzi między innymi stres, zła dieta, a także terapia antybiotykami. Dlatego coraz częściej odchodzi się od podawania antybiotyków przy przeziębieniach. Często szukamy rozwiązań, które pozwolą uniknąć przyjmowania antybiotyków.

Niestety, nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe i przy nawet krótkiej terapii silnymi lekami zaleca się stosowanie specjalistycznych preparatów – probiotyków, które pozwolą na uzupełnienie i wzmocnienie flory bakteryjnej jelit. W probiotykach znajdują się specjalnie dobrane szczepy bakterii, które korzystnie oddziałują na ludzki organizm.

Dlaczego należy dbać o prawidłowy mikrobiom?

Kiedy mikrobiom zostanie zaburzony, mogą pojawić się u nas nieprzyjemne objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przy zaburzeniach prawidłowej flory bakteryjnej najczęściej wymienia się takie objawy jak:

  • biegunki,
  • wzdęcia;
  • częstsze występowanie reakcji alergicznych;
  • zwiększone ryzyko odkładania się tkanki tłuszczowej;
  • zaburzenia metabolizmu;
  • zmniejszenie odporności.

Zaburzenia mogą być również przyczyną poważniejszych schorzeń jak np. zapalenie jelit, wrzody układu pokarmowego czy nieswoiste zapalenie jelit.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...