Bakterie nie zawsze muszą być złe. Jak się okazuje, w naszym organizmie żyje wiele mikroorganizmów, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. W odniesieniu do tych bakterii można często usłyszeć określenie mikrobiom. Czym on właściwie jest i dlaczego powinno się dbać o naszą florę bakteryjną? O tym przeczytasz w tym artykule.
Mikrobiom to określenie używane na ogół mikroorganizmów żyjących w określonym środowisku. Co istotne, organizmy te muszą oddziaływać na siebie nawzajem, ale i na otoczenie, w którym żyją. W organizmie człowieka tworzą się mirkobiomy między innymi w jamie ustnej, układzie oddechowym czy układzie rozrodczym. Jednak dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu największe znaczenie ma flora bakteryjna układu pokarmowego, gdyż odpowiada nie tylko za trawienie czy metabolizm, ale także za prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.
Często się mówi, że prawidłowej florze bakteryjnej szkodzi między innymi stres, zła dieta, a także terapia antybiotykami. Dlatego coraz częściej odchodzi się od podawania antybiotyków przy przeziębieniach. Często szukamy rozwiązań, które pozwolą uniknąć przyjmowania antybiotyków.
Niestety, nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe i przy nawet krótkiej terapii silnymi lekami zaleca się stosowanie specjalistycznych preparatów – probiotyków, które pozwolą na uzupełnienie i wzmocnienie flory bakteryjnej jelit. W probiotykach znajdują się specjalnie dobrane szczepy bakterii, które korzystnie oddziałują na ludzki organizm.
Kiedy mikrobiom zostanie zaburzony, mogą pojawić się u nas nieprzyjemne objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przy zaburzeniach prawidłowej flory bakteryjnej najczęściej wymienia się takie objawy jak:
Zaburzenia mogą być również przyczyną poważniejszych schorzeń jak np. zapalenie jelit, wrzody układu pokarmowego czy nieswoiste zapalenie jelit.
Tagi: medycyna, mikrobiom, zdrowie
Dodaj komentarz