logo
logo
logo
logo
ubezpieczenie AC

Czym jest ubezpieczenie AC i kiedy warto je wykupić?
Opublikowano: 18 marca 2017

ubezpieczenie ACKażdy kierowca wie czym jest OC, ale nie musi wiedzieć czym jest AC. Ubezpieczenia dzielimy na dwie grupy – obowiązkowe i dobrowolne… do tej drugiej zaliczamy AC. A skoro jest dobrowolne, to czy warto je wykupić?

Czym jest AC i na czym polega?

Jak już wspomnieliśmy, AC jest nieobowiązkowym ubezpieczeniem. O ile OC, czyli ubezpieczanie od szkód cywilnych musi mieć wykupione każdy kierowca, tak AC nie jest już wymagane. To jednak nie znaczy, że jego posiadanie mija się z celem. Wręcz przeciwnie!

Według większości kierowców AC chroni ich przez kradzieżą pojazdu. To jednak zbyt duże uproszczenie. To ubezpieczenie odgrywa o wiele ważniejszą rolę. Może zapewnić większy komfort i bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i jego pasażerom. AC chroni przed:

  • szkodami, które spowodował sam właściciel pojazdu, na przykład wypadki lub drobne stłuczki;
  • szkodami wywołanymi przez osoby postronne, na przykład przechodniów, złodziei lub wandali;
  • szkodami powstałymi na skutek nieprzychylności losu, na przykład zalania auta w skutek powodzi.

Widać zatem, że AC tak naprawdę jest bardzo podobne do OC. Czym się w takim razie różnią od siebie te ubezpieczenia? Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i reguluje je Ustawa z 22 maja 2003 roku o obowiązkowych ubezpieczeniach.

Są też inne różnice. OC to nic innego, jak zabezpieczenie innych uczestników ruchu przed naszym działaniem na drodze. Oznacza to, że kiedy spowodujemy wypadek, poszkodowany będzie mógł zgłosić się do naszego ubezpieczyciela. Innymi słowy, to ubezpieczyciel jest zobowiązany do naprawy szkody, a nie my sami. AC działa nieco inaczej. Jako że to dobrowolne ubezpieczenie, ubezpieczyciel może zaoferować nam różne pakiety, które dają różne korzyści. W tym przypadku będziemy mogli zlikwidować również naszą szkodę, a nie tylko szkodę poszkodowanego.

Dla kogo jest AC i kiedy warto je wykupić?

Rozważny kierowca, który jeździ zgodnie z przepisami, ostatnie o czym myśli to, że spowoduje wypadek z własnej winy. Dlaczego w takim razie miałby płacić za dodatkowe ubezpieczenie, i to jeszcze na wypadek szkód wyrządzonych przez niego samego?

Jak się okazuje, jest wiele powodów. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne pakiety AC. Dzięki temu kierowca może ubezpieczyć swój pojazd na wypadek kradzieży lub uszkodzenia, zarówno te, które spowodował on sam, jak i osoby trzecie. AC przydaje się zatem szczególnie wtedy, kiedy posiadamy drogi lub nowy samochód.

AC bez wątpienia jest przydatnym ubezpieczeniem. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach, bowiem nie zawsze będzie obowiązywać. Firmy ubezpieczeniowe zastrzegają sobie w umowach różne warunki. Nawet jeśli dokładnie przeczytaliśmy umowę, powinniśmy mieć się na baczności nawet drobny błąd może pozbawić nas pieniędzy z polisy (przeczytaj więcej o ubezpieczeniach AC i OC: http://www.ocacubezpieczeniakrakow.pl/)

Ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania, kiedy udowodni, że to my jesteśmy winni całemu zdarzeniu. Kategorycznie zabrania się zatem łamania prawa. Nawet minimalne przekroczenie prędkości, brak zapiętych pasów, nie stosowanie się do znaków, nie mówiąc już o jeździe pod wpływem alkohol są niedopuszczalne. Do tego dochodzą również zaniedbania i brak ostrożności, na przykład brak ważnego przeglądu lub zbyt brawurowa jazda. Wszystko to sprawia, że ubezpieczyciel może mieć podstawy do zerwania umowy ubezpieczeniowej.

Firmy ubezpieczeniowe prześcigają się w atrakcyjnych stawkach ubezpieczeniowych AC i warunkach. Warto zatem przestudiować wiele ofert i wziąć pod uwagę najkorzystniejszą z nich.

Zobacz również – Wypowiedzenie umowy OC

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 3 komentarze
  • Ubea pisze:

    Osoby, które nie chcą wydawać pieniędzy na pełne ubezpieczenie AC, mogą zastanowić się nad ofertami tańszego mini AC proponowanymi przez niektórych ubezpieczycieli. Dokładny przegląd warunków mini AC można znaleźć tutaj : ubea.pl

  • Karolina WaWa pisze:

    Ja za auto hyundai H1 zapłaciłem o 40 % więcej niż w 2016. Koszmar – a auto straciło na wartości 20%

  • Marcin pisze:

    Ubezpieczenia podrożały w 2017 roku, zwłaszcza OC. Dotyczy to również ubezpieczenia AC, ale nie w takim stopniu jak OC. Wznowienia w naszym biurze na AC potrafią być czasami droższe zaledwie o kilkadziesiąt złotych w odniesieniu do cen z ubiegłego roku. Zapraszam na warta-ubezpieczenia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

ISUZU D-Max

Astara wprowadza nowe ISUZU D-Max 2025 na ryn...

Astara, oficjalny importer i dystrybutor samochodów marki Isuzu w Pols...
ford z USA

Ford Ameryka: Najpopularniejsze amerykańskie...

Ford to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek samochodowych na świ...
Samochody z USA

Import Samochodów z USA do Polski – Czy to si...

Import samochodów z USA zyskuje na popularności wśród polskich kierowc...
Nissan ARIYA NISMO

Nissan ARIYA NISMO – Elektryczna Rewolucja na...

Nissan kontynuuje swoją rewolucję w świecie motoryzacji, prezentując m...