logo
logo
logo
logo

Izolacja przeciwwilgociowa – o czym pamiętać?
Opublikowano: 6 marca 2017

Izolacja przeciwwilgociowaKażdy etap budowy obejmuje bardzo istotne kwestie, które mogą mieć wpływ na późniejszą eksploatację domu. Na etapie wylewania fundamentów czy budowania piwnicy, takim elementem będzie niewątpliwie hydroizolacja.

Izolacja przeciwwilgociowa oddziela budynek od wód gruntowych. Jej niewłaściwe wykonanie może wpływać na konstrukcję całego budynku, a także na koszty jego eksploatacji – wychłodzony przez źle zaizolowaną posadzkę dom będzie pochłaniał więcej kosztów związanych z ogrzewaniem.

Czym grozi zawilgocenie fundamentów?

Zawilgocenie fundamentów prowadzi do rozwoju grzybów pleśniowych, korozji, może wpływać również niekorzystnie na konstrukcję budynku. Z wilgocią w piwnicach i na fundamentach wiąże się niebezpieczne dla zdrowia domowników zawilgocenie ścian na pierwszej kondygnacji domu, a także zaburzenie izolacji termicznej. Warto wspomnieć, że naprawa hydroizolacji w już postawionym budynku jest bardzo trudna, a co za tym idzie – niezwykle kosztowna. Lepiej więc zadbać o odpowiednią izolację przeciwwilgociową na pierwszym etapie budowy.

Izolacja przeciwwilgociowaIzolacja na ławach lub płytach fundamentowych

Przygotowanie odpowiedniej hydroizolacji należy rozpocząć od określenia, z jakim typem wody w gruncie mamy do czynienia. Jeśli jest to tylko wilgoć, wystarczająca będzie izolacja przeciwwilgociowa wykonana poprzez zastosowanie ław fundamentowych. Jeśli natomiast woda gruntowa działa na naszej działce pod ciśnieniem – budynek będzie trzeba posadowić na płycie fundamentowej i zastosować izolację przeciwwodną.

W domach, w których inwestor zdecydował się na piwnicę, a fundamenty oparte są na ławach, należy wykonać trzy typy hydroizolacji.

Przed wilgocią podciąganą przez mury zabezpieczy izolacja pozioma ścian i ław fundamentowych. Przed wodą w gruncie ochroni natomiast pionowa izolacja ścian piwnicy. Bardzo istotne jest, by ograniczać ryzyko jej uszkodzenia podczas późniejszego zasypywania ścian. Ostatnim typem izolacji, którą należy zastosować w podpiwniczonych budynkach na ławach fundamentowych jest izolacja pozioma podłogi piwnicy. To ona zabezpiecza przed przedostaniem się wody przez podłogę.

Co najważniejsze na tym etapie budowy, wszystkie izolacje należy wykonywać w taki sposób, by były szczelne i dobrze przylegały do podłoża. Szczelne muszą być także połączenia między izolacjami, więc należy do nich stosować materiały izolacyjne, które się dobrze ze sobą łączą.

W przypadku wody działającej w gruncie pod ciśnieniem cały budynek sadowi się na płycie fundamentowej. Hydroizolacja opiera się tu na izolacji poziomej na całej powierzchni konstrukcyjnego betonu podkładowego, która jest następnie łączona z pionową izolacją ścian.

Izolacja przeciwwilgociowaJak wybrać materiały izolacyjne?

Wykonując hydroizolację, stosuje się materiały, które powinny być odporne na substancje występujące w gruncie. To od warunków gruntowych i wodnych zależy, jaki typ materiału i samej izolacji zostanie zastosowany. Właśnie dlatego wszelkie aspekty hydroizolacji określane są w projekcie domu i nie powinno się ich modyfikować na własną rękę.

W gruntach przepuszczalnych powyżej wód gruntowych stosuje się lekkie izolacje, takie jak izolacja zewnętrzna, wykonana zazwyczaj z masy bitumicznej.

Izolacje ciężkie są konieczne w przypadku gruntów spoistych poniżej wód gruntowych, a także wszędzie tam, gdzie możliwe jest podnoszenie się wód ponad poziom podłogi piwnicy. W takim przypadku hydroizolacja musi być nie tylko szczelna, ale również odporna na wszelkie możliwe uszkodzenia mechaniczne. Do wykonania izolacji ciężkich stosuje się m.in. papy termozgrzewalne.

W przypadku wód gruntowych znajdujących się poniżej fundamentów, ale w gruntach nieprzepuszczalnych konieczne jest zastosowanie rozwiązanie pośredniego między izolacją lekką a ciężką. W takim wypadku izolację przeciwwilgociową wykonuje się z papy na lepiku lub zaprawy wodoszczelnej.

Izolacja przeciwwilgociowaBez względu na to, jaka hydroizolacja zostanie zastosowana, warto zastosować dodatkowo izolację termiczną. Nie stosuje się jej tylko w przypadku wykonania izolacji przeciwwilgociowej z materiałów o bardzo dobrej ochronie przed utratą ciepła.

Warto pamiętać, że odpowiednio wykonana hydroizolacja to jedyna metoda, która uchroni fundamenty przed działaniem wody i wilgoci. Taka ochrona ma ogromne znaczenie dla konstrukcji i eksploatacji budynku, nie należy więc jej zaniedbywać.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprzedaż nieruchomości

Jak szybciej sprzedać nieruchomość nad morzem...

Sprzedaż nieruchomości w województwie zachodniopomorskim nie zawsze pr...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Dewalt

Dlaczego warto zainwestować w narzędzia Dewal...

Coraz więcej profesjonalistów i amatorów majsterkowania stawia...