Aranżacja przestrzeni w miejscu pracy ma ogromny wpływ na efektywność pracowników – może zmniejszać lub zwiększać ich wydajność, dekoncentrować lub wzmocnić pozytywnie tempo i jakość wykonywanych obowiązków.
Stopień oddziaływania wystroju w biurze i jego organizacji w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji pracowników oraz typu ich osobowości – niektórzy lepiej czują się w pomieszczeniach typu open space, inni zaś w zamkniętych. Współcześni pracownicy coraz częściej pragną wpływać na aranżację swojego miejsca pracy. Dlaczego jest to tak istotne?
Nowoczesne, wygodne biuro w centrum Warszawy – w ogłoszeniach o pracę taki tekst to dziś niemalże standard! Rzeczywistość zwykle wygląda inaczej. Wydawać by się przecież mogło, że miejsce pracy nie ma większego znaczenia. Typowy pracownik jest zadowolony już z samego faktu, że biuro jest ogrzewane, ma biurko i komputer firmowy do dyspozycji. Tak jest przynajmniej na początku, w jego pierwszej, wymarzonej i nierzadko szukanej miesiącami pracy. Wiadomo jednak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia…
Tym bardziej że każdy pracownik ma własny gust. Tylko na pozór więc wygląd miejsca pracy jest nieistotny. Zrób krótki eksperyment myślowy i wyobraź sobie dwa biura: jedno wielkie, gwarne, z małymi boksami w krzykliwych kolorach, bez odrobiny prywatności, a drugie urządzone w osobnym pokoju, z oknem, w barwach zielonych, skutecznie odgrodzone od hałasu. Większość z osób bez wahania wybierze drugą opcję, ale są i tacy, którzy preferują większą, otwartą przestrzeń, pozwalającą na szybką komunikację z innymi pracownikami.
Ale to nie wszystko. Coraz częściej to właśnie pracownicy chcą mieć realny wpływ na wygląd i aranżację swego miejsca pracy. Coraz więcej też firm oferuje im taką możliwość. Zdarza się, że pracownik chce obejrzeć stanowisko przed podjęciem ostatecznej decyzji o zatrudnieniu. I ma do tego pełne prawo! Nic zresztą dziwnego, że chce przekonać się na własnej oczy, gdzie i z kim będzie siedział, czy pracodawca zapewnia ergonomiczne z punktu widzenia zdrowia meble biurowe i sprzęt oraz, czy spełnione są tam podstawowe wymogi BHP.
Co możesz zatem zrobić, by dać pracownikowi poczucie kontroli nad jego osobistą sferą w firmie? Niewiele przedsiębiorstw stać na zakup różnych mebli dla wszystkich zatrudnionych czy przemalowywanie biur wedle ich uznania. Jednak poprawę wyglądu pomieszczeń pracowniczych uda Ci się też osiągnąć w tańszy i prostszy sposób.
Pozwalaj pracownikom wieszać na ścianach ich własne obrazy i fototapety, przynosić mniejsze meble i przedmioty (na przykład ulubione krzesło) z domu oraz stawiać na biurkach portrety rodzinne, maskotki i kwiaty. Świetnym pomysłem na przypodobanie się świeżo zatrudnionemu pracownikowi jest też danie mu możliwości przemeblowania biura na własny sposób. To w zasadzie nic Cię nie kosztuje, a dzięki temu dana osoba poczuje się od razu jak u siebie…
Ważne są też kwestie związane z napojami i cateringiem. Nie jest tajemnicą, że formalnie przy biurku jeść i pić nie wolno, ale i tak robi się to nagminnie. Jeśli chcesz uniknąć zalania klawiatur, w porozumieniu z pracownikami wydziel osobną, bezpieczną przestrzeń konsumpcyjną – czy to w kuchni wspólnej, czy w danym pokoju biurowym. Czasem wystarczy mały stolik kawowy w rogu. Wiele firm oferuje pracownikom darmową kawę, pomyśl więc o zainwestowaniu w ekspres lub profesjonalny automat, ale najpierw przeprowadź wywiad co do jego typu i wyglądu. Niech to oni podejmą decyzję!
Materiał opracowany we współpracy z Injob.com .
Tagi: Aranżacja przestrzeni, biuro, praca
Dodaj komentarz