Ochrona środowiska zyskuje na znaczeniu w wielu branżach, także motoryzacyjnej. Zobacz dlaczego warto poddawać katalizatory recyklingowi.
Z punktu widzenia rynku katalizatorów ma ona dwojakie znaczenie:
Technologicznie, recykling katalizatorów jest zadaniem stosunkowo trudnym. W celu uzyskania satysfakcjonującego efektu niezbędny jest specjalistyczny park maszynowy oraz laboratorium z precyzyjnym wyposażeniem (między innymi spektrometry). Jedynie nowoczesne urządzenia, na które mogą sobie pozwolić tylko firmy z bogatym doświadczeniem i ugruntowaną pozycją na rynku, zapewniają skuteczny recykling.
Reaktor katalityczny, czyli innymi słowy katalizator, jest jedną z istotnych części układu wydechowego wszystkich współczesnych samochodów osobowych. Celem stosowania katalizatorów jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące ekologii sprawiły, że katalizatory stały się powszechne. Okazuje się jednak, że ich konstruowanie wymaga zastosowania metali szlachetnych, takich jak platyna, pallad i rod.
Nietrudno zgadnąć, że wydobycie i tradycyjne przetwarzanie takich materiałów jest bardzo kosztowne, skomplikowane i wiąże się z emisją szeregu zanieczyszczeń do atmosfery. Uzyskanie zaledwie 1 kilograma platyny to konieczność wydobycia aż 150 ton rudy z głębokości ponad 1000 metrów. Proces recyklingu pozwala na znaczącą redukcję zagrożeń środowiskowych.
Nie powinien zatem dziwić fakt, że również na polskim rynku działa szereg firm, które się tym zajmują. Niektóre z nich, takie jak DS Auto, mają niemal 20 lat doświadczenia i uznaną renomę za granicami kraju.
Tagi: DS Auto, ekologia, katalizator, motoryzacja, Ochrona Środowiska, recykling
Dodaj komentarz