16 października minął rok od rozpoczęcia prób końcowych w Zakładzie Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. To był rok inwestycyjnego i ekonomicznego sukcesu?
– Jako jedyni w Polsce mamy zakład gospodarki odpadami komunalnymi, którego wszystkie części składowe znajdują się w jednym miejscu: składowisko, kompostownia i sortownia, a wraz z ukończeniem budowy Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych czyli Spalarnia. Mamy więc efekt w postaci zamkniętego proekologicznego i najbardziej skutecznego wykorzystania odpadów zgodnie z hierarchią postępowania z nimi. Na drugą część pytania odpowiem: tak, mamy sukces. Testy gwarancyjne potwierdziły osiągnięcie parametrów absolutnych i technicznych, deklarowanych przez wykonawcę. Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. jako inwestor i beneficjent projektu „Uporządkowanie gospodarki odpadami na terenie subregionu konińskiego” 21 grudnia 2015 r. od wykonawcy – Konsorcjum Integral–Erbud–Introl, przejął zakład do samodzielnej eksploatacji. Cieszymy się, że udało się nam dotrzymać wszystkie terminy harmonogramu budowy Spalarni. Od stycznia do końca sierpnia 2016 r. do ZTUOK przyjęliśmy 64 267 ton odpadów. Z nich w tym okresie w kogeneracji wyprodukowano 32 779,32 MWH energii elektrycznej i ponad 64 000 GJ energii cieplnej. Minął pierwszy rok samodzielnego prowadzenia instalacji. Zgodnie z zaleceniami techniczno-technologicznymi konieczne
było przeprowadzenie przeglądu gwarancyjnego, który obejmował przegląd kotła, turbozespołu, urządzeń energetycznych, instalacji oczyszczania spalin, a także naprawę i wymianę szybko zużywających się elementów. 15 października po miesiącu prac i odbiorze Spalarnia ponownie produkuje dla sieci energetycznej i cieplnej. 20 października br. podczas konferencji naukowo-technicznej z udziałem wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego oraz ekspertów jednoznacznie stwierdzono, że w konińskiej spalarni zdała egzamin formuła „zaprojektuj i wybuduj”, skutecznie zadziałały wszystkie ogniwa budowy obiektu, sprawdziły się wszystkie urządzenia. Nade wszystko jednak osiągnęliśmy wymagane w unijnych dyrektywach parametry emisji gazów cieplarnianych. Jesteśmy zakładem ekologicznie całkowicie bezpiecznym.
Wiele słyszy się o edukacji ekologicznej prowadzonej przez MZGOK.
– Jest ona istotnym elementem naszej działalności. Bezdyskusyjnym sukcesem jest zauważalny wzrost świadomości mieszkańców miasta i subregionu, przekładający się na właściwe i przyjazne środowisku postępowanie z odpadami. Najważniejszym działaniem jest prowadzona od 2000 roku w Koninie selektywna zbiórka odpadów, co skutkuje dziś tym, że właśnie z miasta do spalarni trafiają odpady zmieszane zgodnie z normami. Ponadto od początku istnienia, wcześniej zakładu budżetowego, a od 2011 roku spółki, realizowaliśmy liczne kampanie medialne, przeróżne formy
wydawnicze, konkursy wiedzy ekologicznej, drzwi otwarte Zakładu. Od kilku lat organizujemy spotkania z kadrą pedagogiczną pod nazwą „Inauguracja roku ekologicznego”. Każdego roku poszerzamy ofertę edukacyjną dla szkół i przedszkoli. Dzięki temu skutecznie kształtujemy proekologiczne postawy.
10 października odebrał pan tytuł Dyrektora Roku 2015 wraz ze statuetką Heraklesa. Po latach pracy w trudnej branży to satysfakcja?
– Tak, i wielka radość. Tym większa, że jest to wyróżnienie w konkursie organizowanym przez branżowy „Przegląd Komunalny” i Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast. Tytuł i statuetkę wręczono mi podczas uroczystej Gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON na terenie MTP w Poznaniu. Chcę jednak podkreślić, że jest to laur dla wszystkich pracujących w segmentach MZGOK.
Rozmawiał Piotr Danilczuk
Dodaj komentarz