Amerykańska Rezerwa Federalna na najbliższym, wrześniowym posiedzeniu może ogłosić podwyżkę stóp procentowych. Taki scenariusz jest coraz bardziej możliwy i ma kluczowe znaczenie dla inwestorów. Wiceszef Fed, Stanley Fisher dał jasno do zrozumienia, że dane z rynku pracy są jednym z najistotniejszych drogowskazów w kwestii prowadzenia polityki monetarnej.
Im lepsze wyniki, tym większe szanse na podwyższanie stóp. Oficjalne dane, czyli tzw. non-farm payrolls zostaną zaprezentowane już w najbliższy piątek. W ich ramach poznamy wysokość bezrobocia, zmianę zatrudnienia czy też płacę godzinową.
Wzrosty bazowych indeksów we wtorek na Starym Kontynencie nie byłyby możliwe, gdyby nie silny sektor bankowy. W efekcie, niemiecki DAX wypracował podczas notowań wzrost o 1,07%, francuski CAC40 zyskał 0,75%, jedynie brytyjski FTSE100 zakończył dzień „pod kreską”, tracąc 0,25%. Wzrostem zakończyły się również notowania przy ul. Książęcej w Warszawie, gdzie indeks WIG20 zyskał 1,17% przy znacznie większych obrotach, które na całym rynku wyniosły ponad 800 mln zł.
W tym tygodniu, spośród danych makroekonomicznych, uwagę przyciągnęły między innymi dużo lepszy odczyt amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów, Conference Board, który odnotował wzrost z 96,7 pkt. do 101,1 pkt. Dane z Polski były zgodne z wcześniejszymi wyliczeniami i odczyt PKB w II kwartale 2016 r. wzrósł o 0,9% w ujęciu kwartalnym oraz o 3,1% w ujęciu rocznym. Słabiej od prognoz wypadły natomiast odczyty inflacji CPI z Niemiec, która w sierpniu w ujęciu miesięcznym wyniosła 0,0% (oczekiwania 0,1%), natomiast w ujęciu rocznym 0,4% (oczekiwania 0,5%).
Poznaliśmy również dane dotyczące dochodów i wydatków Amerykanów, które w poniedziałek były jedną z nielicznych publikacji. W lipcu dochody wzrosły o 0,4% w ujęciu miesięcznym (poprzedni odczyt 0,3%), natomiast wydatki wzrosły o 0,3% (poprzedni odczyt 0,5%). W obu przypadkach publikacje były zgodne z oczekiwaniami analityków. Dowiedzieliśmy się także, jak kształtuje się sprzedaż detaliczna w Szwecji, która w lipcu w ujęciu rocznym wzrosła o 1,1%. Sprzedaż detaliczna w Japonii za lipiec spadła natomiast o 0,2% r/r (prognoza spadku o 0,9%), także odczyt nie był zły. Wydatki gospodarstw domowych również spadły w mniejszym stopniu niż zakładano.
Rynek w Londynie miał w poniedziałek wolne ze względu na Letnie Święto Bankowe. Inwestorzy mieli zatem więcej czasu, aby przemyśleć piątkowe wystąpienie prezes Fed, Janet Yellen podczas sympozjum w Jackson Hole.
Rynek akcyjny w USA zamknął wtorkowy handel spadkami. Indeks Dow Jones Industrial Average stracił 0,26%, S&P500 spadł o 0,20%, a Nasdaq Composite o 0,18%. Spadki zanotowało także złoto, które zakończyło notowania stratą o 0,85% do poziomu 1311,70 USD za uncję.
Srebro straciło natomiast 1,38% i osiągnęło poziom 18,60 USD za uncję. W przypadku ropy naftowej, wartość odmiany WTI kształtuje się obecnie na poziomie 46,35 USD za baryłkę, tracąc tym samym 1,34%, natomiast odmiana Brent straciła 1,81% i była notowana po 48,37 USD za baryłkę.
Konrad Mikołajko, Head of Support – Patron FX
08/31/2016
Tagi: Amerykańska Rezerwa Federalna, Conference Board, Janet Yellen, Konrad Mikołajko, Patron FX, podwyżki stóp, Rynek akcyjny w USA, sympozjum w Jackson Hole, Wzrosty bazowych indeksów
Dodaj komentarz