„Śródmieście na drodze do zmian – opracowanie narzędzi aktywizacji zawodowej i społecznej mieszkańców centrum Włocławka” to projekt, który uzyskał pierwsze miejsce w konkursie dotacji „Modelowa Rewitalizacja Miast” ogłoszonym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
Katalog standardów mieszkaniowych, aktywizacja parterów kamienic oraz program budowania dobrego wizerunku obszaru – to tylko część elementów, które zakłada oceniony najwyżej w Polsce projekt rewitalizacyjny.
Działania projektowe będą zogniskowane w centrum miasta, ze szczególną koncentracją działań w kwartałach zabudowy w osi ul. 3 Maja. Realizacja projektu będzie odpowiedzią na problemy tego obszaru takie jak ubóstwo, bezrobocie i dziedziczenie biedy. Wszelkie zaplanowane zajęcia i zabiegi będą, na co wskazuje już sam tytuł projektu, podporządkowane aktywizacji zawodowej i społecznej mieszkańców rewitalizowanego obszaru. Tematem wiodącym będzie więc polityka społeczna i rynek pracy.
– Rewitalizacja to nie tylko infrastruktura. Wychodzę z założenia, że w centrum wszelkich działań związanych z procesem rewitalizacji, musi stać człowiek. Dlatego we Włocławku kładziemy nacisk na jej społeczny wymiar. Ma to odzwierciedlenie w projekcie, który w ministerialnym konkursie na „Modelową Rewitalizację Miast” został oceniony najwyżej w Polsce. Zwycięski projekt jest wypadkową chęci poprawy śródmiejskiej infrastruktury oraz zawodowej i społecznej aktywizacji mieszkańców centrum Włocławka. Zależy nam m.in. by teren objęty projektem konkursowym ożywić gospodarczo, opracować dla niego skuteczny program rozwoju przedsiębiorczości, stworzyć system zachęt dla najemców lokali użytkowych zapewniających aktywizację parterów kamienic i w konsekwencji zbudować dobry wizerunek włocławskiego Śródmieścia – mówi Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.
Projekt zakłada partycypacyjne wypracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR) i opracowanie narzędzi do utworzenia centrum rewitalizacyjnego w wybranym obiekcie na obszarze rewitalizacji. Opracowanie GPR poprzedzone zostanie wykonaniem szczegółowej diagnozy opartej na pogłębionych badaniach terenowych w zakresie występujących problemów i mechanizmów ich powstawania, struktury wieku, kwalifikacji zawodowych, warunków zamieszkania, przyczyn zaległości czynszowych, jakości tkanki architektonicznej ze strukturą własności i oceną potencjału nieruchomości itp. Dogłębna analiza uzyskanych danych pozwoli na ocenę zasadności wyznaczenia Specjalnej Strefy Rewitalizacji, możliwości wykorzystania partnerstwa publiczno-prywatnego i identyfikację ewentualnych zagrożeń dla procesu rewitalizacji, a także na wypracowanie przy udziale interesariuszy rozwiązań i projektów, które wyprowadzą obszar rewitalizowany ze stanu kryzysowego.
W trakcie trwania projektu na obszarze rewitalizacji funkcjonować będzie kawiarnia obywatelska, która zapewni niezbędną dla właściwego procesu przygotowania GPR-u i prowadzenia działań rewitalizacyjnych partycypację społeczną. Zakłada się także aranżację wolnej przestrzeni na plac zabaw, zgodnie ze zgłoszonymi potrzebami, przy udziale mieszkańców w całości procesu inwestycyjnego – wyborze miejsca, urządzeń i nasadzeniu zieleni.
Projekt finansowany będzie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Przedsięwzięcie o wartości 1 316 887,00 zł przewiduje realizację modelowych działań pilotażowych, które będą mogły zostać wykorzystane przez inne miasta, o podobnych uwarunkowaniach i zbliżonej sytuacji społeczno-gospodarczej.
www.wloclawek.pl
Tagi: konkurs „Modelowa Rewitalizacja Miast”, Marek Wojtkowski, rewitalzacja, Włocławek
Dodaj komentarz