logo
logo
logo
logo

Automatyka na 280 stoiskach
Opublikowano: 30 maja 2016

P3 mal zwei

Jeden z prezentowanych podczas targów produktów – serwonapęd ACOPOS P3

Dwudziesty drugi raz odbyły się największe w Polsce targi AUTOMATICON ®, na których spotykają się producenci, kompletatorzy i odbiorcy automatyki przemysłowej.Podczas targów zostało zaprezentowane najnowsze rozwiązanie firmy B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o. – serwonapęd ACOPOS P3.

W dniach 1-4 marca br. teren targów AUTOMATICON ®, czyli Centrum Expo XXI, odwiedziło 12 tys. zwiedzających zainteresowanych najnowszymi rozwiązaniami z automatyki przemysłowej zaprezentowanych na 280 stoiskach. Przestrzeń wystawiennicza liczyła 10,5 tys. m2. Ze swoimi produktami pojawił się 309 wystawców. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs o Złoty Medal. W gronie tegorocznych laureatów znalazły się firmy: B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o. (za serwonapęd ACOPOS P3), BOSCH REXROTH Sp. z o.o. (za zdecentralizowane napędy indraDrive Mi), C&C Partners (za Inteligentny Skaner 3D Serii Gocator 2300 Model 2320), SIMLOGIC. Iwona Jabłońska (za CODESYS – the IEC 61131-3 Automation Software), MSF-Vathauer Polska Sp. z o.o. (za Energy-Recovery-System ERS), Przemysłowy Instytut Automatyki I Pomiarów PIAP (tachograf TC-XXXP do pojazdów szynowych z magistralą CAN). Wśród nowości pojawiły się m.in. wysokociśnieniowe przepusty elektryczne z ceramiki technicznej, rolki ceramiczne do formowania metali, kompaktowe sterowniki SIMATIC S7-1511C oraz S7-1512C czy zaciski pneumatyczne PNEUMAX.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się produkt firmy B+R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o. – nowy serwonapęd 3-osiowy o gęstości mocy 4 amperów na litr przestrzeni jest najwydajniejszym na rynku urządzeniem tego typu i to z funkcjami bezpieczeństwa. ACOPOS P3 gwarantuje niezrównaną precyzję i dynamikę pracy z czasem próbkowania sygnału na poziomie 50 µs w całej kaskadzie regulatorów. ACOPOS P3 oferowany jest w wersji jedno-, dwu- i trzyosiowej, w przedziale mocy od 0,6 do 24 kW. Obudowa nowego napędu trzyosiowego jest równie mała co tradycyjnego napędu jednoosiowego, a tym samym zmniejsza ilość potrzebnego miejsca w szafach sterowniczych o 69 proc. Najważniejsze cechy ACOPOS P3 to gabaryty zmniejszone o 69%, czas próbkowania 50 μs, wirtualne czujniki, możliwość eksploatacji w każdym kraju.

Krótki, bo wynoszący 50 µs, cykl sterowania prądowego prędkością i położeniem to nowe możliwości sterowania napędami za pomocą ACOPOS P3. Procesy technologiczne odznaczające się znaczną dynamiką i dokładnością, np. w poligrafii i przemyśle opakowaniowym, wymagają bezwzględnie precyzyjnego sterowania ruchami o dużej prędkości. Nie stanowi to problemu dla ACOPOS P3, który odznacza się krótkim czasem cyklu oraz dysponuje przepustowością i precyzją działania sieci POWERLINK Ethernet czasu rzeczywistego.

Dzięki dyrektywom unijnym dotyczącym maszyn oraz podobnym przepisom prawa w innych częściach świata, coraz większą uwagę przywiązuje się do funkcji bezpieczeństwa komponentów automatyki przemysłowej. ACOPOS P3 uwzględnia wiele funkcji bezpieczeństwa odpowiadających kryteriom kategorii 4 SIL 3 / PL e. Nowa funkcja o nazwie SLT (Safety Limited Torque – kontrola wartości momentu obrotowego granicznego) sprawdza, czy podczas ruchu nie dochodzi do przekroczenia dopuszczalnego maksymalnego momentu obrotowego. Zintegrowane funkcje bezpieczeństwa to STO, SS1, SS2, SLS, SMS, SBC, SDI, SLI, SLP, SMP, SLA, RSP, SBT, SLT. ACOPOS P3 połączony z napędem ACOPOSmulti daje temu drugiemu możliwość regenerowania mocy. Energia hamowania ACOPOS P3 nie zmienia się w ciepło na rezystorach hamowania, lecz zostaje przekazana do ACOPOSmulti za pomocą magistrali prądu stałego, mogącej podawać energię z powrotem do sieci.

ACOPOS P3 wyróżnia się ogromną uniwersalnością: może pracować w dowolnym miejscu na Ziemi, ponieważ odpowiada najpowszechniej przyjętym układom zasilania sieciowego: TN, TT, IT, oraz TN-S. W niektórych przypadkach zgodność instalacji z lokalnymi przepisami wymaga tylko uzupełnienia jej o dodatkowy filtr liniowy. Serwonapęd ACOPOS P3 spełnia także wymagania dotyczące produkcji maszyn i systemów, określone normą EN 55011 CISPR 11 i EN 61800-3 (środowisko pierwsze, kategoria C2).

– Serdecznie dziękujemy wszystkim wystawcom za to, że z roku na rok wspólnie budujemy prestiż tej dużej i znaczącej w Europie, międzynarodowej wystawy branży automatyki przemysłowej, pomiarów i robotyki. To już dwudziesty drugi raz można było spotkać się z licznie odwiedzającymi targi specjalistami, aby zaprezentować swoje osiągnięcia, podzielić się informacjami o nowościach i zachęcać do skorzystania z oferowanych przez Państwa rozwiązań. Jesteśmy przekonani, że spotkania z gośćmi targowymi są inspiracją do opracowywania nowych rozwiązań oraz rozwijania i tak już bardzo szerokiej oferty – uznali przedstawiciele zarządu targów po wydarzeniu.

Kolejna edycja odbędzie się w dniach 14-17 marca 2017 r.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Fleet Market 2015 – Już za nami...

Największe targi motoryzacyjno...

Nowe BMW serii 7 na Fleet Market 2015...

BMW serii 7 - luksus na miarę przyszłości. Ten najnowocześniej...