logo
logo
logo
logo
Business Intelligence

Analiza przedwdrożeniowa systemu Business Intelligence
Opublikowano: 18 maja 2021

Podejmując się budowy i co za tym idzie implementacji systemu Business Intelligence (np. Tableau) należy pamiętać o analizie przedwdrożeniowej. Jak ją przeprowadzić. Czego się spodziewać i czy można ją pominąć?

Business Intelligence

W obecnych czasach, przedsiębiorstwa jak nigdy wcześniej potrzebują analizy i wykorzystania posiadanych informacji biznesowych. Praktycznie codziennie narzędzia informatyczne wypełniają bazy danych niezliczonymi ilościami rekordów. Spora część z osób kierujących organizacjami zdaje sobie sprawę, że dane te po odpowiednim przetworzeniu mogą stać się bardzo istotnymi informacjami. Kluczowymi dla rozwoju firmy. Jest jednak też spora ilość menedżerów nieświadomych wartości jaką niosą za sobą informacje, które można pozyskać z systemu Business Intelligence. Jak podejść do stworzenia i wprowadzenia tego systemu w firmie?

Wdrożenie systemu Business Intelligence możemy podzielić na kilka etapów, są to:

  • Planowanie, zbieranie wymagań oraz analiza,
  • Stworzenie hurtowni i pozyskanie danych,
  • Stworzenie zbioru raportów,
  • Testowanie danych i ich kontrola,
  • Szkolenia.

Pierwszym i generalnie najważniejszym etapem całego przedsięwzięcia wdrożeniowego jest analiza przedwdrożeniowa. To od niej zależy sukces lub porażka całej implementacji.

Oczywistym jest, że poprawnie zaimplementowany system BI, spełniający wszystkie oczekiwania użytkowników jest kluczowym czynnikiem sukcesu danej organizacji. Rezygnacja z analizy przedwdrożeniowej może skutkować (przeważnie tak się dzieje), nie spełnianiem podstawowych oczekiwań stawianych całemu systemowi. Skutkiem zaniechania analizy może być niemożność pozyskania informacji pomimo, że niezbędne do tego dane znajdują się w systemie. System Business Intelligence nie zostanie dopasowany do konkretnych potrzeb użytkowników i może stać się w praktyce bezużyteczny.

Bardzo istotne jest aby zrozumieć wymagania odbiorców systemu najwcześniej jak to tylko możliwe. Najlepiej przed rozpoczęciem całego projektu. W sytuacji gdy dojdzie do zbyt późnej identyfikacji potrzeb użytkowników ich wdrożenie może okazać się kosztowne, czasochłonne a bardzo często praktycznie niemożliwe do wdrożenia.

Za realizację analizy odpowiada zespół złożony z dostawcy rozwiązania BI a także pracowników firmy objętej implementacją systemu. Jego liczebność jest zależna od wielkości danej organizacji oraz poziomu złożoności konkretnej analizy.

Docelowym rezultatem przeprowadzonej analizy jest całkowity lub cząstkowy projekt systemu Business Intelligence. Firma zlecająca analizę staje się oczywiście właścicielem dokumentacji a co za tym idzie to ona może ją wykorzystać w dogodnym momencie do wykonania optymalnego oprogramowania. Firma, która stworzyła analizę wcale nie musi zostać partnerem przy budowie i wdrożeniu samego systemu Business Intelligence.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.