W trakcie lata nasze oczy narażone są na dziesięciokrotnie większą dawkę światła niż zwykle. Chociaż specjaliści ostrzegają głównie przed takimi niebezpieczeństwami jak poparzenia słoneczne, czego następstwem mogą być choroby skóry, na uszkodzenia narażone są także nasze oczy. Aby uniknąć pogorszenia wzroku lub uszkodzenia oka wystarczy zakładać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, które skutecznie ochronią nas przed działaniem promieni UV.
Okulary przeciwsłoneczne to modny dodatek, dlatego podczas ich zakupu zazwyczaj skupiamy się na obowiązujących trendach i wygodzie, a dopiero w drugiej kolejności na bezpieczeństwie. Dostępne są wszędzie, możemy je kupić na stacjach benzynowych, w supermarketach, na ulicznych straganach oraz w większości sklepów sieciowych.
Niestety zapominamy, że główną funkcją okularów przeciwsłonecznych jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV i zachęceni przystępną ceną najczęściej kupujemy tani produkt niewiadomego pochodzenia. Tymczasem tanie szkła nie tylko nie zapewniają odpowiedniej ochrony, ale mogą nam szkodzić. Noszenie okularów bez filtra doprowadza do tego, że nasze oczy są w większym niebezpieczeństwie. Dzieje się tak, ponieważ przyciemniony obraz sprawia, że oko pozbawione jest obronnego odruchu mrużenia.
Oszukana w ten sposób źrenica poszerza się, przez co dociera do niej więcej promieni ultrafioletowych, szkodliwych dla soczewki oka oraz siatkówki. Tak, więc jeżeli nosimy się z zamiarem zakupu tanich okularów ze straganu, które z całą pewnością nie posiadają filtra UV, lepiej zrezygnować z ich noszenia w ogóle. Nie dajmy się oszukać, straganowe okulary przeciwsłoneczne posiadają jedynie odpowiednio zabarwione szkła.
Brak odpowiedniego zabezpieczenia oczu przed słońcem może powodować pogorszenie jakości widzenia, choroby oczu takie jak zapalenie spojówek, skrzydlik, czerniak, zaćma, gradówka, a w skrajnych przypadkach nawet utratę wzroku.
Okulary przeciwsłoneczne należy wybierać uwzględniając bezpieczeństwo. Gwarancję dobrej jakości otrzymamy kupując w salonach optycznych oraz w markowych sklepach. Inwestując w okulary przeciwsłoneczne pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na takie parametry jak znaczek CE, który oznacza, że produkt jest zgodny z europejskimi standardami bezpieczeństwa oraz certyfikat UE, który informuje o tym, że został przetestowany, spełnia wszelkie standardy i naprawdę chroni wzrok przed promieniowaniem UVA i UVB.
Dobre okulary z filtrem przeciwsłonecznym to koszt około 100 zł, jeżeli mamy model z sieciówki z oznaczeniem UV 400, możemy sprawdzić autentyczność ich działania w salonie optycznym. Na metce powinna być też zaznaczona nazwa producenta, stopień zaciemnienia soczewki od 0 do 4 oraz moc filtra. Przy czym warto mieć na uwadze, że są to modele przeznaczone do użytkowania w warunkach miejskich, które nie będą odpowiednie podczas pieszej wycieczki w góry.
Bardzo często można spotkać się z oznaczeniem UV 400, co teoretycznie powinno oznaczać, że soczewka blokuje szkodliwe promieniowanie w każdy zakresie zarówno UVA, UVB, jak i UVC. Niestety nie zawsze podane informacje są zgodne z prawdą, dlatego w tym wypadku nie możemy mieć pewności czy okulary są bezpieczne, czy to tylko chwyt reklamowy.
Duże znaczenie będzie miał także kolor soczewki. Uwzględniają panujący w naszym kraju klimat, najlepszym rozwiązaniem będą szkła szare, brązowe, zielone lub grafitowe na 3 poziomie zabarwienia. Ciemne soczewki, które występują na ostatnim, 4 poziomie, należy stosować tylko podczas bardzo intensywnego działania słońca.
Zakup okularów przeciwsłonecznych w salonie optyczny powinien dawać wystarczającą gwarancję dobrej jakości, ponieważ większość optyków nie sprzedaje produktów niższego sortu. Fachowiec pomoże dobrać nam odpowiedni filtr oraz model okularów, udzieli nam również gwarancji. Na okularach przeciwsłonecznych nie powinniśmy oszczędzać. Lepiej kupić droższą parę renomowanej marki w sprawdzonym punkcie, niż zadowalać się ich tanim odpowiednikiem, który nie tylko jest wątpliwej jakości, ale może powodować także poważne problemy ze wzrokiem.
Tagi: Jak wybrać okulary, okulary, okulary bez filtra, Okulary przeciwsłoneczne, okulary z filtrem, okulary ze straganu, uszkodzenie oczu
Dodaj komentarz