Jak przedstawia się oferta uzdrowiskowa gminy i w jakim stopniu stanowi uzupełnienie oferty turystycznej?
– Oferty – tak uzdrowiskowa, jak i turystyczna – muszą uzupełniać się wzajemnie. Zarówno turysta, jak i kuracjusz, spacerując po Parku Zdrojowym, ma możliwość skorzystania z Tężni Solankowej i Pijalni Wód Mineralnych, siłowni na wolnym powietrzu, kortów tenisowych. Dzieci mogą poszaleć na placach zabaw, młodzież w Skate-Parku i Trial Parku, czy też na ścieżce zdrowia, a szukający spokoju mają możliwość wypocząć na ławeczkach pośród pięknych kwiatów w ogrodach tematycznych.
Organizowane są koncerty, wystawy, bezpłatne zajęcia pn. Wakacyjna akademia dance i fitness, festiwale, festyny i wiele innych. Co roku odbywa się Święto Rabczańskiej Solanki, wspaniale wpisujące się w gminny kalendarz letnich imprez. Ponadto rabczańskie sanatoria mogą pochwalić się szeroką gamą zabiegów zarówno leczniczych, jak i pielęgnacyjnych, tak więc myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Jakim wyzwaniom musi sprostać gmina Rabka-Zdrój, ze względu na status uzdrowiska?
– Bardzo trudno znaleźć „złoty środek” przy podejmowaniu decyzji o nowych działaniach inwestycyjnych, gdyż gmina dysponuje ograniczonym budżetem. Chcemy rozbudowywać infrastrukturę turystyczną i uzdrowiskową oraz tę, która służy mieszkańcom na co dzień – kanalizację, chodniki, drogi itp. W czasie realizacji każdej inwestycji powstają różnego rodzaju niedogodności, zarówno dla mieszkańców, jak i dla przyjezdnych. Staramy się je wykonywać tak, by nie kolidowały z sezonem turystycznym, jednak nie zawsze jest to możliwe.
Niezwykle istotna jest również kwestia smogu, dlatego podpisaliśmy porozumienie w sprawie realizacji projektu zintegrowanego LIFE, służącego poprawie jakości powietrza w Małopolsce.
Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy znaczący wzrost świadomości zdrowotnej wśród społeczeństwa. Czy przekłada się to na zainteresowanie turystyką uzdrowiskową?
– Faktycznie, zainteresowanie tego rodzaju turystyką jest coraz większe i próbujemy sprostać oczekiwaniom gości odwiedzających nasze uzdrowisko. Co roku staramy się oddać do użytku jakąś nową atrakcję. W roku bieżącym nową siedzibę zyskała Miejska Biblioteka Publiczna, która przeniosła się do odremontowanego, zabytkowego budynku dworca PKP. Mogą z niej korzystać zarówno mieszkańcy, jak i turyści i kuracjusze. Znajduje się w niej sala komputerowa, czytelnia i Punkt Informacji Turystycznej.
W maju ruszyła również kolejna rabczańska atrakcja – kino „Śnieżka”, które po całkowitej modernizacji zyskało nowoczesny wygląd. Następnym dużym przedsięwzięciem będzie realizacja Bulwarów nad Poniczanką, które połączą w sobie funkcję uzdrowiskową i rekreacyjną.
Sprawuje pani funkcję burmistrza trzecią kadencję. Co sprawia pani największą satysfakcję, myśląc o dotychczasowych dokonaniach samorządu?
– Bycie burmistrzem to nie tylko ogromny zaszczyt, ale przede wszystkim służba ludziom. Dlatego największą satysfakcję i radość sprawia mi ich akceptacja i uznanie dla podejmowanych przeze mnie działań. Podczas organizowanych przez nas wydarzeń podchodzą do mnie mieszkańcy, turyści oraz kuracjusze i gratulują zrealizowanych w ciągu tych dziewięciu lat inwestycji, które odmieniły gminę Rabka i uczyniły ją jeszcze bardziej atrakcyjną. I faktycznie, gdy patrzę z perspektywy lat na zachodzące w naszej gminie zmiany, to jestem dumna, że przyczyniłam się do nich i że mieszkam właśnie tutaj. Myślę, że wysokie miejsca, jakie zajmujemy w różnego rodzaju rankingach, są dodatkowym potwierdzeniem rozwoju Rabki-Zdroju.
Rozmawiała Dorota Babkiewicz
2015-10-13
Tagi: Burmistrz Rabki-Zdrój, Ewa Przybyło, Rabka-Zdrój
Dodaj komentarz