logo
logo
logo
logo
nawilżające krople do oczu

7 dobrych dla oczu nawyków
Opublikowano: 27 września 2017

Skarżysz się na suchość oczu, kłucie, pieczenie i miewasz wrażenie obecności ciała obcego pod powiekami? A może twój wzrok stopniowo pogarsza się? Jeśli zauważasz, że widzenie wiąże się dla ciebie z dyskomfortem, warto wprowadzić w życie tych 7 nawyków.

Krople do oczu nawilżające, odpowiednia dieta, regularny sen i nawadnianie organizmu – istnieje wiele sposobów na poprawę stanu oczu. Szczególnie, jeśli jesteś po menopauzie, masz za sobą laserową korekcję wzroku, nosisz soczewki kontaktowe lub dużo czasu spędzasz przed komputerem, warto zastosować tych 7 porad.

1. Stosuj krople do oczu nawilżające

Krople do oczu nawilżające oraz sztuczne łzy to bardzo prosty sposób na szybką poprawę komfortu widzenia w sytuacji, gdy masz uczucie obecności piasku pod powiekami lub czujesz pieczenie, kłucie czy drapanie. Pamiętaj jednak, aby były to krople do oczu nawilżające, a nie na przykład krople do zaczerwienionych oczu. Te ostatnie mogą pogorszyć objawy, zwiększając ciśnienie w gałce ocznej.

2. Wysypiaj się

Chcesz cieszyć się komfortem widzenia? Śpij regularnie przez minimum 7 godzin na dobę. W ten sposób wyświadczysz przysługę nie tylko swoim oczom, ale także całemu organizmowi.

3. Ogranicz czas przed ekranem

Jeśli masz pracę biurową i dużo czasu spędzasz przed komputerem, koniecznie zadbaj o to, by twoje oczy mogły odpocząć. Co najmniej raz na godzinę przez kilka minut nie patrz w ekran ani komputera, ani smartfona. To pozwoli oczom zregenerować się po wzmożonym wysiłku.

4. Jadłospis dla oczu

Dla zdrowia oczu kluczową rolę mają dwie substancje – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz witamina A. NNTK Omega 3 znajdziesz w tłustych rubach takich, jak: łosoś, makrela, śledź, sardela, tuńczyk, a także w roślinnych olejach: lnianym, rzepakowym, oliwie z oliwek. Witamina A ma zarówno zwierzęce, jak i roślinne źródła – jarmuż, dynia, marchew, bataty oraz wątróbka.

5. Nawadniaj się

Jeśli cierpisz na suchość oczu, bezpośrednią przyczyną może być odwodnienie organizmu. Pamiętaj, aby pić minimum 1,5 litra wody. Nie wliczaj do tej puli herbaty, kawy, alkoholu – te wszystkie napoje dodatkowo odwadniają organizm.

6. Chroń oczy przed podrażnieniami

Koniec lata to nie powód, by okulary przeciwsłoneczne odłożyć na dno szafy. Zimą i jesienią słońce może być również bardzo intensywne, a także i takie czynniki, jak wiatr, pył i kurz mogą przyczynić się do podrażnienia oka. Dlatego warto chronić oczy okularami także podczas chłodnych miesięcy.

7. Wietrz pomieszczenia

Powietrze w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach niekorzystnie wpływa na nawilżenie oczu. Latem wyłącz klimatyzację, a zimą stosuj nawilżacze powietrza i często wietrz mieszkanie.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Maria pisze:

    Niewłaściwy demakijaż lub też jego brak najczęściej prowadzą do zapalenia spojówek – bardzo szkodliwy dla oczu jest nocny odpoczynek w pełnym makijażu. Eyeliner czy kredka, stosowane na wewnętrznej stronie powieki – tak zwanej linii wodnej rzęs, to dodatkowe ryzyko infekcji – podobnie jak przesypianie nocy w soczewkach kontaktowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...