Od stycznia 2021 roku Wielka Brytania kończy okres przejściowy w ramach funkcjonowania w Unii Europejskiej. Oznacza to, że tylko do końca tego roku transport przesyłek do Anglii odbywa się bez utrudnień. Jakie zmiany czekają nas od Nowego Roku?
Mimo tego, że rozmowy pomiędzy negocjatorami UE i UK trwają już od początku tego roku, kształt przyszłej współpracy wciąż nie jest pewny. Bez względu na fakt czy strony porozumieją się, czy nie, warto przygotować się na zmiany w transporcie paczek do Anglii. Dotkną one zarówno klienta indywidulanego, jak i przedsiębiorcę.
Aktualnie i do końca 2020 roku nie obowiązują formalności celne w obrocie towarami między Polską a Zjednoczonym Królestwem. Od 2021 roku UK wychodzi z unii celnej i od tego dnia towary eksportowane do Zjednoczonego Królestwa będą podlegały formalnościom celnym. Pojawią się kontrole na granicy między UE a UK, co spowoduje opóźnienie w doręczeniu paczek do Anglii.
Przy wysyłce towarów do UK będzie trzeba wskazać kraj pochodzenia każdego z nich. Towary, które nie spełnią wymogów „kraju pochodzenia” zostaną objęte należnościami celnymi. Towary eksportowane z Polski do UK będą zwolnione z podatku VAT, jednak eksporter będzie musiał udowodnić, że towar opuścił UE. Towary szczególne, takie jak alkohol, wyroby tytoniowe itp. będą podlegały akcyzie.
Od 2021 roku Wielka Brytania i Polska będą stanowiły dwa osobne obszary regulacyjne i prawne. Towary eksportowane z Polski do UK będą musiały spełnić normy i przepisy Zjednoczonego Królestwa. Firmy, które prowadzą wymianę handlową z Wielką Brytanią powinny jak najszybciej zapoznać się z normami prawnymi obowiązującymi w UK w odniesieniu do ich towarów.
Każdy towar zawarty w paczce będzie musiał być uwzględniony na FV proformie lub na FV handlowej. Przedmioty wysyłane jako próbki lub prezenty będą wykazywane na FV Proformie, a towary na sprzedaż na FV sprzedażowej.
Na dokumencie będzie trzeba wymienić wszystkie towary w paczce, określić ilość sztuk oraz ich wartość, a także wskazać kraj pochodzenia. Nadawca będzie zobowiązany, aby podać cel wysyłki: sprzedaż lub prezenty/ próbki.
Każda FV, czy to handlowa, czy proforma będzie musiała być podpisana i dołączona w 3 egzemplarzach do paczki wraz z listem przewozowym.
Ważne! Towar w paczce musi odpowiadać deklaracji na dokumentach celnych – inaczej na nadawcę może zostać nałożona kara przez urząd celny lub paczka zostanie zawrócona na koszt nadawcy.
Po przejściu kontroli celnej, paczki zostaną przekazane do dalszego transportu, po uprzednim opłaceniu zobowiązań celnych i/ lub VAT (o ile takie wystąpią) przez odbiorcę paczki.
Od stycznia 2021 roku przedsiębiorcy z Polski, którzy będą chcieli prowadzić wymianę handlową z Wielką Brytanią, będę musieli posiadać numer EORI. Jest to numer obowiązujący w UE dla celów podatkowych. Jego nadanie trwa kilka dni, jest bezpłatne i wniosek można złożyć online poprzez platformę https://puesc.gov.pl/eori.
„Rekomendujemy wystąpić jak najszybciej o wydanie numeru EORI, ponieważ po nowym roku urząd może być „zasypany” wnioskami od polskich przedsiębiorców, a czas wydania EORI może się wydłużyć” – radzą eksperci z serwisu Przesyłarka.pl.
Ostateczny kształt współpracy pomiędzy UE a Wielką Brytanią jest wciąż negocjowany i nie znamy szczegółów przyszłej umowy. Jeżeli strony nie porozumieją się – czekać nas będzie wymiana handlowa między polską a UK na zasadach ogólnych Światowej Organizacji Handlu, co byłoby dużym utrudnieniem dla obu stron.
Tagi: akcyza, transport, UK, Unia Europejska, VAT, Wielka Brytania
Dodaj komentarz