logo
logo
logo
logo
chirurgia stomatologiczna

5 zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej
Opublikowano: 26 stycznia 2023

Chirurgia stomatologiczna dzisiaj wcale nie musi nam się źle kojarzyć. Zabiegi z tego zakresu, wykonywane w nowoczesnych gabinetach są komfortowe i bezbolesne, bo w większości przeprowadzane pod znieczuleniem. Zobacz najpopularniejsze zabiegi, jakie przeprowadza chirurg. Obejmują one zarówno proste ekstrakcje, jak i bardziej skomplikowane operacje.

Niektóre z chorób oraz zmian zachodzących w jamie ustnej są trudne do wyleczenia, a ich skutków nie da się już odwrócić. Czasem skala problemu jest na tyle duża, że niemożliwe jest usunięcie go inaczej, jak tylko z wykorzystaniem metod chirurgicznych. Zamiast kosztownego, długotrwałego leczenia, które niekoniecznie przyniesie oczekiwane rezultaty, warto rozważyć np. ekstrakcję. Jednak ten popularny zabieg nie jest jedynym, jaki może zaoferować Ci chirurg stomatologiczny. Dowiedz się więcej na temat świadczonych przez niego usług.

Ekstrakcja – usuwanie zębów, głównie ósemek

Zęby mądrości wielu osobom sprawiają problemy. Wyrzynają się późno, a szybko się psują. Często są oporne na leczenie, dlatego po kolejnej wizycie u stomatologa wiele osób decyduje się na ich ekstrakcję. Chirurgiczne usunięcie to raczej mało skomplikowany zabieg przeprowadzany nie tylko na ósemkach, ale też innych zębach. Zawsze, gdy pojawiają się stany zapalne, torbiele, nawracające ubytki próchnicze, warto rozważyć ekstrakcję. W miejsce usuniętego zęba można rozważyć wstawienie implantu, co poprawi estetykę uśmiechu oraz komfort żucia.

Hemisekcja – zalecana w zmianach patologicznych

Wskazaniem do hemisekcji są m.in. niedrożności kanałów czy próchnica dotykająca korzeni zębowych. Zabieg ma na celu odseparowanie zniszczonych części i usunięcie ich, aby nie zagrażały zdrowym zębom. To, co zostaje, czyli zdrowe fragmenty uzębienia mają posłużyć przyszłej odbudowie protetycznej.

Premolaryzacja – zabieg ostatniej szansy

Sprawiające problemy zęby trzonowe mogą zostać poddane zabiegowi premolaryzacji. Polega on na przecięciu zęba trzonowego po tym, jak zostanie zakończone leczenie kanałowe. W ten sposób powstają dwa niezależne zęby przedtrzonowe. Ma to na celu zatrzymanie postępujących zmian zapalnych toczących się w obrębie korzeni.

Resekcja – kiedy inne metody leczenia zawodzą

Nieudane lub niemożliwe do wykonania leczenie endodontyczne nie musi oznaczać całkowitej porażki. W takiej sytuacji można po prostu odwiedzić chirurga stomatologicznego i skorzystać z opcji resekcji. Jest to odcięcie wierzchołka korzenia oraz usunięcie go wraz z przylegającą ziarniną. Gdy zostanie usunięte całe ognisko zapalne, wówczas jest spora szansa na uniknięcie niezwykle bolesnych i problematycznych ropni czy torbieli.

Radektomia – ratunek chorego zęba

Gdy dojdzie do uszkodzenia jednego z korzeni w zębie wielokorzeniowym, wówczas można uratować te, które są zdrowe. Zabieg polegający na odcięciu i usunięciu wyłącznie zainfekowanej tkanki to radektomia. Pozostawia w nienaruszonym stanie zdrowe korzenie,  dając podwaliny do odbudowy i sprawnego funkcjonowania zęba przez lata.

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...
Fentanyl

Fentanyl – ukryte zagrożenie, które zamienia...

Fentanyl. Słowo, które w ostatnich latach budzi grozę...