logo
logo
logo
logo
Storczyki

10 faktów na temat storczyków, których nie znasz
Opublikowano: 1 października 2024

Storczyki są roślinami należącymi do najbardziej popularnych i lubianych kwiatów. Uprawia się je w większości polskich domów oraz wykorzystuje jako dekorację na ważnych uroczystościach.

W poniższym artykule zobaczysz fakty na temat storczyków, o których nie przeczytasz w książkach. Niektóre bardzo zaskakują!

1. Storczyki żyją dłużej niż człowiek

To prawda! Niektóre z nich mogą przetrwać nawet 100 lat. Jeżeli uprawiane są w naturalnych warunkach, a zatem gdzie wilgotność i temperatura są wysokie, wiekiem dorównują, a nawet przewyższają człowieka. Co więcej, nie są to przypadki pojedyncze – długowieczność tej rośliny jest bardzo powszechna w krajach, które są dla niej naturalnym środowiskiem.

2. Można je spotkać nie tylko w tropikach

Storczyki – wbrew powszechnej opinii – naturalnie rosną nie tylko w klimacie tropikalnym. Z badań wynika, że rosną na każdym kontynencie, prócz zimnej Antarktydy. Błędne jest zatem twierdzenie, że storczyki to rośliny egzotyczne.

3. Mają najmniejsze ziarenka na świecie

Niektórzy uważają, że ziarenka storczyków są najmniejsze ze wszystkich roślin na świecie. I właśnie z tego powodu pielęgnacja storczyków wymaga odpowiednich warunków i wiedzy – nie należy ona bowiem do łatwych. Znacznie prościej jest w sytuacji, gdy chcemy wyhodować roślinę z sadzonki. Uprawa z nasion natomiast jest wręcz karkołomna.

4. Storczyki posiadają najwięcej odmian ze wszystkich roślin kwitnących

Łącznie na świecie zliczono w tej chwili ponad 30 tysięcy odmian orchidei. Uznaje się je więc za rośliny kwitnące o największej liczbie odmian, których wciąż przybywa – o czym piszemy w następnym punkcie.

5. Storczyki były kiedyś celem… polowań!

Z zapisków historycznych ery wiktoriańskiej wynika, że na storczyki urządzano prawdziwe polowania. Wspomnienia niektórych pisarzy wskazują, że polowania do złudzenia przypominały łowy myśliwych. W tamtym czasie orchidee były tak cenne dla ich miłośników, że po zbiorach niektórzy zdobywcy podpalali całe lasy, by uniemożliwić przeciwnikom zdobycia pozostałych okazów.

6. Storczyki to rośliny z epoki dinozaurów

Z badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda (opublikowanych w 2006 roku w czasopiśmie „Nature”) dowiadujemy się, że storczyki prawdopodobnie występowały na naszej planecie już w epoce dinozaurów. Wyniki testów DNA jednej z najstarszych skamielin, które zostały zachowane z okresu miocenu, pokazały, że orchidee mogły istnieć już w kredzie. Szacuje się więc, że ich pochodzenie sięga nawet 80 mln lat.

7. Ziarenka laski wanilii to nasiona storczyka?

To prawda! Storczyki spokrewnione są z wanilią właśnie w ten sposób. Kwiat wanilii należy bowiem do odmian pnączy zaliczanych do rodziny storczykowatych. Nasiona, które znajdują się zatem w lasce wanilii to nic innego, niż nasiona orchidei.

8. Storczyk z jednego regionu może całkiem inne wymagania

To, że storczyk pochodzi z jednego regionu, nie znaczy, że może być uprawiany tak samo. Przykładowo, storczyk pochodzący z Borneo, w zależności od tego z jakiej części wyspy pochodzi, musi mieć inną wilgotność i temperaturę. Orchidee w tym miejscu rosną na różnych wysokościach. Tereny położone niżej, czyli do 1000 m n.p.m., posiadają iście tropikalny klimat, z wilgotnością nawet do 90% i temperaturze 30 stopni Celsjusza. Natomiast tereny, które na tej wyspie położone są na wysokości powyżej 1000 m n.p.m., to obszary zaliczane do górskich. Rosnące w nich storczyki wymagają więc mniejszej wilgotności (60%) i temperatury. W niektórych miejscach – punktach położonych najwyżej, często występują również przymrozki. Kupując sadzonki storczyka z danego kraju musimy zatem zwrócić uwagę, z której jego części pochodzą. Różnice mogą być kolosalne.

9. Niektóre storczyki uwielbiają palące słońce

Eksperci do znudzenia powtarzają, że storczyki nie mogą znajdować się w bezpośrednim nasłonecznieniu. Jak się okazuje – nie wszystkie. Odmiany, takie jak Catasetum czy Epidendrum denticulatum rosną najlepiej w miejscu bardzo dobrze nasłonecznionym. Co ważne, te rodzaje orchidei wcale nie potrzebują uprawy w bardzo wilgotnych warunkach. Wystarczy regularnie zraszać je wodą, bez nadmiernego nawadniania.

10. Rocznie odkrywa się kilkaset nowych odmian storczyków

Badacze rokrocznie odkrywają nawet 300 nowych odmian orchidei! Fakt ten zadziwia szczególnie, gdy zauważymy, że w Polsce hoduje się właściwie wyłącznie odmianę zwaną ćmówką (Phalaenopsis). Co więcej, ta popularna w naszym kraju odmiana jest niezwykle trudna w uprawie. Znacznie łatwiej pielęgnuje się w naszym klimacie storczyki, które mogą być uprawiane na zewnątrz w ogrodzie (nie w doniczce). Należą do nich np. Spathoglottis czy Ludisia.

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.