logo
logo
logo
logo
barszcz Sosnowskiego

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego
Opublikowano: 6 lipca 2019

Rokrocznie słyszy się różne doniesienia o kolejnych ofiarach barszczu Sosnowskiego. Najczęściej ofiarami tej bardzo toksycznej rośliny są dzieci. Niestety to właśnie dla nich barszcz Sosnowskiego stanowi największe zagrożenie.

barszcz Sosnowskiego

barszcz Sosnowskiego

Czym jest barszcz Sosnowskiego i jak wygląda?

Roślina wyróżnia się swoim rozmiarem. Jej cechą charakterystyczną może być naprawdę gigantyczna wysokość. Niektóre z nich osiągają nawet 4 metry długości! W wyglądzie zewnętrznym do złudzenia przypomina koper ogrodowy. Nie jest to dziwne, ponieważ pochodzi z tej samej rodziny. Jednak pożyteczne właściwości poczciwego kopru, znacznie się różnią od niebezpieczeństwa jakie stwarza barszcz Sosnowskiego. Ciemnozielone, ząbkowane liście i niewielkie białe kwiaty zebrane w parasolowatych grupach to cechy zewnętrzne rośliny.

Pochodzenie

Gigantyczny barszcz Sosnowskiego został po raz pierwszy sprowadzony do Wielkiej Brytanii z Azji Środkowej pod koniec XIX wieku. Miał głównie służyć jako roślina ozdobna, ale jej hodowla z uwagi na wysoką ilość nasion, które produkują kwiatostany, nieco wymknęła się spod kontroli. Aktualnie, barszcz Sosnowskiego można spotkać wzdłuż ścieżek i brzegów rzek, ale można go również dostrzec w parkach, na łąkach i  cmentarzach Europy.

Niebezpieczeństwo jakie stwarza barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego uważany za roślinę „inwazyjną”. Są to gatunki nierodzime, które mogą szkodzić środowisku lub zdrowiu ludzkiemu. W takim przypadku, jeśli sok wejdzie w kontakt ze skórą, może spowodować poważne oparzenia i zwiększyć wrażliwość skóry na silne światło słoneczne. Sama substancja zawarta w roślinie nie powoduje oparzeń. Dochodzi do nich w połączeniu ze światłem słonecznym. Toksyczność barszczu Sosnowskiego polega na jego umiejętności zmiany właściwości skóry człowieka. Pod wpływem promieniowania słonecznego, zaczyna potęgować jego efekty. Przez to dochodzi do wyjątkowo szybkich i rozległych poparzeń. Takich jakich można byłoby doznać po kilkunastu godzinach ekspozycji na wyjątkowo intensywne słońce.

barszcz Sosnowskiego

barszcz Sosnowskiego

Dlaczego ten sok jest tak niebezpieczny?

Toksyczne substancje, które są odpowiedzialne za niebezpieczne poparzenia, można znaleźć w liściach, łodygach, korzeniach, kwiatach i nasionach. Sprawia to, że praktycznie cała roślina jest szkodliwa i niebezpieczna. Tym co stanowi największe zagrożenie jest fakt, że wystarczy tak naprawdę przejść blisko barszczu Sosnowskiego, aby doświadczyć bolesnych oparzeń, nie wspominając o bezpośrednim kontakcie z rośliną. Bolesne i rozległe pęcherze pojawiają się zazwyczaj już w ciągu 48 godzin o kontaktu. Jak wszystkie oparzenia, rany goją się dość trudno i długo. Mało tego! Narażenie organizmu na poparzenie barszczem Sosnowskiego  może rozwinąć chorobę, która powoduje nadwrażliwość skóry na światło ultrafioletowe. Jeśli sok rośliny dostanie się np. do oka – może grozić nawet utratą wzroku. Toksyny barszczu Sosnowskiego, powodują  uszkodzenie DNA. Roślina  jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci – w przypadku poparzeń, życie małego dziecka może być zagrożone.

Co robić jeśli spotka się barszcz Sosnowskiego?

Najlepszym postępowaniem jest omijanie go z daleka. Jeśli nie jest to możliwe, należy szybko i dokładnie umyć (wodą i mydłem) miejsca ciała, z którymi nastąpił kontakt z rośliną. Przez 48 godzin trzeba unikać światła słonecznego, ponieważ to właśnie ono w połączeniu ze szkodliwymi substancjami barszczu Sosnowskiego powoduje oparzenia. Jeśli wystąpi jakakolwiek, nawet delikatna reakcja skórna, warto udać się do lekarza. Oparzenia mogą powodować rozległe, szpecące blizny, które są trudne do usunięcia.

Czy niszczyć roślinę?

Jeśli nie jest się ekspertem lub pracownikiem straży pożarnej, najlepiej unikać barszczu Sosnowskiego całkowicie. Barszcz Sosnowskiego należy wyrywać za pomocą wodoszczelnych, długich rękawic ochronnych. Oczy i twarz powinny być zasłonięte okularami i specjalną maską, która chroni twarz przed niebezpiecznym sokiem. Jako dodatkowe zabezpieczenie stosuje się krem do opalania  z bardzo wysokim filtrem. Niemniej jednak najlepszym rozwiązaniem, zalecanym przez specjalistów jest pilny kontakt ze strażą pożarną, która bezpiecznie usunie zagrożenie. Podczas wakacji warto zachować szczególną ostrożność i liczyć na to, że nie spotka się  barszczu Sosnowskiego na swojej drodze.

Autor: Katarzyna Walczyk

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO – JAK LECZYĆ OPARZENIA?

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Jak skutecznie schudnąć

Jak skutecznie schudnąć? Sprawdzone metody i...

Wiele osób próbuje schudnąć, stosując restrykcyjne diety lub intensywn...
Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....