logo
logo
logo
logo
Rodzaje więźb dachowych

Rodzaje więźb dachowych – jaką więźbę wybrać?
Opublikowano: 29 grudnia 2017

Rodzaje więźb dachowychPlanując budowę domu, skupiamy się na kilku elementach. Podstawą oczywiście są fundamenty, instalacje czy jakość materiałów. Gdy te elementy mamy już wybrane, prace zaplanowane, skupiamy się na wyborze dachu.

Budując dom jednorodzinny coraz częściej zalecane są konstrukcje drewniane dachu. Jak spośród coraz bardziej zróżnicowanej oferty więźb dachowych wybrać tę idealnie dopasowaną do naszej budowy?

Plan na idealną więźbę dachową

Więźby są konstrukcją ciesielską, ich podstawowym elementem są wiązary dachowe, które przycinane są bezpośrednio na budowie lub wykonywane na zamówienie w halach fabrycznych.  To jaka konstrukcja i kształt dachu sprawdzą się najlepiej na naszej budowie, zależy od przeznaczenia budynku; rozmiaru czy rozpiętości dachu, czy nawet szerokości geograficznej powstałej budowli. Już na tym etapie musimy wziąć pod uwagę jakie warunki klimatyczne nasz dach musi przetrwać, silne wiatry, opady deszczu, śniegu itp.

Więźba to końcowy element prac na budowie, jednak jej wyboru musimy dokonać dużo wcześniej. Dlatego już na etapie planowania warto zapoznać się z jej rodzajami i przeznaczeniem każdej z nich.

Prefabrykowana, a może tradycyjna?

To czy zdecydujemy się na więźbę prefabrykowaną czy tradycyjną będzie miało znaczenie na dalsze postępy prac, a nawet koszty całego przedsięwzięcia jakim jest budowa domu. Różny jest proces produkcji oraz montażu. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest rozwiązanie z wykorzystaniem elementów prefabrykowanych. Więźba dachowa prefabrykowana cechuje się lepszą jakością, a także może się okazać bardziej ekonomiczna niż tradycyjna.

Wiązary wykonuje się w fabryce z drewna suszonego przemysłowo, które strugane jest z  czterech stron.  Taka konstrukcja obliczana jest za pomocą programów komputerowych i przygotowywana w halach fabrycznych. Niweluje to problemy związane z usuwaniem odpadów z placu budowy, a także gwarantuje równe połacie, które przygotowywane są przez maszyny, nie człowieka. Poszczególne elementy konstrukcji są mocowane na płytki kolczaste za pomocą pracy, a nie gwoździ, co zapewnia większą trwałość takiej konstrukcji.  Niewątpliwe zalety tej technologii przyczyniły się do polecania tej konstrukcji już nie tylko do budowy domów jednorodzinnych, a także większych inwestycji.

Jak wybrać idealną więźbę dachową

Od projektantów oraz inwestorów w dużej mierze zależy ostateczna forma, jaką przyjmie dach. Tworząc plany, osoba je tworząca musi wziąć pod uwagę:

  • Czy zaplanowany budynek będzie składał się z parteru, czy będzie miał piętro, a może poddasze użytkowe
  • Kształt dachu (spadzisty bądź płaski)
  • Rozpiętość dachu
  • Możliwe obciążenia dachu (opady deszczu, silne wiatry, zalegający śnieg)

Głównie rozpiętość decyduje o tym, na jaką więźbę dachową powinniśmy się zdecydować.

Najprostszym typem konstrukcji jest krokiew, mająca dwa punkty oparcia (kalenica oraz belka stropodachu).  Bardziej skomplikowana jest więźba krokwiowo-jętkowa, którą nada się do dachów o dużym spadku, takie konstrukcje wymagają dodatkowego wzmocnienia  więzarami jętkowymi, które umiejscawiane są w połowie długości krokwi. Przy tym wzmocnieniu można planować z powodzeniem poddasze zdatne do zamieszkania. Innym typem jest więźba płatwiowo-jętkowa. Zawiera ona dodatkowo ściany stolcowe podpierające, wzmacniające konstrukcję. Więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa, na którą składają się dwa rodzaje wiązarów – główne i pośrednie. Jej elementami są krokiew wsparta na płatwiach oraz kleszcze obejmujące ją z obu stron. Wiązary pośrednie to płatwy ułożone poprzecznie oraz miecze (krokwie ułożone skośnie) będące podporą płatew.

Dla dachów o rozpiętości powyżej 12 metrów, najbardziej odpowiednie będą więźby z dźwigarami. To one gwarantują stabilność nawet przy tak dużej powierzchni. Dźwigary są to wiązary kratowe. Które umożliwiają wyeliminowania ścian wewnętrznych, co wykorzystywane jest przykładowo w budownictwie dużych hal, magazynów czy budynków użyteczności publicznej. Ten typ konstrukcji jest również popularny przy budowie domów jednorodzinnych, gdzie kąt nachylenia jest stosunkowo mały od 15 do 20 stopni. Kiedy już mamy przeanalizowane podstawowe czynniki, decydujące o tym jaką więźbę dachową powinniśmy uwzględnić na naszej budowie, trzeba zdecydować o rodzaju materiału, z jakiego zostanie wykonana.

Materiał na więźbę dachową

Najpopularniejszym materiałem, z których tworzone są więźby, jest drewno. Zdarza się jednak, że poszczególne elementy są zastępowane innym tworzywem. Jeśli chodzi o drewno, tutaj również mamy kilka gatunków do wyboru.

Wiązary dachowe z drewna należą do najczęściej wybieranych techniki konstrukcji dachów. Drewno jest materiałem uniwersalnym, tanim i jednocześnie ekologicznym, dlatego to właśnie z tego materiału produkuje się najwięcej więźb dachowych. Czasem pojawiają się przypadki, gdzie klasyka ustępuje miejscu innym rozwiązaniom, tym samym możemy wyróżnić również wiązary żelbetowe czy stalowe.  Te ostatnie są zdecydowanie cięższe, przez co bardziej obciążają konstrukcję.

Więźba dachowa jest równie istotnym elementem budowy jak fundamenty czy instalacje w naszym domu. Konstrukcja ta, musi być dobrze zaprojektowana, by budynek był odporny na wpływ środowiska, warunków atmosferycznych oraz by skutecznie przenosił obciążenia własne. Gdy znamy rozpiętość dachu możemy podjąć decyzję o wyborze więźby. Najczęściej wybieranym materiałem jest drewno, które czasem ustępuje innym materiałom. To jaką więźbę dachową powinieneś się zdecydować zależy od wielu czynników, a wybrane rozwiązanie ma inne właściwości i przeznaczenie.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Eko-Kotwy SADDAR

Eko-Kotwy SADDAR – Rewolucyjne Rozwiązanie Ek...

Rosnące wyzwania związane z ochroną środowiska oraz zwiększające się w...
Mieszkania deweloperskie

Mieszkania deweloperskie: czy to się opłaca?...

Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji, która b...
Sprzedaż nieruchomości

Jak szybciej sprzedać nieruchomość nad morzem...

Sprzedaż nieruchomości w województwie zachodniopomorskim nie zawsze pr...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...