logo
logo
logo
logo

Odlewnie z myślą o wojsku
Opublikowano: 13 września 2016

zdjecie-2Grupa Zawiercie, w skład której wchodzą: Odlewnia Żeliwa Zawiercie, Andoria-Mot Andrychów i FUM CHOFUM Chocianów, powstała w 2015 roku i jest dziś największą grupą odlewniczą w Polsce.

Dzięki doświadczeniu w produkcji odlewów z różnych gatunków żeliw Grupa Zawiercie jest w stanie wyprodukować odlewy o masie od 0,01 kg do 25 ton, a możliwości produkcyjne Grupy to 43.000 ton rocznie, co plasuje ją na szczycie rynku odlewniczego.

Odlewnia Żeliwa Zawiercie
Odlewnia Żeliwa Zawiercie to marka sama w sobie. Znany od 130 lat znak EE kojarzony jest z najwyższą jakością. Historia Odlewni sięga 1886 roku, kiedy to Ernest Erbe założył niewielką kuźnię, w której produkowano narzędzia rolnicze. Z czasem przekształcono ją w odlewnię. W 1892 roku uruchomiono produkcję białego żeliwa ciągliwego. Od 1901 roku zaczęto produkować łączniki z tego tworzywa.
W 2009 roku ofertę poszerzono o produkcję elementów amunicji oraz uzbrojenia dla wojska. – Produkujemy części do samobieżnych haubic Krab oraz poszczególne części do karabinów maszynowych. Jesteśmy w trakcie prób związanych z produkcją pocisków kalibru 60. Możliwe, że niedługo zaczniemy wytwarzać kadłuby do nich – mówi Jarosław Gronowski, Prezes Zarządu Odlewni Żeliwa Zawiercie. Dodatkowo zakład szczyci się nowoczesną Odlewnią Precyzyjną, w której wytwarzane są odlewy metodą traconego wosku.

FUM CHOFUM Chocianów
FUM CHOFUM Chocianów to najstarsza odlewnia założona w 1853 roku. Jak na tamte czasy było to duży zakład produkcyjny, w skład którego wchodziły huta oraz fabryka cylindrów papierniczych. W czasie wojny została ukierunkowana na produkcję zbrojeniową, m.in. silników samolotowych. Odlewnia armatury kanalizacyjnej produkowała odlewy korpusów pocisków moździerzowych i granatów obronnych. CHOFUM w Chocianowie produkowało między innymi silniki do niemieckich Messerschmittów – mówi Jarosław Gronowski, Prezes Zarządu Odlewni Żeliwa w Zawierciu.

Andoria-Mot Andrychów
Andoria-Mot Andrychów kontynuuje tradycję Wytwórni Silników Wysokoprężnych „Andoria” S.A., która sięga 1945 roku. Przed wojną w jej miejscu działały farbiarnia oraz pralnia chemiczna. W czasie wojny niemiecka firma Aero-Stahl rozpoczęła produkcję części i podzespołów do niemieckich samolotów. Niewiele osób wie, że właśnie w tym miejscu wyprodukowano pompy przeznaczone do wtryskiwania paliwa lekkiego, których używano w niemieckich Messerschmittach. Przez wiele lat produkowano tutaj również silniki do Honkerów – najpopularniejszych samochodów terenowych, wykorzystywanych przez polską armię.

Rozwój produkcji
Każdy zakład w Grupie był i jest powiązany z przemysłem militarnym. Grupa Zawiercie współpracuje z Fabryką Broni w Radomiu, Zakładami Mechanicznymi w Tarnowie oraz od niedawna z Hutą w Stalowej Woli. W 2015 roku Grupa rozszerzyła koncesję o możliwość wytwarzania amunicji. W ten sposób zwiększyła swoją ofertę w zakresie przemysłu militarnego. – Mamy teraz szersze możliwości produkcyjne. Dlatego zapraszamy do współpracy wszystkie zainteresowane firmy – mówi Jarosław Gronowski, Prezes Zarządu Odlewni Żeliwa Zawiercie.

www.andoria-mot.com.pl
www.eeodlewnia.pl
www.chofum.pl

 

Tagi: , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Olo pisze:

    Jak współpraca z rodzimym przemysłem zbrojeniowym ma się do zmiany właściciela Gruby Zawiercie i przejęcia jej aktywów przez Meide Group. Komunizm, Chiny itp. halo???!!!! – ktoś zadaje takie pytania? Jak ochrona informacji niejawnych, zachowanie poufności lub chociażby troska o rodziny przemysł??? W Polszczy wsio w pariadkie i moszna co kto chce…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.