logo
logo
logo
logo
opłaty drogowe na Słowacji

Zmiany w opłatach drogowych na Słowacji – ile zapłacą kierowcy w 2019 roku?
Opublikowano: 4 lutego 2019

Wraz z rozpoczęciem nowego roku zmieniły się zasady obliczania oraz wysokość stawek elektronicznego systemu poboru opłat za korzystanie z dróg i autostrad w Republice Słowackiej. Kogo dotkną zmiany i na czym dokładnie polegają?

Nowe zasady nie dotyczą jednak wszystkich kierowców. Odczują je jedynie osoby poruszające się po określonych odcinkach dróg oraz korzystające z pojazdów należących do wskazanych w przepisach kategorii.

Opłaty drogowe na Słowacji – co należy wiedzieć.

System poboru opłat drogowych na Słowacji inaczej reguluje zasady ich poboru dla kierowców samochodów osobowych, a inaczej dla ciężarowych. Do 2015 r., aby przejechać słowackimi autostradami lub drogami szybkiego ruchu, kierowcy samochodów osobowych musieli wykupić winietę w formie naklejki przyczepianej na przedniej szybie pojazdu. W 2015 r. tamtejszy parlament postanowił pójść z duchem czasu i wzorem innych państw europejskich zastąpił tradycyjne winiety ich elektroniczną formą. Od tamtego momentu wystarczy wykupić w elektronicznym systemie winietę, która zostanie przypisana do rejestracji pojazdu.

Winiety na Słowacji kierowcy mogą zakupić drogą internetową, wybierając jedną z trzech dostępnych opcji okresu ważności – na 10 dni, 30 dni lub cały rok. Winieta roczna traci ważność z końcem dnia 31 stycznia roku następującego po roku zakupu. Nie ma przy tym znaczenia, czy zakupiono ją w styczniu. Jeśli kupiono winietę roczną w grudniu, również traci ważność 31 stycznia następnego roku.

Opłaty dotyczą wszystkich pojazdów, jednak różnią się w zależności od ich kategorii. Do końca 2018 r. opłata dla aut o masie nieprzekraczającej 3,5 tony wynosiła 10 euro, 14 euro lub 50 euro odpowiednio za 10 dni, 30 dni lub rok obowiązywania winiety.

Jakie zasady obowiązują kierowców pojazdów ciężarowych?

W przeciwieństwie do kierowców samochodów osobowych, prowadzący pojazdy ciężarowe, którzy chcą przejechać płatnymi drogami na terenie Słowacji, są zobowiązani do zapłacenia tzw. myta. Wyznaczone dla nich stawki opłat za korzystanie z dróg są uzależnione od kilku czynników.

1. Masy pojazdu i jego przeznaczenia – tutaj wyróżniamy dodatkowe kategorie:

  • pojazdy o największej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu od 3,5 t do 12 t, przeznaczone do przewozu ponad dziewięciu osób łącznie z kierowcą lub takie, które nie są przeznaczone do przewozu osób;
  • pojazdy o największej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu 12 t i więcej, przeznaczone do przewozu osób;
  • pojazdy o największej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu 12 t i więcej, które nie są przeznaczone do przewozu osób.

2. Rodzaju dróg – za przejazd określonymi odcinkami obowiązują różne stawki, wyróżniamy tutaj następujące rodzaje dróg:

  • autostrady i drogi ekspresowe,
  • drogi krajowe równoległe do autostrad i drogi ekspresowe,
  • drogi krajowe, które nie są równoległe do autostrad i dróg ekspresowych,
  • drogi wojewódzkie i powiatowe.

Jednak zanim kierowca, którego dotyczą powyższe wytyczne, wyruszy w trasę, musi zarejestrować się w elektronicznym systemie poboru opłat (jest to tzw. myto). Do wyboru są udostępnione dwie opcje: system przedpłaty prepaid lub odroczona forma płatności postpay. W każdym pojeździe powyżej 3,5 tony jest obowiązek posiadania urządzenia pokładowego (OBU). Istotnym udogodnieniem jest rozliczanie się za pośrednictwem kart paliwowych, np. Shell, które współpracują z OBU.

Kogo obejmą zmiany w 2019 roku?

Myto na Słowacji w 2019 r. zostanie zwiększone, ale wyłącznie wobec kierowców pojazdów ciężarowych i autobusów o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony,  o klasach emisji 0–II, III–IV i V, VI i EEV. W dodatku zmiana ta dotyczy wyłącznie tych pojazdów, które poruszają się po autostradach, drogach szybkiego ruchu oraz równoległych i nierównoległych do nich drogach klasy I. Dokładne stawki dla poszczególnych klas pojazdów sprawdzisz na stronie: https://emyto.sk/pl/etoll/toll-rates-and-discounts.

Opłaty drogowe na Słowacji – podsumowanie

Zmiana stawek opłat za korzystanie z dróg to nic nowego – słowackie władze podnoszą je każdego roku, a uzyskany w ten sposób przychód przeznaczają na utrzymanie i rozwój infrastruktury drogowej w kraju. Kierowcy samochodów osobowych nie muszą obawiać się zmian, ale kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów powinni uważnie je śledzić.

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

przetargi syndyków

Bezpieczne zakupy na przetargach syndyków – k...

W świecie przetargów syndyków kryją się nie tylko niezwykłe ok...
opodatkowanie JDG

Formy opodatkowania JDG...

Zakładając działalność gospodarczą, trzeba podjąć decyzję o odpowiedni...
Zarząd sukcesyjny

Jak zaplanować sukcesję firmy rodzinnej?...

Część firm planuje zawczasu swoją sukcesję, dziś podpowiemy wam dlacze...
Co zajmuje komornik

Co w pierwszej kolejności zajmuje komornik, b...

Postępowanie egzekucyjne zwykle wywołuje u dłużnika niepokój i stres z...