Gdy w trakcie badań okulistycznych lekarz rozpozna u nas zaćmę, nie powinniśmy wpadać w panikę. Choć to schorzenie, które wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi objawami, zaćma (łac. katarakta) jest całkowicie wyleczalna, jeśli zabieg jej usunięcia zostanie wykonany na wczesnym etapie choroby. To bardzo ważne, gdyż nieleczona zaćma może powodować szereg innych chorób oczu, np. jaskrę, a nawet być bezpośrednią przyczyną utraty wzroku.
Terminy na operację zaćmy są odległe, gdyż statystyki mówią, że schorzenie to występuje u ok. 60% osób, które ukończyły 60. rok życia. Katarakta nabyta (zwana także starczą) charakteryzuje się zamgleniem soczewki oka, które znacznie pogarsza jakość i ostrość widzenia. Innymi objawami zaćmy jest gorsze widzenie po zmroku, zmęczenie oczu, a także podwójne widzenie przedmiotów. Każdy z tych objawów znacznie utrudnia codzienne czynności i jest zaleceniem do przeprowadzenia zabiegu usunięcia zamglonej soczewki.
Najczęstszą przyczyną zaćmy jest podeszły wiek i związane z nim zaburzenia metaboliczne. Nie oznacza to jednak, że schorzenie to nie występuje u młodszych osób. Cukrzyca, niezdrowy tryb życia, otyłość czy krótkowzroczność to przyczyny występowania zaćmy nabytej u osób poniżej 50. roku życia. Zdarza się, że zamglenie soczewki oka jest wynikiem urazu gałki ocznej (zaćma pourazowa) lub powikłaniem po długotrwałym zażywaniu leków steroidowych (zaćma toksyczna, posterydowa).
Jedyną możliwą formą usunięcia zaćmy jest zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarz usuwa zamgloną soczewkę, a w jej miejsce umieszcza sztuczny implant, indywidualnie dobrany do budowy oka pacjenta. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 25 minut. To zupełnie bezpieczna operacja, która ze względu na niskie ryzyko powikłań wykonywana jest także u osób w podeszłym wieku.
Po operacji pacjent zobowiązany jest przestrzegać zaleceń lekarza, po godzinie obserwacji może udać się do domu, oczywiście będąc pod opieką osoby towarzyszącej. Po zabiegu nie wolno prowadzić samochodu, należy wystrzegać się nadmiernego wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężkich przedmiotów czy pocierania oka. Konieczne jest także używanie kropel, które przyśpieszają gojenie oka i pomagają w jego regeneracji.
Operacja usunięcia zaćmy nie jest skomplikowanym zabiegiem, ale ze względu na powszechność występowania tego schorzenia wśród seniorów, a także osób z cukrzycą, terminy na zabieg, który zostanie refundowany w ramach NFZ, są w Polsce odległe.
Świetną alternatywą jest zapisanie się na zabieg w Czechach, gdzie w ramach umowy transgranicznej pacjenci z Polski mogą korzystać z refundacji. Usługi usunięcia zaćmy oraz inne zabiegi okulistyczne na NFZ wykonywane są przez polskich lekarzy w placówce Tesin Medic Clinic w Czeskim Cieszynie. Uzyskanie dofinansowania lub całkowitej refundacji do zabiegu nie jest skomplikowane, a we wszelkich formalnościach pomaga doświadczona kadra pracująca w klinice.
Aby poznać szczegóły zabiegu i poznać dostępność terminów, zachęcamy do kontaktu z Kliniką Tesin Medic.
Tagi: zaćma
Dodaj komentarz