Co roku, z powodu dolegliwości wywołanych smogiem, umiera przedwcześnie ok. 40 tysięcy Polaków.
Zanieczyszczenie powietrza szkodzi osobom w każdym wieku, jednak to dzieci ponoszą najwięcej konsekwencji. Z czego to wynika i jak temu zapobiec?
Nic nie opisuje lepiej zjawiska smogu niż sama jego nazwa. Powstała ona z połączenia angielskich słów smoke – dym i fog – mgła. Jest to zjawisko atmosferyczne, które powstaje przy odpowiednich warunkach pogodowych. Przy braku wiatru substancje znajdujące się w powietrzu mieszają się z mgłą tworząc smog, który jest niejako wyczuwalnym i widocznym potwierdzeniem na obecność zanieczyszczeń w powietrzu. W jego skład wchodzi wiele mikroskopijnych cząsteczek, nazywanych pyłami zawieszonymi PM2.5 i PM10 oraz mnóstwo innych, szkodliwych związków: węglowodory, aldehydy, ozon oraz tlenki siarki, węgla i azotu.
Przyczyn smogu jest wiele. Najważniejszym źródłem zanieczyszczeń są gospodarstwa domowe, które korzystając ze starych pieców i taniego opału uwalniają do atmosfery mnóstwo szkodliwych substancji. Nie bez znaczenia jest też transport samochodowy i tranzytowy, emitujący ogromne ilości spalin. Inne źródło smogu to przemysł, a szczególnie energetyka węglowa, która produkuje sporo pyłów zawieszonych. Wszystko to ma ogromny wpływ na nasze zdrowie.
Coraz liczniejsze badania dowodzą, że nawet w okresie płodowym ekspozycja na zanieczyszczenia wywiera ogromny wpływ na rozwój dziecka. Ponieważ wiele związków, w tym tzw. WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) przedostają przez barierę łożyskową do krwioobiegu płodu, dzieci przychodzą na świat przedwcześnie, z niższą masą urodzeniową i mniejszym obwodem główki. Wdychane zanieczyszczenia powodują szereg zagrożeń dla przebiegu ciąży i rozwoju płodu, a u kobiet narażonych na kontakt ze smogiem zmniejsza się szansa na udany zabieg in vitro. Dzieci, które w okresie prenatalnym narażone były na działanie smogu, mają zauważalnie niższą objętość płuc, częściej chorują na astmę, alergie oraz zapalenia płuc i oskrzeli.
Smog najczęściej atakuje układ oddechowy. Błona śluzowa dróg oddechowych u dzieci nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta, dlatego zanieczyszczenia podrażniają ją i powodują liczne infekcje. Ponadto dzieci mają tendencję do oddychania przez usta, a to właśnie nos pełni rolę naturalnego filtra. Nieoczyszczone powietrza trafia do płuc, a w konsekwencji zwiększa ryzyko astmy, zapalenia płuc i oskrzeli oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). W skrajnych przypadkach może dojść do nowotworów krtani i płuc.
Mikroskopijne cząstki zanieczyszczeń, głównie pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, z łatwością przedostają się do układu krwionośnego, powodując szkody dla serca i zwiększając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Stanowią również duże zagrożenie dla układu nerwowego i mózgu. Dzieci narażone na częsty kontakt ze smogiem wykazują nie tylko niższy poziom inteligencji i częste problemy w nauce, ale również skłonności do różnego rodzaju zaburzeń: ADHD, depresji i stanów lękowych.
Negatywne skutki wywoływane przez smog, mogą wydawać się przytłaczające. Na szczęście istnieją sposoby, żeby zminimalizować jego wpływ na zdrowie dziecka.
Przebywając na zewnątrz najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z maski antysmogowej. Coraz więcej producentów oferuje modele dedykowane dzieciom, w odpowiednim rozmiarze i z ładnymi wzorami. Jeśli nie ma takiej możliwości, zachęcaj dziecko, żeby oddychało przez nos – jest to naturalny filtr powietrza. Warto kontrolować jakość powietrza na stronie GIOŚ lub poprzez aplikacje mobilne i w dni o wysokim stężeniu zanieczyszczeń nie wychodzić z domu. W wolnych chwilach wyjeżdżaj z dzieckiem poza miasto lub wybieraj się na spacer do parku, a w trakcie jazdy rowerem lub samochodem wybieraj mniej ruchliwe trasy. Podróżując w godzinach szczytu zamknij okna i ustaw wentylację na tryb zamknięty.
W domu, w miarę możliwości, przeznacz dla dziecka ten pokój, którego okna nie wychodzą na ruchliwą ulicę oraz zadbaj o czyste powietrze wewnątrz. W tym celu najlepiej sprawdzają się oczyszczacze powietrza. Wśród wielu producentów aktualnym liderem jest firma Sharp. W swoich urządzeniach wykorzystuje wysokiej klasy filtry HEPA oraz węgiel aktywny, które usuwają z powietrza nawet do 99,97% pyłów zawieszonych, alergenów, bakterii i lotnych związków organicznych.
Największą popularnością cieszy się model Sharp KC-D40EUW, który dzięki funkcji nawilżania i jonizacji utrzymuje odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. W niewielkim stopniu oczyszczanie powietrza może wspomóc obecność w domu filtrujących roślin doniczkowych. Zadbaj też o odpowiednią dietę dziecka. Pożywienie powinno być bogate w witaminy grupy B, C, D i E oraz selen, które pełnią rolę antyoksydantów oraz wspomagają organizm w walce ze skutkami smogu.
Tagi: dziecko, smog, spaliny, zdrowie
Ktos z was moze mial doswiadczenia z oczyszczaczami warmteca? Znajoma poleca mi ap200 jakies opinie ? wydaje sie byc wszystko ok, cena, filtry itp.
Dodaj komentarz