logo
logo
logo
logo
e-commerce

Wpływ koronawirusa na branżę e-commerce. Kto zyskał, kto stracił w dobie pandemii?
Opublikowano: 2 lipca 2020

Minęło ponad pół roku od chwili, w której w Chinach stwierdzono pierwsze przypadki zachorowań na COVID-19. Skutki epidemii odczuwalne są na całym świecie, a jednym z najbardziej dotkliwych jest globalny kryzys gospodarczy, zauważalny również w Polsce. Jednocześnie, mimo gwałtownego spadku obrotów wielu przedsiębiorstw, znacząco wzrosły wyniki osiągane przez część branży sprzedaży internetowej. Jak pojawienie się koronawirusa kształtuje rynek e-commerce?

e-commerce

Biznes online a koronawirus – zależności

E-commerce w Polsce rozwija się dynamicznie, co roku odnotowując dość znaczą zwyżkę – szacuje się, że wyniki wzrastały o ok. 18%. Nie da się jednak ukryć, że statystyki pod koniec 2020 roku mogą być znacznie bardziej imponujące, ponieważ zakupy przez internet stały się jeszcze bardziej popularną metodą nabywania produktów.

Choć obecnie tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa zmalało, a obostrzenia wynikające z zaleceń sanepidu i Światowej Organizacji Zdrowia nie są już tak restrykcyjne, to jednak sprzedaż online wciąż jest chętnie wybierana. Jest to podyktowane przede wszystkim względami bezpieczeństwa, które wciąż kładą nacisk na możliwie jak największe ograniczenie przemieszczania się, zachowywanie dystansu społecznego oraz stosowanie się do wszelkich reguł sanitarnych, które, choć potrzebne, w praktyce okazują się nierzadko niewygodne.

Skutki pandemii wpływające na branżę e-commerce

Konsekwencje koronawirusa są przede wszystkim widoczne poprzez zmianę zachowań klientów. Oczekiwania oraz potrzeby konsumenta uległy znacznemu przeobrażeniu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że klienci niekoniecznie kupują mniej, jak się obawiano – po prostu częściej szukają innych produktów, które do tej pory nie były ich priorytetem. Wymusiło to na wielu właścicielach sklepów internetowych uzupełnienie oferty o pożądane towary, niektórzy przedsiębiorcy musieli wręcz dokonać niemal całkowitego rebrandingu działalności, by odpowiedzieć na oczekiwania rynkowe.

Pod wieloma względami pandemia wpłynęła także na marketing internetowy, bezpośrednio związany ze sprzedażą online. Triki reklamowe polegające chociażby na sloganach nawiązujących do kwestii bezpieczeństwa czy też gratisy w postaci maseczki ochronnej skutecznie nakłaniają klienta do zakupu.

Znacząco usprawnił się również proces związany z wysyłką. By zaspokoić potrzeby klienta, sklepy internetowe wychodzą mu naprzeciw, częściej niż zwykle oferując dni darmowej dostawy oraz powiększając kadrę pracowniczą, by realizacja zamówień przebiegała znacznie szybciej. Skrócony do minimum czas oczekiwania jednocześnie przekłada się na budowanie pozytywnego wizerunku marki, a co za tym idzie – na wyniki sprzedaży.

Które branże online zyskały na pandemii, a które straciły?

Sprzedaż w internecie w czasach koronawirusa kwitnie – jednak nie dla wszystkich. Przed pandemią mieliśmy niemalże nieograniczony dostęp do towarów podstawowych, takich jak żywność czy środki czystości. Wraz z nadejściem lockdownu najpotrzebniejsze produkty zaczęliśmy nabywać właśnie drogą internetową. Niestety niektóre gałęzie e-commerce zeszły jednocześnie na dalszy plan.

Na sytuacji związanej z koronawirusem zyskały przede wszystkim sklepy internetowe oferujące:

  • produkty spożywcze, w tym również jedzenie pakowane;
  • środki higieny osobistej wraz z wszelkimi środkami czystości;
  • leki – przyczyniło się do tego m. in. spopularyzowanie e-recept oraz konsultacji lekarskich online;
  • sprzęt sportowy umożliwiający pozostanie w formie bez konieczności wychodzenia z domu;
  • sprzęt elektroniczny, co wiąże się bezpośrednio z pracą zdalną.

Jednocześnie istnieją branże i ich dziedziny, których funkcjonowanie w czasach koronawirusa stało się utrudnione, a czasem niemalże niemożliwe:

  • turystyka – w związku z zamknięciem granic wielu krajów podróżowanie nie wchodziło w grę, dlatego walizki czy nawet aparaty fotograficzne przestały należeć do kręgu zainteresowań;
  • moda – dotyczy to głównie mody ślubnej oraz biznesowej, co jest spowodowane ograniczeniem organizacji imprez zbiorowych oraz pracą zdalną;
  • sport – choć klienci zainteresowali się sprzętem, który może posłużyć w domu, jednocześnie spadło zainteresowanie specjalistyczną odzieżą sportową, np. przeznaczonej do górskiej wspinaczki;
  • sprzedaż akcesoriów przydatnych podczas organizacji przyjęć;
  • handel częściami samochodowymi.

Wielu ekspertów jest zgodnych, że w najbliższym czasie nie czeka nas zmiana kierunku, w jakim podąża rynek e-commerce, co jest dla wielu przedsiębiorców argumentem do przekształcenia charakteru działalności.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Lakierownie

Lakierownie nietypowych kształtów – wyz...

Lakierowanie tworzyw sztucznych oferuje liczne korzyści i zastosowania...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
zakupy w USA

Zakupy w USA nigdy nie były łatwiejsze – dzię...

Proces wysyłki jakiejkolwiek przesyłki z USA do Polski to dość ryzykow...
Michał Czechowski

Rewolucja w Dostawach Paczek – Wywiad z Micha...

Automaty paczkowe SwipBox są bardzo łatwe w konfiguracji i mog...