Podnieś swoje kwalifikacje. Szkolenia ADR dla kierowców na przewóz towarów niebezpiecznych. Kto jeszcze może skorzystać z kursów ADR?
Praca z materiałami niebezpiecznymi wymaga specjalistycznej wiedzy. Dotyczy to nie tylko kierowców, ale i wszystkich osób, które mają z nimi styczność. Żeby móc przewozić i zarządzać zagrażającymi zdrowiu i życiu towarami, musisz mieć zaświadczenie zgodne z umową ADR obowiązującą na terenie Europy. Jakie są rodzaje szkoleń ADR i czego się na nich dowiesz?
To świetny sposób na podniesienie swoich kwalifikacji w chwili, kiedy posiadasz już prawo jazdy kategorii C. Dzięki nim zdobywasz wiedzę w zakresie przewozu materiałów, stwarzających zagrożenie w transporcie drogowym.
Wiesz, jak obchodzić się z nimi w bezpieczny sposób, jak chronić ładunek i co zrobić, kiedy na trasie zdarzy się wypadek. Umiesz udzielić pierwszej pomocy i zdajesz sobie sprawę, jakie czynności trzeba podjąć, żeby zapobiec większym stratom zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo ludzi, jak i środowiska.
Jest obowiązkowy, kiedy chcesz wozić materiały takie jak gaz czy ciecze, mogące stworzyć zagrożenie na drodze. Dzięki niemu każdy Twój transport będzie odpowiednio zabezpieczony, bo będziesz wiedział, w jaki sposób ładunek potrafi przemieścić się we wnętrzu pojazdu.
Poznasz też systemy napełniania i opróżniania cystern, ale tylko teoretycznie. Żebyś samodzielnie mógł to robić, potrzebujesz dodatkowych lekcji na osobnych zajęciach z uwagi na dużą odpowiedzialność i niebezpieczeństwo podczas ten czynności.
Uprawnienia zdobyte na szkoleniu pozwalają sprawować dozór techniczny nad zbiornikami transportowymi. Poznasz na nim właściwości fizyko-chemiczne niebezpiecznych materiałów, a także dowiesz się, jak odpowiednio obsługiwać urządzenia NO (tzw. stacje UNO), czyli te, które służą do załadunku i rozładunku płynnych substancji łatwopalnych, toksycznych i żrących.
Wiedzę o materiałach wybuchowych (kl. 1.) i promieniotwórczych (kl. 7.) zdobędziesz podczas jednego szkolenia ADR. A jeśli masz już zaświadczenie, które pozwala Ci zajmować się tylko jedną z wymienionych kategorii, to bez problemu uzupełnisz wiadomości na temat drugiej na osobnym szkoleniu.
Kierowcy to niejedyna grupa osób, która musi wiedzieć, jak postępować z materiałami niebezpiecznymi. Również załoga magazynująca produkty i sprawująca nad nimi opiekę podczas składowania, powinna przejść szkolenie, by wiedzieć, jak uniknąć ryzykownych sytuacji. To samo dotyczy doradców czy specjalistów ds. transportu w firmie zajmującej się przewozem.
Kursy ADR trwają 2-3 dni i kończą się sprawdzeniem wiedzy. Wypełniasz test, który w zależności od profilu szkolenia zawiera od 15 do 30 pytań. Wszystkie egzaminy maja charakter państwowy.
Uprawnienia do napełniania i opróżniania zbiorników wydaje Transportowy Dozór Techniczny, a pozostałe Urząd Marszałkowski. Zaświadczenia gotowe są po 10 dniach i tuż po ich odebraniu możesz zająć się pracą w transporcie materiałów niebezpiecznych.
Dopasuj zajęcia do siebie. W centrum szkoleniowym Dinudis zapisy trwają cały czas. Ukończ jeden lub kilka kursów, żeby zwiększyć swoje szanse na zdobycie dobrze płatnej pracy. Jeśli maksymalnie poszerzysz swoją wiedzę, pracodawcy docenią Twoją elastyczność i chęć rozwoju.
Tagi: ADR, prawo, szkolenie, transport
Dodaj komentarz