logo
logo
logo
logo
rosyjska ropa

Skąd Unia Europejska importuje ropę naftową?
Opublikowano: 28 sierpnia 2023

W związku z agresją Rosji na Ukrainę Unia Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu embarga na rosyjską ropę i produkty rafinacji. Skąd wówczas Wspólnota będzie sprowadzać ropę naftową?

Ropa w Unii Europejskiej

Pomimo zapowiadanego odejścia od paliw kopalnych ropa naftowa wciąż pozostaje jednym z głównych z surowców potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania gospodarki. Co jednak ważne, Wspólnota nie posiada znaczących źródeł tego surowca. Tak naprawdę liczącymi się producentami ropy są tylko Włochy (5,38 mln ton wydobytych w 2020 roku), Dania (3,52 mln ton wydobytych w 2020 roku) i Rumunia (3,33 mln ton wydobytych w 2020 roku).

Istotnym producentem ropy naftowej w Unii Europejskiej jest także Polska. W 2020 roku wydobyła ona bowiem 937 tys. ton tego surowca. Dalsze miejsca pod względem wydobycia zajmują Węgry, Niderlandy i Francja.

Znaczna część ropy naftowej, która trafia na unijny rynek, pochodzi z Norwegii. Państwo to jest jednym z największych jej producentów na świecie. W 2021 roku Norwegowie wydobyli łącznie około 83,4 mln ton ropy.

Jeżeli chodzi o import ropy naftowej, w 2021 roku najwięcej trafiło jej do Unii Europejskiej z Rosji (25,9 %). Drugie miejsce zajęła Norwegia (9,1 %), a trzecie Stany Zjednoczone (8,4 %).

Embargo na rosyjską ropę

Rosyjska napaść na Ukrainę spowodowała, że państwa Unii Europejskiej nałożyły na agresora różnego rodzaju sankcje gospodarcze. W dniu 3 czerwca 2022 roku Wspólnota przyjęła trzeci pakiet sankcji, który objął embargo na ropę naftową transportowaną wyłącznie drogą morską od dnia 5 grudnia 2022 roku, a ponadto zakaz zakupu rosyjskich produktów naftowych od dnia 5 lutego 2023 roku. W ten sposób import ropy z Rosji zostanie zmniejszony o 2/3.

Dlaczego embargo nie obejmuje ropy transportowanej drogą lądową? Otóż kilka państw, w tym Węgry, Czechy i Słowacja, zastrzegły prawo do dalszego importu rurociągiem Drużba, który przebiega przez terytorium Polski i Niemiec. Państwa te nie mają bowiem dostępu do morza, przez co import z innych źródeł nie jest dla nich prosty.

Odejście od ropy nie będzie proste

Od dłuższego czasu mówi się o odejściu od paliw kopalnych, w tym ropy naftowej. W rzeczywistości nie będzie ono jednak proste, co najlepiej widać na przykładzie branż motoryzacyjnej i transportowej. Otóż przejście na elektromobilność wymaga czasu, a poza tym wiąże się z poważnymi wydatkami, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Ponadto wciąż poważnym ograniczeniem jest stosunkowo niewielki zasięg pojazdów o napędzie elektrycznym oraz długi czas ich ładowania.

Trudno zatem przewidzieć, kiedy zapotrzebowanie na ropę naftową w Unii Europejskiej będzie znacząco mniejsze. Jeżeli faktycznie dojdzie do wprowadzenia zakazu sprzedaży samochodów spalinowych w 2035 roku na terenie Wspólnoty, wówczas surowiec ten przestanie odgrywać tak dużą rolę w gospodarce. Wtedy też import ropy do Unii uległby zdecydowanemu zmniejszeniu, aczkolwiek trudno jest przewidywać tak odległą przyszłość.

Unia Europejska nie ma dużych złóż ropy naftowej, dlatego też importuje ten surowiec z różnych kierunków. Głównym kierunkiem była Rosja, jednakże ze względu na wojnę na Ukrainie państwo to przestało być dla Wspólnoty partnerem gospodarczym. Wzrosło natomiast znaczenie Norwegii i Stanów Zjednoczonych.

Paweł Stasiuk

Źródło: Eurostat 

 

 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Krajowy Plan Odbudowy

Wstrzymanie środków z KPO dla Polski – dwie s...

W sytuacji problemów z otrzymaniem środków z Krajowego Planu O...
kontrole na granicy

Niemieccy politycy chcą, by przywrócić kontro...

Po zawarciu porozumienia dotyczącego zmiany przepisów azylowyc...
rosyjska ropa

Rosyjska ropa transportowana przez „flotę wid...

Rosyjska ropa ciągle znajduje odbiorców na świecie. Jednak nawet ci, k...
zyski firm paliwowych

Firmy paliwowe notują rekordowe zyski...

BP, Shell ExxonMobil, Equinor i inne wielkie firmy paliwowe na świecie...