logo
logo
logo
logo
Poduszka finansowa

Poduszka finansowa – ile powinna wynosić?
Opublikowano: 21 sierpnia 2023

Poduszka finansowa tworzona jest, by zapewnić nam miękkie lądowanie na wypadek perturbacji finansowych. Kiedyś poduszką finansową nazywano oszczędności odkładane na „czarną godzinę”, obecnie posiadają nową nazwę. Poduszkę finansową powinien posiadać każdy, kto, prowadzi gospodarstwo domowe i jest odpowiedzialny za siebie i swoją rodzinę. Ile powinna wynosić taka poduszka? Jak ją zgromadzić i gdzie przechowywać? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania.

Czym jest poduszka finansowa?

Ludzie od lat zabezpieczają się na wypadek wystąpienia trudności finansowych. Obecnie odłożone środki nazywane są właśnie poduszką finansową. Pieniądze te stanowią gwarancję w przypadku, gdy stracimy źródło dochodu, nastąpi kryzys, lub gdy wystąpi nieprzewidziana sytuacja. Dzięki tej puli możemy poczuć, że kontrolujemy nawet nieplanowane wydarzenia, samodzielnie ofierujemy sobie poczucie bezpieczeństwa i poczucie sprawczości. Jeżeli przykładowo stracimy pracę, dzięki skumulowanym środkom dajemy sobie czas i możliwość na spokojne znalezienie nowego zatrudnienia. Nie musimy zatem szukać w popłochu, chwytając się jakiegokolwiek zajęcia, by zapewnić sobie i rodzinie byt. Wiele osób w przypadku kłopotów finansowych sięga po kredyt gotówkowy lub chwilówkę online. Jednak jeśli straciliśmy podstawowe źródło dochodu, otrzymanie wsparcia z instytucji finansowych może być utrudnione.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?

Różne źródła ekonomiczne podają, że najkorzystniej posiadać poduszkę, której wartość wynosi trzykrotność, a nawet sześciokrotność naszych comiesięcznych dochodów. Niektórzy rozgraniczają wysokość poduszki na sytuację rodzinną jej posiadacza. Dlatego możemy się spotkać, z tym że osoba żyjąca pojedynczo powinna posiadać odłożoną trzykrotność swojego miesięcznego wynagrodzenia. Warto, aby osoba posiadająca na utrzymaniu dzieci miała do wykorzystania co najmniej sześciokrotność swoich dochodów. Oczywiście im większa poduszka finansowa, tym możemy żyć spokojniej bez obaw o przyszłość. Ponadto środki przeznaczone na poduszkę finansową możemy również inwestować. Warto jednak brać pod uwagę jedynie bezpieczne inwestycje, tak by nie utracić zgromadzonego kapitału.

Jak zgromadzić poduszkę finansową?

Odkładanie pieniędzy nie należy do prostych i przyjemnych zadań. Szczególnie wówczas, gdy nasze dochody nie należą do wysokich w przeciwieństwie do posiadanych kosztów. Gromadzenie zabezpieczenia finansowego będzie wymagało od nas samodyscypliny i wewnętrznej motywacji. Jak zatem zacząć budowanie poduszki finansowej?

Gromadzenie środków przeznaczonych na poduszkę finansową należy rozpocząć od dokładnej analizy swojej sytuacji finansowej. W tym celu warto prowadzić skrupulatne obliczenia comiesięcznych kosztów i wydatków. Budżet domowy pozwoli nam wychwycić koszty, które możemy obniżyć lub zniwelować, a tym samym przenieść je na rzecz budowania „domowego funduszu gwarancyjnego”. To szczególnie ważne działanie w przypadku osób, których koszty życia bywają na poziomie dochodów. W jaki inny sposób odkładać jakąkolwiek kwotę skoro swoją wypłatę wydajemy do zera? Właśnie dzięki budżetowaniu. Tylko mając kontrolę nad wydatkami, jesteśmy w stanie odłożyć, chociaż niewielką kwotę. Jeżeli co miesiąc na rozrywkę przeznaczamy 700 złotych, warto okroić ten wydatek np. do 500 złotych, a zaoszczędzone 200 złotych odłożyć.

Kolejnym sposobem na tworzenie poduszki finansowej jest odkładanie wszystkich nadwyżek, które się otrzyma. Premia uznaniowa w pracy, prezent w kopercie na urodziny, czy dochód z dodatkowej pracy. Wszystkie te środki możemy przeznaczyć właśnie na zabezpieczenie swojej przyszłości.

Spłata wszystkich długów również spowoduje, że obniżą się nasze koszty życia. Naturalnie nie mówimy o przedterminowej spłacie kredytu hipotecznego, lecz o niewielkich zobowiązaniach finansowych, które po zsumowaniu, potrafią generować spore nakłady finansowe. Karta kredytowa, debet na koncie, zakupy na raty. Jeśli zliczymy je wszystkie, może się okazać, że to całkiem spora suma. Postarajmy się zatem spłacić je nieco szybciej, by móc nadwyżkę gromadzić w postaci poduszki finansowej. Możemy również skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, o którego korzyściach przeczytamy na stronie internetowej everlike.pl.

Gdzie przechowywać pieniądze z poduszki finansowej?

Na początku budowania poduszki finansowej pieniądze możemy odkładać na stworzonym subkoncie. W ramach powiększania się naszej sumy możemy otworzyć konto oszczędnościowe, które będzie przeciwdziałało inflacji. Jeżeli zgromadzona kwota się powiększy, możemy zmienić rachunek oszczędnościowy na taki, który umożliwi nam wypłatę środków tylko raz w miesiącu. Na ogół na takich rachunkach oprocentowanie jest nieco wyższe. Przy pokaźnej sumie warto pomyśleć o lokacie długoterminowej.

Pamiętajmy jednak o tym, że część pieniędzy warto mieć dostępne przez cały czas. Środki te możemy wykorzystać na wypadek awarii samochodu lub innego niezbędnego sprzętu.

Etapy budowania poduszki finansowej

Wiemy już, ile powinna wynosić poduszka finansowa, skąd wziąć pieniądze na jej budowanie i gdzie ją odkładać. Jak się przygotować do tego wymagającego i czasochłonnego procesu?

Wiele osób uważa, że jedynie przy wysokich zarobkach jesteśmy w stanie zbudować poduszkę finansową. Jednak statystyki mówią coś innego. Bardzo często osoby z wyższym wynagrodzeniem generują wyższe koszty. Koszty te mogą wynikać z kupna droższych produktów, posiadania większych zobowiązań finansowych, czy nieprzykuwania uwagi do wydatków. Dlatego niezależnie od tego, czy zarabiamy mniej, czy więcej, oszczędzanie będzie wymagało od nas wysiłku i dyscypliny.

W pierwszym kroku przeanalizujmy swoją sytuację materialną. Pomoże nam w tym prowadzenie budżetu domowego i ustalanie konkretnych kwot na różne wydatki.

Ustalenie celu i planu działania jest kolejnym etapem naszej nowej ścieżki. Bez planowania i ustalenia realnego celu możemy szybko stracić entuzjazm i ochotę do wyrzeczeń. Pamiętajmy jednak o tym, że nasze działania mają na celu poprawę jakości naszego życia na wypadek trudnej sytuacji. Z poduszką finansową będzie nam również łatwiej zasnąć, gdy stracimy pracę.

Redukcja wydatków, ich ciągły dozór i monitorowanie pozwoli nam przejąć całkowitą kontrolę nad swoimi finansami. Impulsywne zakupy nie będą nam sprawiały już takiej przyjemności, jeśli zauważymy, że skrupulatnie przemyślany plan nam nie wychodzi.

Jeśli uda nam się już zgromadzić jakąś kwotę, warto, choć część z niej przeznaczyć na inwestycję. Pamiętajmy jednak, aby inwestycja ta nie była ryzykowna. Utrata ciężko zgromadzonych środków może skutecznie odebrać nam motywację do dalszych wyrzeczeń.

Jeżeli pomimo starań budowanie swojego poczucia bezpieczeństwa finansowego nie wychodzi nam zbyt dobrze, warto poszukać dodatkowego źródła dochodu. Nawet kilka ponadobowiązkowych godzin pracy, czy kolejne zlecenie pozwoli nam na gromadzenie kapitału kawałek po kawałku.

Poduszka finansowa – ile powinna wynosić? Podsumowanie

Każdy z nas jest w nieco innej sytuacji finansowej, zawodowej i rodzinnej. Dlatego odgórne ustalanie, ile powinna wynosić poduszka finansowa, nie spełni swojej funkcji. Każdy z nas powinien zastanowić się, jaka kwota pozwoli mu na spokojne funkcjonowanie na wypadek utraty głównego źródła dochodu. Wielu Polaków uważa, że nie ma możliwości zgromadzenia dodatkowego kapitału i w niektórych przypadkach trudno się z tym nie zgodzić. Jednak jeśli istnieje możliwość zredukowania niektórych kosztów, warto to zrobić. Kilkumiesięczne oszczędności odpłacą się nam większą kontrolą wydatków i poczuciem satysfakcji.


materiał zewnętrzny 

Tagi: ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Księgowość

Księgowość na wysokim poziomie – profesjonaln...

Prowadzenie ksiąg rachunkowych to kluczowy komponent zarządzania finan...
bankructwo

Tak źle jeszcze nie było – 20 tysięcy P...

W pierwszym półroczu 2023 bankructwo ogłosiło w Polsce ponad 1...
Krajowy System e-Faktur

Krajowy System e-Faktur, a zmiany w polskim p...

Świat biznesu nieustannie ewoluuje, a elektronizacja to...
wynajem krótkoterminowy

Wynajem krótkoterminowy mieszkania, Czy To Si...

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości staje przed coraz t...