logo
logo
logo
logo
bitcoin

Płatności Bitcoin. Jakie są ich zalety i czy warto z nich korzystać?
Opublikowano: 3 lutego 2022

Rosnąca popularność bitcoinów oraz innych kryptowalut sprawia, że coraz więcej firm oferuje usługi, które przetwarzają płatności w walutach cyfrowych. Obecnie płatności Bitcoin można dokonywać w niektórych sklepach, restauracjach i w punktach usługowych lub robiąc zakupy przez Internet. 

W tym artykule, eksperci od płatności Bitcoin z pattern trader, przeanalizują największe zalety i wady płatności w kryptowalutach. Zastanowią się także, jakie są koszty takich transakcji oraz czy płatności bitcoin mogą przebić popularnością te, które są oparte na walucie krajowej.

Płatności Bitcoin a płatności kartą bankową

Jednym z głównych celów przyświecających powstaniu Bitcoina było umożliwienie użytkownikom z całego świata dokonywania bezpiecznych i anonimowych transakcji poza tradycyjnym systemem bankowych. Stworzone w tym celu płatności bitcoin pozwalają sprzedawcom na otrzymywanie płatności w tej kryptowalucie, a użytkownikom dokonywania wygodnych opłat za usługi i produkty. 

Cały proces płatności Bitcoin działa dość podobnie do standardowych usług płatniczych, jakie oferują karty bankowe:

  • transakcje kartą płatniczą: do uiszczenia opłaty należy użyć karty kredytowej lub debetowej, przykładając ją do fizycznego terminala i wpisując kod PIN. W sytuacji, gdy użytkownik dokonuje zakupów w sklepie internetowym wystarczy wpisać dane karty wraz z kodem CVC. Za tymi czynnościami stoi jednak skomplikowana usługa płatnicza, której celem jest bezpieczne przesyłanie środków z punktu A do punktu B i wydanie potwierdzenia transakcji, które jest niezbędne do otrzymania produktu.
  • płatności Bitcoin: Bitcoin pośredniczy w transakcjach między odbiorcą a płatnikiem. Wszystkie transakcje są rejestrowane w blockchain, i podobnie jak w przypadku płatności kartą, sprzedawcy mogą akceptować płatności Bitcoin w swoich sklepach fizycznych lub internetowych. Cały proces przetwarzania płatności odbywa się w tle.

Płatności Bitcoin krok po kroku

Sprzedawcy mogą skorzystać z wielu platform i aplikacji obsługujących płatności Bitcoin. Cały proces płatności Bitcoin wygląda następująco:

  • klient chce dokonać płatności Bitcoin za towar lub usługę w sklepie online lub w sklepie fizycznym
  • w chwili dokonywania transakcji obowiązujący kurs wymiany jest blokowany
  • płatności Bitcoin od razu zamieniają bitcoiny na wybraną walutę, dzięki czemu unika się ryzyka zmienności ceny
  • odbiorca otrzymuje płatność na wyznaczone konto bankowe
  • podczas transakcji niezbędne dane są dodawane do sieci blockchain i zapisane w księdze publicznej
  • wszystkie transakcje Bitcoin są pseudonimowe, co oznacza, że można je zweryfikować jedynie za pomocą adresu blockchain. Jedna osoba może mieć wiele adresów blockchain. Adresy protokołu internetowego ani inne informacje identyfikujące nie są wymagane do przeprowadzenia transakcji.
  • górnicy odpowiedzialni za weryfikowanie transakcji dodają ją do blockchain i uzyskują w zamian za to swoją nagrodę w postaci kryptowaluty.

Korzyści z płatności Bitcoin

Płatności Bitcoin mają swoje zalety i wady, przyjrzyjmy się ich największym korzyściom.

  1. Przede wszystkim, płatności Bitcoin są stosunkowo tańsze niż standardowe płatności kartą kredytową. Ponieważ wszystkie płatności Bitcoin są przeprowadzane bez udziału dodatkowych pośredników, wszystkie przelewy nie wiążą się z opłatami za usługi z wykorzystaniem pośredników zewnętrznych. To, o czym należy pamiętać to fakt, że użytkownicy muszą płacić opłaty za sieć blockchain Bitcoina, aby przeprowadzić całą transakcję. Koszty transakcji mogą być nawet dwa razy niższe niż te, które obowiązują podczas dokonywania płatności w walucie krajowej.
  2. W ramach płatności Bitcoin można przesyłać dowolne ilości kryptowaluty w dowolne miejsce, za pomocą smartfona lub komputera. Sprzedawcy, którzy akceptują płatności Bitcoin, są postrzegani jako niezawodni i bezpieczniejsi.
  3. Ilość przetwarzanych płatności Bitcoin stale rośnie, a ta kryptowaluta jest coraz szerzej akceptowana wśród sprzedawców, a także rządów krajów. We wrześniu 2021 roku Salwador uznał kryptowalutę Bitcoin za swoją oficjalną walutę krajową. Co więcej, coraz więcej krajów, w tym USA czy Japonia pozwala na działanie giełd kryptowalutowych.
  4. Co więcej, działalność zupełnie zdecentralizowanego systemu płatności, który jest poza kontrolą rządów, banków centralny i wszelkich instytucji finansowych, stanowi istotną konkurencję dla tradycyjnych usług płatniczych.
  5. Płatności Bitcoin są także o wiele bardziej dostępne, szczególnie dla tych osób, które nie mogą korzystać z tradycyjnych usług bankowych czy kart kredytowych. Jedyne, co jest potrzebne do wysyłania i odbierania bitcoinów to komputer lub smartfon.

Podsumowanie

Czy płatności Bitcoin mają szansę zdominować obecny system finansowy? Do tego momentu z pewnością jest jeszcze daleka droga. Inną kwestią jest uzyskanie równowagi między dwoma opcjami płatności i pozwolenie kupującym i sprzedawcom na korzystanie z takiej opcji przetwarzania transakcji, jaka w danym momencie jest dla nich korzystniejsza. Nie mamy wątpliwości, że wiele współczesnych instytucji finansowych będzie czerpać z dorobku Bitcoina i prędzej czy później zaczną oferować podobne usługi swoim klientom.

materiał sponsorowany 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

kryptowaluty

Ryzyko inwestowania w kryptowaluty – na co uw...

Kryptowaluty stały się modne, a co za tym idzie, coraz więcej...
sztuczna inteligencja

Kryptowaluty i sztuczna inteligencja...

Na etapie rewolucyjnych przełomów ludzkość ma do czynienia z d...
Bitcoin

Bitcoin vs Tradycyjne Waluty – Porównan...

Od momentu swojego powstania w 2009 roku, Bitcoin stał się obiektem za...
Rozliczenie kryptowalut

Rozliczenie kryptowalut w Polsce, a w innych...

Osoby obracające wirtualną walutą dobrze wiedzą jak duże problemy ze z...