• Menu

  Oszczędności w kryptowalucie. Ryzyko, czy opłacalna inwestycja w przyszłość?

  Nie sposób wymienić wszystkich możliwości oszczędzania, jakie daje współczesny świat. Można kupować akcje, obligacje, zakładać lokaty, nabywać udziały w funduszach inwestycyjnych. Popularne jest też kupowanie nieruchomości oddawanych dalej pod wynajem. Wreszcie modnym sposobem jest też zakup rzeczy kolekcjonerskich — alkoholi, kart, monet, dzieł sztuki, samochodów. Gdzie w tym wszystkim znajdują się kryptowaluty? Czy ich zakup jako jednostek oszczędności to murowana klapa, czy też sposób na dostatnią emeryturę?

  kryptowaluty

  Kryzys na świecie odciął część możliwości oszczędzania

  W wyniku obniżenia stóp procentowych do niespotykanych dotąd stawek otwieranie konta oszczędnościowego czy zakładanie lokaty jest obecnie niezbyt opłacalne. Z łatwo dostępnych czynności (np. z poziomu konta bankowego), można wciąż skorzystać z funduszy inwestycyjnych, jednak wybór odpowiedniego to dość trudne zadanie. Podobnie sprawa wygląda z giełdą, gdzie trzeba otworzyć osobny rachunek i pamiętać o nieco innym sposobie rocznego rozliczenia PIT niż zazwyczaj. Obecna sytuacja gospodarcza znacząco obcina możliwości oszczędnościowe, więc trzeba szukać innych dróg powiększania dodatkowego budżetu domowego.

  Tymczasem kryptowaluty mają się świetnie

  Sytuacja na rynku kryptowalut jest bardzo dobra — wciąż reagują one niesamowicie dynamicznie na różne działania rynkowe. Zainteresowanie nimi nie spada, a wręcz przeciwnie — rośnie. Przybywa też narzędzi do obrotu nimi, inwestowania, nabywania, sprzedaży, wymiany i przechowywania. Perspektywicznie wygląda nie tylko sytuacja Bitcoina, ale i tzw. altcoinów, gdzie szereg jednostek umocniło swoją pozycję, zyskało zainteresowanie inwestorów i cieszy się rosnącą popularnością.

  Nowe usługi, to nowy wymiar oszczędzania

  Kryptowalutę można po prostu kupić i odłożyć do specjalnego portfela, gdzie będzie oczekiwać na dalsze ruchy w przyszłości. Do jej późniejszej sprzedaży można się posłużyć którymś z systemów wymiany albo też skorzystać ze specjalnych maszyn, przypominających bankomaty. Z ich pomocą można Bitcoina, Litecoina, Ethereum i inne popularne waluty wymienić na złotówki w gotówce.

  Jednak to nie wszystko — kryptowaluta może też procentować, podobnie jak dawniej działo się to w przypadku konto oszczędnościowych. Różnica jest taka, że przyrost procentów deklarowanych przez dostawców różnych usług, jest zazwyczaj wyższy niż na koncie bankowym. Jednym z przykładów jest serwis Crypto Genius, oferujący usługę automatycznego inwestowania. Raz otwarte konto w tym systemie pozwala na stały zarobek, niezależnie od pory dnia i nocy. Do użytkownika należy jedynie złożenie depozytu, a obrotem zajmuje się specjalny algorytm, analizujący różne sytuacje na giełdzie. Później można zarobione pieniądze wypłacić w dowolnym momencie. Co najważniejsze, kryptowaluta jest tu jedynie pośrednim rozwiązaniem, a cała inwestycja odbywa się w dolarach.

  Oszczędzanie w kryptowalucie niesie ze sobą ogromne ryzyko?

  To prawda, że środowisko kryptowalut samo w sobie jest bardzo niestabilne. Wystarczy spojrzeć na długą listę projektów związanych z altcoinami, które już zostały zamknięte. Jest ich naprawdę sporo, a przecież za każdym z nich stało najczęściej spore grono inwestorów. Dlatego interesując się rynkiem cyfrowych pieniędzy, warto robić to mądrze. Przede wszystkim dobrze dobierając usługi i nie stawiając całego budżetu na jedną czynność.

  Ryzyko związane z kryptowalutami jest spore, ale nie tak duże, jak sądziło część sceptyków. Uważali oni, że w obecnym momencie rynek krypto nie będzie już w ogóle istniał. Tymczasem funkcjonuje on świetnie, ma przed sobą perspektywy, stale tworzą się nowe usługi. Warto wziąć go pod uwagę jako jedną z opcji inwestycyjnych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane