• Menu

  Nowe prawo hazardowe, a wpływy z podatków od zakładów bukmacherskich

  Duża nowelizacja ustawy hazardowej, która uchwalona została w grudniu 2016 roku, a w życie weszła 1 kwietnia roku kolejnego, dała firmom oferującym legalne zakłady bukmacherskie paliwo do niebagatelnego wzrostu przychodów.

  prawo hazardowe

  Zapisy ustawy nie tyle pozwalają nawiązać legalnym bukmacherom równą walkę z nielegalnymi podmiotami, co utrudniają działalność tym drugim, prowadząc w konsekwencji do oddania większej części rynku licencjonowanym firmom. Informacje na temat legalnych bukmacherów można znaleźć w portalu Legalni-Bukmacherzy-Online.pl.

  Ten stan rzeczy znajduje swoje odzwierciedlenie w dynamicznie rosnących obrotach firm bukmacherskich. Jak podaje portal „Strefa Biznesu„, w 2016 roku obroty legalnych bukmacherów wyniosły 1,7 mld zł. W roku kolejnym w życie weszła nowelizacja ustawy hazardowej, a wyniki finansowe branży bukmacherskiej wystrzeliły i sięgnęły 3,3 mld.

  Rok 2018 ponownie był rokiem rekordowym, w którym przychody bukmacherów wyniosły ok 5,17 mld złotych. Prognoza na rok 2019 zakłada wyhamowanie wzrostu, ale utrzymanie trendu. Bukmacherzy przewidują, że wzrost przychodów wyniesie około 15% i sięgnie 5,86 mld.

  Wpływy do budżetu państwa

  Oczywiście rosnące obroty legalnych firm bukmacherskich, to również coraz większe wpływy do budżetu centralnego z tytułu podatku od zakładów wzajemnych. Handicap nielegalnych bukmacherów, działających na polskim rynku bez wymaganej licencji, wynikał z omijania systemu podatkowego, co pozwalało im na oferowanie graczom wyższych wygranych. Obowiązujące w Polsce podatki od zakładów są jednymi z najwyższych w Europie, co stanowiło dla legalnych firm spore ograniczenie konkurencyjności.

  Jakie podatki od zakładów bukmacherskich obowiązują w Polsce?

  Firmy bukmacherskie zobowiązane są do odprowadzania podatków w wysokości 12% od swojego obrotu (w praktyce od stawki każdego przyjmowanego zakładu). Ale to nie koniec. W sytuacji, gdy gracz osiągnie jednorazową wygraną przekraczającą 2280 złotych, od wygranej odprowadza się kolejne 10% podatku. Oczywiście odprowadzanie podatków do budżetu centralnego leży w gestii bukmachera organizującego zakłady, a zatem gracz nie musi sie o to martwić. W przypadku wysokiej wygranej, na konto obstawiającego wpłynie kwota pomniejszona o stosowny podatek od wygranej, natomiast stawka obniżana jest o 12% już w chwili zawierania zakładu.

  Jak rosnący rynek przekłada się na wpływy z podatków?

  Przyśpieszenie na rynku legalnych zakładów wzajemnych obserwowane na podstawie rosnących obrotów legalnych firm powoduje również spore wpływy do państwowej kasy. W 2016 roku (a więc przed wejściem w życie nowelizacji) wpływy z podatków od zakładów bukmacherskich wynosiły 196,6 mln złotych. Było to pokłosie faktu, iż udział w rynku nielegalnych firm szacowało się na około 90%, a legalna część rynku wynosiła zaledwie ok. 10%. Nowelizacja zmieniła nieco proporcje i z roku na rok wzrasta udział tych licencjonowanych firm. Już w 2017 roku firmy bukmacherskie wpłaciły do budżetu kwotę w wysokości 407,36 mln zł, co stanowiło ponad 94% wzrostu w stosunku do roku poprzedniego.

  To nie koniec dobrych informacji dla ministra finansów, bowiem rok później ta kwota sięgnęła już niemal 623 milionów. Natomiast jeśli mowa o roku 2019, to przewidywany jest kolejny wzrost. W pierwszym kwartale tego roku budżet został zasilony kwotą 193,6 mln złotych. Oznacza to, że w cztery miesiące do budżetu państwa wpłynęła kwota porównywalna do wpływów z całego roku 2016! Porównując pierwszy kwartał 2019 roku z analogicznym okresem roku poprzedniego, wzrost wyniósł 37%.

  Szara strefa

  Nielegalni bukmacherzy, choć ich udział w rynku diametralnie się zmniejszył, wciąż stanowią jego sporą część. W roku 2018 wartość szarej strefy oceniano na 4 mld złotych, a więc nieco wyżej niż rynek zakładów legalnych. Wciąż zatem istnieje pole do działania i duży potencjał wzrostu dla licencjonowanych podmiotów związany z przechodzeniem do nich graczy dotychczas obstawiających niezgodnie z polskim prawem.

  Zakłady wzajemne mogą doprowadzić do uzależnienia. Zawierać zakłady mogą jedynie osoby pełnoletnie. Gra u bukmacherów nie mających zezwolenia zagrożona jest wysoką karą finansową.

   

  Jedna odpowiedź do “Nowe prawo hazardowe, a wpływy z podatków od zakładów bukmacherskich”

  1. Mightytips pisze:

   W pełni popieram nowe prawo hazardowe. Powinni pozostać tylko legalni bukmacherzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane