Na etapie rewolucyjnych przełomów ludzkość ma do czynienia z dużą liczbą rozwiązań technologicznych. Proces globalizacji i internacjonalizacji zmienił wektor trendów gospodarczych na całym świecie. W ciągu ostatnich 30 lat, dzięki szybkiemu rozpowszechnianiu informacji, możemy zaobserwować proces kategoryzacji trendów i wyróżniania głównych tendencji w kulturze, muzyce, architekturze, stylu ubioru itp.
Zostało to następnie przeniesione na główne sfery naszego życia, takie jak polityka i ekonomia. Pojawienie się kryptowalut miało bezpośredni wpływ na rynki finansowe i konkurowało ze zwykłymi mobilnymi platformami płatniczymi i inwestycyjnymi. Sztuczna inteligencja z kolei stopniowo ułatwia nasze codzienne życie, oszczędzając czas. Obecnie inteligencja komputerowa jest jednym z najbardziej zaawansowanych obszarów rozwoju technologii informatycznych, którego podstawą jest uczenie maszynowe. Takie innowacje nie ominęły branży kryptowalut, która z kolei znajduje się w punkcie zwrotnym, pokonując trudne czasy. Stopniowe łączenie tych obszarów i wdrażanie lepszych rozwiązań może mieć pozytywne konsekwencje dla rynku. W tym artykule porozmawiamy o etapie integracji sztucznej inteligencji i walut cyfrowych w ujęciu ogólnym. Autor postara się ocenić perspektywy i poziom wpływu różnych czynników na branżę kryptowalut.
Portal PwC zaczął już określać niektóre punkty związane z dzisiejszymi trendami technologicznymi. Zaproponował wstępną prognozę na koniec 2030 roku, która zakłada najsilniejszy wzrost światowej gospodarki do +15,7 biliona dolarów dzięki działaniom sztucznej inteligencji. Obecność takich liczb wskazuje na przewidywany wzrost globalnego poziomu PKB. W tym miejscu warto narysować paralelę z technologią blockchain, która z kolei już dziś daje obiecujące wskaźniki. Oba rodzaje innowacji mają swoje indywidualne stopnie zaawansowania, więc teoretycznie mogą stać się idealnym rozwiązaniem hybrydowym i pomagać sobie nawzajem. Przykładowo, każdy inwestor na dowolnym etapie swojej działalności przeprowadza złożony proces analizy algorytmów, a także buduje kompetentny system zarządzania ryzykiem. Często sami handlują, dokonują transakcji, zarządzają aktywami cyfrowymi i szukają sposobów na to, jak zarabiać na kryptowalutach.
Co jednak, jeśli wszystkie te czynności wykona za nich sztuczna inteligencja? Należy zauważyć, że istnieje pewne ryzyko, ale warto również pamiętać, że a priori nie ma idealnego systemu. Z drugiej strony możemy spodziewać się pełnej automatyzacji ogromnej liczby procesów, co doprowadzi do szybszego, bezpieczniejszego i bardziej wydajnego zarządzania wszystkimi rodzajami walut cyfrowych. Ponadto sztuczna inteligencja może pomóc zmniejszyć ryzyko oszustw, manipulacji na rynku i wyeliminować trywialne błędy spowodowane błędem ludzkim. Poziom zaufania do rynków kryptowalut natychmiast wzrośnie, ponieważ wszystkie główne energochłonne procesy, takie jak prognozowanie rynku, rozwój handlu, cyberbezpieczeństwo, rozwój inteligentnych kontraktów, proces miningu, analiza danych, optymalizacja oprogramowania i działania inwestycyjne zostaną w pełni zautomatyzowane za pomocą specjalnych algorytmów. Poniżej autor przyjrzy się potencjalnym korzyściom dla obu stron na przykładach poszczególnych aspektów wspomnianych powyżej.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że różnego rodzaju technologie obliczeniowe oparte na algorytmach sztucznej inteligencji pozwolą doświadczonym inwestorom zaoszczędzić sporo czasu, który poświęcają na badanie ogólnych trendów rynkowych. Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, a jeśli mówimy o sferze aktywów kryptowalutowych, to jest ono zbyt wysokie. Potencjalne zagrożenia można zminimalizować jedynie poprzez fundamentalną analizę różnych wskaźników na rynku. Retrospektywne badania przeszłych doświadczeń, a także generowanie jak największej liczby możliwych scenariuszy, w rzeczywistości daje możliwość zmniejszenia potencjalnego ryzyka o prawie połowę. Główny problem polega na tym, że często nie masz takich umiejętności analitycznych i jesteś ograniczony głównym zasobem – czasem. W tym przypadku sztuczna inteligencja może być kołem ratunkowym dla inwestorów.
Dzięki wprowadzeniu na rynek sztucznej inteligencji przede wszystkim pozbędziemy się ograniczeń wynikających z czynnika ludzkiego. Chodzi o to, że to człowiek zajmuje się złożonymi procesami obliczeniowymi, które w ostatecznym rozrachunku często są dalekie od ideału. W tym przypadku sztuczna inteligencja będzie mogła stać się swego rodzaju generatorem najdoskonalszych strategii matematycznych i umożliwi przeniesienie handlu aktywami cyfrowymi na zupełnie nowy poziom. Przy mniejszym zużyciu energii posiadacze kryptowalut zapewnią sobie wysoki procent dochodów ze strategii handlowych stworzonych przez technologię inteligencji komputerowej w perspektywie długoterminowej.
Kolejnym aspektem, za który odpowiedzialne są zasoby ludzkie, są inteligentne kontrakty. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie są programowane przez ludzi, co czyni je podatnymi na zagrożenia i potencjalnie mniej skutecznymi. Zakładając, że sztuczna inteligencja będzie działać według jednoznacznych algorytmów i jednej procedury, możemy mówić o stosunkowo bezbłędnym, całkowicie rewolucyjnym typie kontraktów i osiągnięciu blockchain 2.0. Wdrożenie tych rozwiązań może stać się platformą do formalnej walidacji i testowania. Na przykład do zautomatyzowanego rozwiązywania problemów, debugowania i wykrywania przyczyn źródłowych, a także do tworzenia oprogramowania w oparciu o Search Based Software Engineering (SBSE).
Podsumowując, istnieje duże prawdopodobieństwo, że technologia blockchain z powodzeniem połączy się z technologią sztucznej inteligencji. Paradoksalnie, podejście do tych systemów jest na tyle różne, że przy odpowiednich priorytetach możliwe jest osiągnięcie niemal idealnego rozwiązania hybrydowego dla rynku aktywów cyfrowych. Taki proces można określić jako sytuację win-win dla wszystkich stron. Właściciele aktywów i doświadczeni inwestorzy będą mogli zaoszczędzić swój cenny czas i poświęcić go na inne zadania, podczas gdy deweloperzy będą mieli jeszcze więcej możliwości ulepszania swoich narzędzi handlowych, walut i giełd kryptowalut. Sztuczna inteligencja z kolei zyska ogromną społeczność zadowolonych użytkowników. Globalna popularyzacja tego systemu doprowadzi do uproszczenia naszego życia w wielu obszarach. Należy jednak pamiętać, że wszystkie innowacje nie są doskonałe, a inwestorzy otrzymają dodatkowe problemy techniczne, z którymi będą musieli zmagać się przez nie jeden rok.
artykuł sponsorowany
Tagi: AI, kryptowaluty, sztuczna inteligencja
Dodaj komentarz