• Menu

  Klub piłkarski Legia Warszawa

  CWKS Legia Warszawa, czyli Centralny Wojskowy Klub Sportowy, chociaż odnosi się do wielu dyscyplin sportowych, kojarzony jest nieodmiennie z piłką nożną, a wśród kibiców z topowymi rozgrywkami ligowymi oraz kultowymi pojedynkami Legii z Widzewem Łódź, Górnikiem Zabrze, czy Lechem Poznań. Legia jest najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim w Polsce, a jednocześnie chyba najbardziej znienawidzonym przez kibiców innych klubów. Jednym z powodów owej niechęci, jest podejrzewanie władz Legii w czasach PRL-u o celowe sprowadzanie młodych uzdolnionych piłkarzy do Warszawy, gdzie ci mieli odbywać zasadniczą służbę wojskową. Obecna pełna nazwa klubu (od 2011 roku) to Legia Warszawa Spółka Akcyjna.

  Legia Warszawa

  Historia powstania klubu Legia Warszawa

  Według tradycji klub został założony niejako w polu, podczas trwania I Wojny Światowej i miało to miejsce między 5 a 15 marca 1916 roku w Kostiuchnówce niedaleko Maniewicz, na Wołyniu. Pierwszą nazwą było zaś Klub Sportowy Legia, nawiązujący do tego, że w jej skład wchodzili żołnierze Legionów. Klub rozgrywał mecze wyłącznie z innymi drużynami żołnierskimi i dopiero po wycofaniu się do Warszawy legioniści zaczęli rozgrywać mecze z „właściwymi” klubami sportowymi, m.in. na Agrykoli z Polonią Warszawa (1:1), czy wyjazdowy i wygrany 2:1 z Cracovią (pomimo braku Polski na mapie rozgrywki ligowe wygrała właśnie Cracovia i Legia przez niektórych jest w związku z tym uznawana z nieoficjalnego mistrza Polski tamtych rozgrywek). Po wojnie drużyna kontynuowała grę wyłącznie na szczeblu towarzyskim, a jako klub została reaktywowana 14 marca 2020 roku.

  Sukcesy sportowe klubu Legia Warszawa

  Legia należy do najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce, a w tabeli wszechczasów zajmuje I miejsce. Wojskowi stawali na podium najwyższych rozgrywek ligowych aż 38 razy, z tego 13 razy na stopniu najwyższym, również 13 razy zdobyli tytuł wicemistrza kraju oraz 12 razy stanęli na najniższym stopniu podium.

  Liga

  Legioniści zameldowali się w najwyższych rozgrywkach ligowych zaraz po wykroczeniu poza klasę A rozgrywek w roku 1927, przystępując do pierwszych meczów nowo utworzonej Ligi polskiej. Pierwszy mecz Legia rozegrała z Klubem turystów z Łodzi, wygrywając 6:1, a jej piłkarz Marian Łańko zdobył pierwszą ligową bramkę oraz zaliczył pierwszego hattricka w historii klubu. Pierwsze podium Legia wywalczyła już rok później i był to stopień najniższy.

  Do wybuchu II wojny Światowej piłkarze klubu stanęli na najniższym stopniu podium jeszcze dwukrotnie, ale nie wybili się wyżej. Dopiero w 10 lat po wojnie (1955), pod nazwą CWKS Legia, klub sięgnął po raz pierwszy w swojej historii po tytuł mistrzowski, a rok później tytuł obronił. W kolejnym roku do głosu doszedł Górnik Zabrze, który na przestrzeni lat 1957-1972 (16 sezonów), aż dziesięciokrotnie sięgnął po tytuł mistrzowski, a Legia zdołała w tym okresie wygrać dwukrotnie (sezony: 68/69 i 69/70).

  Chyba najgorszy okres w historii klubu miał miejsce w latach 1973-84, gdzie na przestrzeni 12 sezonów Wojskowi nie zagościli nawet na najniższym stopniu podium, a w kolejnych dwóch sezonach pierwsze miejsce ponownie odebrał Legii Górnik Zabrze. Dopiero po 25 latach, w sezonie 1993-94 przyszedł tytuł mistrzowski, w stylu klubu obroniony rok później, a kolejnych dwóch sezonach odebrany przez Widzew Łódź. To właśnie z tych lat pochodzą najsłynniejsze potyczki piłkarskie obu tych klubów i chyba najważniejsza kosa Legii.

  Klub z Warszawy nigdy jeszcze nie dominował w lidze tak, jak uczynił to wspominany Górnik Zabrze, czy Wisła Kraków (8 tytułów w 13 sezonach), ale obecnie jest chyba wreszcie na takiej drodze. Ostatnie siedem sezonów to aż pięć triumfów Legii.

  Puchary i rozgrywki międzynarodowe

  Absolutny dominant, 16 Pucharów Polski, gdy drugi Górnik Zabrze zaledwie 6. Legia sześć razy za to przegrała w finale, a z kolei w finale Pucharu Ligi zagrała 3 razy, wygrywając raz. Superpuchar natomiast jest dla Legionistów raczej blamażem, na 13 występów aż 9 porażek.

  Wśród polskich klubów Legia jest liderem na arenie międzynarodowej i rozegrała łącznie 254 spotkania w tych rozgrywkach. Największy sukces Legii to niewątpliwie półfinał Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (odpowiednik dzisiejszej Ligi Mistrzów).

  Legia jako klub

  Herbem Legii Warszawa jest tarcza w kolorach skośnych biało zielonych pasów z czerwonym, wąskim pasem pośrodku, czarnym obramowaniem i literką L w prawym górnym rogu zamkniętą w kole. Barwy, jak wyżej, a za hymn obrano „Sen o Warszawie” Czesława Niemena. Klub gości swoich rywali na stadionie przy ul. Łazienkowskiej, na Stadionie Miejskim Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

  Legia może się poszczycić wybitnymi postaciami w historii polskiej piłki nożnej. Grał tu m.in. Kazimierz Deyna, czy Dariusz Dziekanowski, a trenowali zespół tacy ludzie jak Kazimierz Górski, Andrzej Strejlau, czy Jerzy Engel.

  Materiał powstał przy współpracy z polskiekasyno.com

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane