• Menu

  Jakie trendy są widoczne na rynku kryptowalut?

  Mimo dynamicznie zmieniającej się na rynku sytuacji, zainteresowanie kryptowalutami nie słabnie. Inwestorów kusi fakt, że nie są one uzależnione od działalności rządów i banków centralnych. Historia pokazała, że stopa zwrotu z inwestycji jest na tyle duża, że aktualnie ciężko ją przyrównać do innych popularnych sposobów na pomnożenie środków. Nic nie wróży zatem końca rynku kryptowalut. Możemy jedynie bacznie obserwować zmieniające się trendy.

  kryptowaluty

  Jaka przyszłość czeka kryptowaluty?

  Aktualnie nadal niewiele firm akceptuje płatności dokonywane za pomocą wirtualnych środków płatniczych. Do tej pory taką opcję udostępniają najczęściej sklepy działające w Stanach Zjednoczonych. Jak każdy trend ma sporą szansę na globalne rozprzestrzenienie. Prekursorem jest tutaj PayPala, który najpierw uruchomił swoim klientom cyfrowy portfel do obrotu kryptowalut takich jak: Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash i Litecoin. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie możliwości dokonywania płatności za produkty i usługi. Kwestia wykorzystywania kryptowalut jako środka płatniczego, mimo wszystko nadal budzi sporo kontrowersji z uwagi na brak usankcjonowania prawnego. Jednak przewidywania mówią, że to tylko kwestia czasu, gdy pojawią się takie regulacje.

  Nie zanosi się także na detronizację bitcoina przez konkurentów. Ich udział wzrasta i ma coraz większe znaczenie w świecie kryptowalut, ale nadal są one daleko w tyle za liderem. Eksperci wróżą, że w 2021 padnie rekord 1 bilion USD wartości w bitcoinach. Tak czy inaczej, opłacalność tego typu inwestycji będzie dla wielu osób kusząca. Spowoduje to zapewne pojawienie się platform i aplikacji pozwalających na efektywne zarządzanie kryptowalutami. Automatyzacja w tym kierunku będzie wykorzystywała roboty handlowe do sprawnego przeprowadzania inwestycji. Przykładem takiego podejścia może być, chociażby Bitcoin Trader.

  Zagrożenia i zmiany na rynku kryptowalut

  Osobna kwestia, która jest często podnoszona, dotyczy ewentualnego opodatkowanie kryptowalut. Istniejącej aktualnie sytuacji przyglądają się rządy poszczególnych państw. Obrót generowany przez kryptowaluty jest spory, więc stanowi to łakomy kąsek zastrzyku idącego do budżetu. Na razie jeszcze nikt nie zdecydował się na ten krok. Jednak zapewne jest tylko kwestią czasu opracowanie regulacji, które to usankcjonują. Wtedy za przykładem prekursora pójdą z czasem wszyscy. Krokiem, który skutecznie to utrudnia, jest konieczność wprowadzenia uregulowań na szczeblu międzynarodowym.

  Kryptowaluty śmiało torują sobie drogę poza rynkiem inwestycji. Nowością, która budzi spore zainteresowanie jest pojawienie się NFT, czyli tokenizacji dzieł sztuki. Polega ono na wygenerowaniu cyfrowego certyfikatu potwierdzającego posiadanie określonego dobra. Jest ono praktycznie niemożliwe do podrobienia, więc znajduje się w kręgu zainteresowań osób, które inwestują w dzieła sztuki. Nie są to jednak klasyczne obrazy, czy rękopisy a cyfrowe dobra nowych technologii. Sztuka coraz częściej funkcjonuje w wirtualnej rzeczywistości, a zabezpieczenie unikatów przed ich skopiowaniem było do tej pory bardzo trudne. NFT nadaje pierwowzorom potwierdzenie, które nie może ulec powieleniu.

  W dalszej nieco już futurologicznej perspektywie kryptowaluty mogą przyczynić się do łatwiejszego, cyfrowego zawierania umów. Mimo znaczącego postępu technologicznego nadal w wielu sytuacjach nie da się uniknąć papierologii. Jeśli umowy zostaną odpowiednio skonfigurowane i zabezpieczone w formie cyfrowej, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby realizować je w taki sposób. Wynikające z nich płatności także będą mogły być realizowane w wirtualnej rzeczywistości.

  Co będzie realne, a co pozostanie w sferze fantazji?

  Wszelkie przewidywania odnośnie zmian na rynku kryptowalut są jedynie spekulacjami. Jednak już sama ilość informacji, które pojawiają się w tej sprawie, świadczy o tym, że jest to topowy temat, który warto śledzić. Samo pojawienie się bitcoina było pewną rewolucją. Dalsze kroki pociągają za sobą szereg zmian, z których część pozostanie niszowa, niektóre natomiast na stałe zagoszczą w naszej codzienności.

   Joanna Gałczyńska-Adamiak – materiał sponsorowany 

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane