• Menu

  Jakie gry są hazardowe i od kiedy oni stali jedną z najpopularniejszych rozrywek dla ludzi?

  Gry hazardowe są już pewnie w naszych słownikach od lat – są to gry, które opierają się na szczęściu lub/oraz na specjalnej technice. Najczęściej możemy w nich wygrać pieniądze, fanty lub zawsze istnieje możliwość grania po prostu dla zabawy. Naturalnie, nie ma jednej formy gier hazardowych, aczkolwiek od dłuższego czasu każdy może znaleźć swoiste wyodrębnienie, które ułatwia każdemu taką klasyfikację. Tak swoją drogą, to od ilu lat gry hazardowe za darmo są dostępne na świecie – kiedy je odkryto i dlaczego są one tak popularne?

  Cóż, odpowiedzi na te pytania otrzymacie w tekście, aczkolwiek wytłumaczeń nie jest tak mało, jakbyście myśleli, ponieważ ogólno pojęte gry o tematyce hazardowej, pojawiły się już lata temu… ba, wieki, dlatego nie ma jednoznacznej historii, aczkolwiek możemy także wysnuć ciekawe wnioski. Pamiętajcie tylko o tym, że zawsze warto podchodzić do gier hazardowych z rozwagą, szczególnie do tych, w których stawiamy prawdziwe pieniądze – zalecamy odpowiedzialne granie, poprzez np. ustalenie określonego limitu wydanych pieniędzy na grę.

  gry hazardowe

  Jakie są obecnie najpopularniejsze gry hazardowe?

  Zawsze warto odnieść się do początków, dlatego w tej części poznacie także odrobinę historii i tego, jak wyglądały początki danych gier, jak zmieniały się na przestrzeni lat, oraz w jaki sposób możecie zagrać w nie.

  Zacznijmy od tego, iż w gry hazardowe przeszły niesamowitą drogą poprzez wieki – od prostych gier w kości, poprzez niesamowicie skomplikowane gry lub automaty, które stworzone są z tysięcy połączeń czy linijek programu. Ogólnie można powiedzieć ze szczerością, że są to niesamowicie zaawansowane obecnie gry; nawet te najprostsze automaty bez żadnej rejestracji są niesamowicie skomplikowane — pozwalają odtwarzać bardzo skomplikowane gry oraz przerywniki filmowe. Także do mainstreamu zdążyły wejść gry internetowe – nawet takie śmieszne darmowe gry online, które może spotkać każdy po wejściu na jakąkolwiek stronę z takimi darmowymi grami, są naprawdę ciekawie napisanymi programami, które musiały zająć komuś kilkanaście dni z życia, aby stworzyć je.

  Dlatego także warto podziwiać takie automaty, gry oparte na komputerach czy nawet grach hazardowych w internecie, ponieważ są to ciekawie stworzone programy, których wykonanie musiało pochłonąć trochę czasu.

  Automaty

  Trzeba przyznać, że gry typowo automatowe rządzą w większości kasyn oraz na stronach internetowych; automaty bez rejestracji, które najczęściej także są darmowe, pozwalają graczom kompletnie za darmo pobawić się w obstawianie i wygrywanie nierealnych pieniędzy. Oczywiście, granie na automatach nie zakłada od nikogo m.in. umiejętności blefowania, czytania zachowań innych graczy itp., aczkolwiek jest to świetna rozrywka dla kogoś, kto chce po prostu zagrać i się odprężyć.

  Dla większości także automaty, to tzw. jednoręki bandyta, czyli gra, która odbywa się na kilku szpulach – jeżeli uda się graczowi uzyskać specjalną kombinację symboli gwarantujących wygraną, otrzyma on odpowiednią ilość kredytów/gotówki. Nie ma tutaj większej filozofii, aczkolwiek jest to niesamowicie prosta i przyjemna forma rozrywki dla niektórych, dlatego także mamy tak duży popyt na takie śmiesznawe gry online.

  Gracze do dyspozycji otrzymali tysiące najróżniejszych automatów, które różnią się pomiędzy sobą wieloma, naprawdę wieloma detalami. Można spotkać np. automaty stylizowane na film przygodowy, gdzie można spotkać niezłe zalążki fabuły, gry stricte klasyczne, czyli takie Sizzling Hot, który dla wielu graczy jest wręcz modelową formą rozgrywki na automatach. Taka jest prawda, gracze uwielbiają gry automatowe bez rejestracji, te internetowe, ale także te, które można spotkać w prawdziwych kasynach. Jest bardzo przystępna forma rozgrywki, która występuje w wielu odmianach, więc powinna także spodobać się każdemu.

  Pewnie część z Was (ta, która nie jest za bardzo zaznajomiona z automatami), nie wiedziała o tym, że istnieją automaty stworzone na licencji – a takowych jest bardzo dużo. Można spotkać przeróżne automaty związane z m.in. filmami. Niektóre takie są niesamowicie wykonane, posiadają masę dodatkowych bonusów, udział filmowych bohaterów, specjalne rundy, w których możemy uczestniczyć i wiele, wiele więcej. Po drugiej stronie także są bardzo proste tzw. skórki, czyli zmiana tekstur/grafik standardowego spinnera. Nic wielkiego, aczkolwiek cały czas jest to oficjalny automat z logiem Waszego ulubionego filmu, a to zawsze coś.

  Poker

  Można zaliczyć tę grę karcianą do takich gier hazardowych, gdzie szczególnie w internecie, jest to popularna forma rozrywki. Nie dość, że dostępnych jest masa darmowych gier online, to dodatkowo także można spotkać takie gry w formie aplikacji na telefony czy tablety. Także istnieją wersje, w które można grać w mediach społecznościowych, takich jak Facebook.

  Najczęściej możemy spotkać standardową odmianę Pokera, czyli Texas Hold’em, aczkolwiek także gracze mogą zagrać w internecie w takie wersje jak Razz Poker, 7 Card Stud, Omaha Hi/Lo, 5 Card Draw i wiele więcej, więc każdy zainteresowany grami karcianymi nie powinien być znudzony podczas wyboru swojej gry.

  Świetnym przykładem gry hazardowej, gdzie można zagrać kompletnie za darmo jest Zynga Poker – sama gra/aplikacja ma swoje lata już (ponad 13!), aczkolwiek cały czas spełnia swoje zadanie i dostarcza graczom niesamowitej rozrywki w każdym momencie. Wystarczy wziąć telefon do ręki i zagrać, to takie proste! Gra opiera się na standardowym Texas Hold’em, aczkolwiek w ostatnich latach dokonane zostały zmiany, które wprowadziły także poprawki w trybach – dzięki nim, gracze mogą o wiele szybciej grać w poszczególne gry, co jest ułatwieniem dla nich, a dla firmy zwiększeniem profitów (tutaj nie gramy za prawdziwe pieniądze, ani nie możemy ich wypłacić, ale możemy je dokupić).

  Coś innego?

  Nie sposób tutaj wspomnieć o wszystkich grach hazardowych, które możemy spotkać w internecie, czy na świecie – wiecie, że nawet Lotto teoretycznie można przypisać do gier hazardowych? Dlatego postaramy się tutaj wymienić, chociażby część gier hazardowych, które można spotkać:

  •  Bakarat.
  •  Bingo.
  •  Blackjack.
  •  Drejdel.
  •  Keno.
  •  Pachinko.
  •  Ruletka.
  •  Craps.
  •  Zdrapki (tak!).

  I wiele, wiele więcej – prawdopodobnie duża część krajów posiada swoją wersję gier karcianych czy ruletki, dlatego warto przyjrzeć się swoistym odmianą najróżniejszych gier, a nuż coś wpadnie Wam w oko.

  Gier hazardowych dostępnych w sieci jest multum, więc nikt nie powinien być znudzony, nawet szukając jakiś śmieszących darmowych gier online.

  Od kiedy istnieją gry hazardowe?

  Można powiedzieć, że gry hazardowe pojawiły się już setki lat temu – dokładnie mówiąc, to jakieś 3-4 tysiące lat temu, jeszcze w pradawnych wiekach, handlarze często grywali. I nie grali o drobniaki, często wygrać można było drogocenne biżuterie, czy nawet niewolników. Taki obrót spraw, doprowadził nas do ciekawej sytuacji, gdzie można powiedzieć z pewnością, iż hazard jest z nami od początków ludzkości. A to nie jest takie nie do ogarnięcia, ponieważ warto przemyśleć to na logikę – ludzie od zawsze uwielbiają dreszczyk emocji. Sama możliwość wygrania czegoś, możliwość zdobycia czegoś wartościowego nie płacąc za to pełnej kwoty, sprawia iż niektórzy nie patrzą wcale na możliwość przegranej, ponieważ liczy się tylko i wyłącznie (według nich) prawie pewna wygrana.

  Dlatego właśnie też gry hazardowe cieszą się nieprzerwaną uwagą ludności, pomimo że są z nami prawie jak długo, jak sama ludzkość. Warto o tym pamiętać, ponieważ nomen omen, granie w takie gry nie jest jedynie trendem, ale czymś, co „siedzi” w naszym mózgu i mówi nam, co i jak powinniśmy robić, grać itp. Tutaj także można bardzo łatwo przyjąć, że gry hazardowe są tak naprawdę ulubioną rozrywką dla wielu ludzi już od zarania dziejów – wgłębiając się odmęty historii, na pewno będziemy w stanie znaleźć masę najróżniejszych ciekawostek czy przypadków, gdzie hazard występował – ba, prawdopodobnie będziemy też w stanie znaleźć sytuacje, gdzie hazard zagrał bardzo ważną rolę w wydarzeniach historycznych, co na pewno się zdarzyło kiedyś.

  Ewolucja graczy, jak i samych stawek zmieniała się pośród laty – czasem w niektórych sytuacjach/epokach, przez wpływy m.in. kościoła, dlatego nie zawsze możemy znaleźć prominentne jak darmowe gry w kasynie wpływają na działalność człowieka w historii. Jednak tutaj także warto wspomnieć o tym, iż nawet pomimo prób ograniczenia grania w gry hazardowe, takie jak np. poker, ludzie zawsze próbowali obejść owe zasady – a to poprzez maskowanie gier oraz kasyn w taki sposób, który będzie w stanie przesłonić owe gry stróżom prawa, a to granie w podziemnych kasynach. Można powiedzieć, że ile osób, tyle najróżniejszych metod na możliwość zagrania w gry hazardowe.

  A co z Kasynami?

  Warto także tutaj powiedzieć, a raczej tylko pobieżnie wspomnieć o samej idei kasyn. Na początku były to niewielkie ośrodki – i najczęściej nie były one tylko i wyłącznie stworzone do celów hazardowych, bardziej coś jak obecny klub nocny czy bar połączony z parkiem. Kasyna zaczęły się cieszyć popularnością już w XIV wieku, czyli ponad 500 lat temu! Jest to niesamowite, ponieważ minęło tyle lat, a ludzie cały czas znajdują rozrywkę w tak starej, ale cały czas ciekawej, swoistej dyscyplinie (czy też rozrywce).

  Kasyna także odradzały się i umierały przez najróżniejsze prawa, wprowadzenie prohibicji itp. Jednak gracze nigdy nie musieli się martwić o brak owych przybytków hazardu, ponieważ zawsze były one przystanią dla każdego żądnego wysokich wygranych gracza. Tak naprawdę, to w każdym kraju można spotkać kilkanaście najróżniejszych kasyn sprzed lat, a nawet wieków. Jednak najczęściej są to tylko wspomnienia lub według ksiąg w danym miejscu mógł istnieć taki przybytek, ponieważ z czasem, takie miejsca straciły na renomie oraz na rozpoznawalności, ludzie umierali – cóż, na pewno możemy znaleźć ślady po takich kasynach, aczkolwiek zagranie w historycznym kasynie, nawet na całym świecie, może być dość… problematyczne.

  Specjalne gry zależące od regionu

  Tutaj także warto wspomnieć o grach, które pochodzą z danych regionów – inne gry kiedyś mogliśmy spotkać w Ameryce Południowej, a inne w Azji, co jest wynikiem różnic kulturowych oraz innego podejścia do samych gier, co doprowadziło do urodzaju w najróżniejszych grach. I tak można spotkać tutaj także inne gry, które będą posiadały także specjalne zestawy zasad, ale także inne wykorzystanie zasad (i np. kart!).

  Ale w erze globalizacji i kompletnym zatarciu granic państw, czy też kontynentów, wiele z gier zostało przeniesionych/promowanych na całym świecie. Także dużą rolę w tym gra internet, gdzie każdy może dowiedzieć się i zagrać w najróżniejsze gry z całego świata, bez rozróżniania pochodzenia owego gracza. No i także każdy może się nauczyć grać w owe gry, bez żadnego problemu czy też wysiłku.

  Super przykładem na grę, która zrodziła się tysiące kilometrów od nas, jest tzw. Pachinko, czyli elektroniczna gra powstała w Japonii, która jest swoistym odpowiednikiem naszych slotów. Automaty te, w sumie tak samo jak automaty u nas, można spotkać w najróżniejszych formach

  Jak wygląda obecnie sytuacja?

  Hazard obecnie jest także niesamowicie popularną rozrywką, prawdopodobnie w każdym kraju możemy odnaleźć co najmniej jeden przybytek, gdzie ludzi oddają się takim rozrywkom, i nie jest to nic nadzwyczajnego. Dlatego też istnieje niesamowite przyzwolenie dla osób oddającym się takim rozgrywkom, szczególnie takim dość widowiskowym – bądźmy szczerzy, zawodowe granie w tzw. karty jest oglądane chętnie przez wielu z nas.

  Taki World Series Poker jest prawdopodobnie jednym z najlepiej znanych eventów w historii gier karcianych. Każdy z nas prawdopodobnie usłyszał o tym wydarzeniu co najmniej raz w życiu, ale pewnie możecie przyznać, że sam temat przewijał się w waszych mediach nie raz. Stawki w tych mistrzostwach są niebotycznie wysokie, a zwycięzcy są wynoszeni ponad laury. I właśnie przez to (i dla tego), mamy do czynienia z takim społecznym akceptowaniem tego zjawiska.

  Warto także dodać fakt, iż jeszcze przed 2010 rokiem, bardzo często mogliśmy spotkać w normalnych salonach, hotelach czy po prostu w małych budkach, kilkanaście najróżniejszych automatów, tzw. jednorękich bandytów – każdy mógł przy nich usiąść, wrzucić kilka złotych i spróbować swojego szczęścia. Zostało to zmienione przez kilka ustaw, m.in. dot. odpowiedzialnego grania. Obecnie jedyne legalne automaty możemy spotkać w licencjonowanych przybytkach, które zgłaszają wszystkie swoje dochody, odprowadzają podatki itp.

  Regulacje zostały wprowadzone, aby przeciwdziałać uzależnieniu od hazardu wśród młodzieży, co było słusznym działaniem, ale zawsze warto pamiętać o tym, iż zawsze istnieją także inne opcje – takie jak darmowe gry hazardowe grane przez internet, które nie dość, że nie wymagają od graczy wychodzenia z domu, także są kompletnie za darmo, więc osoby szukające dreszczyku emocji.

  Podsumowanie

  Granie w gry hazardowe, tak naprawdę było z nami od wieków – już w wiekach przed naszą erą ludzie grali na niesamowicie wysokie stawki, chcąc wygrać jeszcze więcej. Taka jest nasza natura, co pewnie każdy z nas zdążył zauważyć. Ewolucja gier hazardowych naturalnie nastąpiła, ale można zauważyć, iż niektóre wzorce zdążyły się zachować, więc istnieje szansa, iż napotkamy na gry, których historyczne korzenie sięgają kilku(nastu) wieków wstecz.

  Gry, takie jak Poker czy Jednoręki Bandyta, także są znane przez większość ludzi na świecie, więc ciężko powiedzieć, że zanikło zainteresowanie nimi. Ba, niektórzy mogliby nawet przyznać, że takie gry stały się jeszcze bardziej popularne przez wzrost znaczenia wartości internetu w rozprzestrzenianiu się gier internetowych/hazardowych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane