• Menu

  Jak obecnie zachować bezpieczeństwo w sieci

  Coraz więcej osób żyje w wirtualnym świecie, spędzając w Internecie długie godziny. W Internecie poznajemy nowych znajomych robimy zakupy, zamawiamy różne usługi, często też pracujemy. Przeniesienie tak dużej części życia do Internetu zmusza nas do zmiany nawyków. Jednym z najważniejszych z nich jest zachowanie ostrożności. Zachowujemy bezpieczeństwo w prawdziwym życiu, tym bardziej trzeba to zrobić w Internecie. Poniżej znajduje się kilka porad na temat, jak to zrobić. 

  bezpieczeństwo w sieci

  Warto pamiętać, że dane raz podane w Internecie, już tam zostaną. Zanim umieścisz swoje zdjęcie przemyśl, czy ktoś potem go nie wykorzysta do niecnych celów. Nie szkodzi, że umieścisz zdjęcie w prywatnym folderze, pomimo bardzo złożonych zabezpieczeń, hakerzy mogą znaleźć pewną dziurę, przez którą mogą dostać się do dość wrażliwych danych. Polecamy więc zachować je dla siebie, w bezpiecznym miejscu, gdzie rzeczywiście tylko Ty masz do nich dostęp. 

  Dwa razy zastanów się, zanim podasz swoje dane na niezbyt zaufanej stronie. Strony, które za dane pozwalają oglądać filmy, pracować lub dają inne możliwości, mogą je po prostu sprzedawać. Nigdy nie wiesz, gdzie te dane się podzieją, więc lepiej być ostrożnym. Wręcz odwrotnie postępuj ze stronami, które znasz, i którym ufasz. Na przykład strona banku, z którego wykonujesz przelewy, Twój e-portfel, skrzynka pocztowa i inne tego typu. Zawsze uaktualniaj tam swoje dane, ponieważ w razie potrzeby strona może chcieć się z Tobą skontaktować. 

  Uważaj też na sytuację, kiedy słabo znana osoba przesyła link do ogólnie znanych stron, na przykład do Facebooka lub banku. Niektórzy tworzą bardzo podobne witryny, aby tym sposobem wyłudzić od danej osoby dane logowania. Nie polecamy otwierać też każdego linku, który został przesłany przez niepewną osobę, a tym bardziej ściągania podejrzanego pliku. Mogą czaić się w nich wirusy, przez które hakerzy mogą mieć dostęp do Twojego komputera. 

  Do ochrony komputera można zainwestować w dobry program antywirusowy. Niestety bezpłatne wersje często niezbyt dobrze spełniają swoje zadania i przepuszcza wiele ważnych informacji i tylko spowalnia działanie komputer lub urządzenia mobilnego. 

  Uważaj również na wykonywanie różnych płatności. Duża część osób w Internecie liczy na łatwe pieniądze, próbując wysyłać e-maile z rzewną historią o umierającej osobie i dużą ilość pieniędzy, którą musi komuś przekazać. Radzimy też wypróbować darmowe gry, jak ruletka online za darmo zanim zdecydujesz się na grę na pieniądze, taka rozrywka wymaga wiedzy, ponieważ możesz dość łatwo stracić dużą część gotówki. 

  Dużą część uwagi warto przykładać do hasła na różnych stronach. Nie jest to dobra wiadomość dla osób, które nie mają najlepszej pamięci, ale hasło powinno być jak najdłuższe i jak najbardziej skomplikowane. Warto używać znaków zapytania, dużej ilości cyfr, plusów, wykrzykników, tak, aby hasło nie było kojarzone bezpośrednio z osobą, która je założyła. Następnie jednak trzeba je dobrze zapamiętać. Jeśli już wymyślisz dobre hasło, to nie używaj go na każdej stronie, ponieważ jednak istnieje szansa, że ktoś je złamie. Hasło warto zmieniać co jakiś czas dla bezpieczeństwa, nie zaleca się go też zapisywać na danej stronie, nawet na często używanym urządzeniu. 

  Podsumowując, w Internecie należy być tak samo, a nawet ostrożniejszym niż w prawdziwym życiu. Obecnie Internet wykorzystywany jest do wielu celów, a wszystko, co robimy, zostawia pewien ślad, więc warto korzystać z niego rozważnie. 

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane