• Menu

  Jak działają zakłady bukmacherskie?

  Zakłady bukmacherskie całkiem słusznie kojarzą się z hazardem i są regulowane przez ustawę o grach hazardowych, której przepisy po nowelizacji aktu prawnego weszły w życie w 2017 roku. Na zakładach można zarabiać, ale jest to „sport” przeznaczony wyłącznie dla pełnoletnich graczy. To organizator zakładów wzajemnych musi skrupulatnie sprawdzać, czy osoba, która zakłada u niego konto, jest pełnoletnia i jest tym, za kogo się podaje. Jak zarabiać na zakładach bukmacherskich?

  Zakłady bukmacherskie

  Zakłady bukmacherskie a zakłady sportowe

  Należy rozróżnić bukmacherstwo od totalizatora sportowego. Przez działalność bukmacherską należy rozumieć zakłady wzajemne o wygrane pieniężne lub rzeczowe. Zakłady polegają na odgadywaniu wyników czy zaistnienia różnych zdarzeń, rzeczywistych lub wirtualnych. Uczestniczący w nich gracze wpłacają bukmacherom pewne środki, a wysokość wygranej uzależniona jest od umówionego między przyjmującym zakład a wpłacającym stawki, stosunku wpłaty do wygranej.

  Totalizator to również zakłady wzajemne o wygrane rzeczowe lub pieniężne, polegające na odgadywaniu przez graczy wyników zawodów sportowych, m.in. meczów, albo współzawodnictwa zwierząt. Uczestnicy w takim przypadku wpłacają stawki, a wysokość wygranej uzależniona jest od łącznej kwoty wpłaconych przez wszystkich użytkowników stawek.

  W ofercie legalnie działających bukmacherów w Polsce znajdują się oba rodzaje zakładów, czego przykładem są zakłady bukmacherskie LvBet. Z oferty organizatora można wybierać zakłady sportowe i bukmacherskie. Te pierwsze obejmują liczne dyscypliny sportowe, m.in. piłkę nożną, koszykówkę, hokej, tenis, siatkówkę, baseball, piłkę ręczną, futbol amerykański i wiele innych.

  Najważniejsze pojęcia związane z zakładami bukmacherskimi

  Klientem bukmachera może być jedynie osoba fizyczna, pełnoletnia, która zawiera zakład wzajemny. W zamian otrzymuje od bukmachera kupon, czyli dowód dokumentujący zawarcie zakładu pomiędzy klientem a organizatorem zakładów bukmacherskich. Kupon sporządzany jest w jednym egzemplarzu i przekazywany klientowi. Zawierać powinien takie informacje jak miejsce, datę i czas zawarcia, dane o typowanym wydarzeniu, typ na wynik, kurs zakładu, jego stawkę i ewentualną kwotę wygranej.

  Płatność podatku obowiązkowa

  Gracze zawierający zakłady wzajemne u bukmacherów muszą mieć świadomość, że ich wygrane mogą być opodatkowane. Wszystko zależy od ich ostatecznej wysokości. Podatek od wygranych w grach wzajemnych, czyli zakładach bukmacherskich, wynosi 10 proc. od kwoty wygranej i powstaje, jeśli jednorazowa wygrana przekroczy kwotę 2280 zł. Wszystkie mniejsze kwoty wygranych lub równe sumie 2280 zł nie podlegają opodatkowaniu. Natomiast, jeśli wygrana przekroczy wskazaną granicę, podatek należny fiskusowi jest obliczany od pełnej kwoty, a nie tylko od nadwyżki ponad 2280 zł.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane