Każdy remont, nawet ten niewielki, powoduje powstanie odpadów, które należy zutylizować. W większości przypadków nie można ich wyrzucić do zwykłego śmietnika komunalnego. Jak pozbyć się śmieci po remoncie bezpiecznie i zgodnie z prawem? Przeczytaj w dalszej części artykułu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gruzu i innych odpadów budowlanych powstałych po remoncie nie można wyrzucać do pojemników komunalnych. Jeśli spółdzielnia mieszkaniowa wykryje takie działanie, może obciążyć nas odpowiedzialnością finansową. Gruzu i odpadów budowlanych nie można także składować luzem na terenie posesji. Właściciel gruntu zobowiązany jest do zachowania na nim porządku, w przeciwnym razie może otrzymać mandat w wysokości 1 500 zł.
Nielegalny wywóz śmieci, np. do lasu, może kosztować nawet 5 000 zł. Wywóz odpadów po remoncie w jakiekolwiek otwarte miejsce (również na łąkę czy teren przydrożny) nie tylko drastycznie obniża walory estetyczne okolicy, ale i w ogromny sposób degraduje środowisko.
Jakich jeszcze odpadów nie wyrzucimy do śmietnika komunalnego? Będą to przede wszystkim meble, płytki ceramiczne, rozkruszony beton, stare podłogi, powłoki malarskie czy deski. Niedozwolone jest także wyrzucanie w ten sposób zużytego sprzętu RTV czy AGD.
Legalnym, a przy tym najwygodniejszym sposobem wyrzucania odpadów remontowych oraz tzw. problemowych, a więc tych budowlanych oraz wielkogabarytowych, np. mebli, jest umieszczenie ich w dedykowanym do tego celu kontenerze. Kontener zamawia się w wyspecjalizowanej firmie (w przypadku mniejszej ilości śmieci, wystarczającą opcją może być tzw. big bag, czyli specjalny, wzmocniony worek).
Mniej wygodną formą, jednak praktyczną przy niewielkiej liczbie odpadów, może być zawiezienie śmieci po remoncie do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (tzw. PSZOKów) – to miejsca wyznaczone przez gminę, które przyjmują tego rodzaju śmieci. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że odpady trzeba samodzielnie zawieźć we skazane miejsce, co w praktyce (są zazwyczaj duże i ciężkie) jest kłopotliwe.
Możemy również spotkać się opcją odbioru gruzu przez prywatne osoby lub małe firmy, które wykorzystują go do innych celów remontowo-budowlanych.
Tak jak wspomnieliśmy, najwygodniej jest po prostu zamówić odpowiedni kontener na odpady remontowe. W zależności od rodzaju śmieci, może to być:
Gdzie wyrzucić gruz po remoncie? Możemy wynająć kontener na gruz czysty lub zanieczyszczony (np. resztkami powłok malarskich, glazurą), dedykowany tylko odpadom budowlanym, ale również taki, w którym umieścimy inne śmieci, np. meble czy zużyty sprzęt RTV oraz AGD.
Wynajęty kontener można postawić na terenie posesji, w przypadku mieszkań komunalnych również przed wejściem do klatki. Jedynym ograniczeniem jest to, by nie zastawiał on ciągów komunikacyjnych i nie przeszkadzał mieszkańcom w codziennym poruszaniu się po osiedlu.
Wywóz śmieci w Legnicy i na terenie innych miast Dolnego Śląska można przeprowadzić w prosty sposób, korzystając z usług wyspecjalizowanej firmy. Dostawę i odbiór kontenera można zlecić przez internet lub telefonicznie, bez wychodzenia z domu. Z łatwością dopasujemy również kontener do naszych konkretnych potrzeb – zarówno w zakresie rozmiaru, jak i przeznaczenia.
Tagi: kontener, Legnica, odpady po remoncie, prawo, PSZOK, Remont, śmieci, śmietnik
Dodaj komentarz