logo
logo
logo
logo
znajomość języków obcych

Fakty na temat znajomości języków obcych przez Polaków
Opublikowano: 21 kwietnia 2016

Polacy chętnie uczą się języków obcych z bardzo dużym efektem. W Europie znani jesteśmy z tego, że władamy bardzo dobrze angielskim a i chętnie rozmawiamy w innych językach. Powodem do nauki jest pęd do wiedzy jak i emigracja zarobkowa. Pośród konkurencyjnych nacji to Polacy najszybciej uczą się jeżyków w pracy oraz przyjeżdżają do pracy już ze znajomością języka, najczęściej angielskiego ale i nie brakuje osób ze znajomością francuskiego, hiszpańskiego czy niemieckiego.

Niestety większość z nas zna tylko jeden język obcy a jeśli kilka to w stopniu podstawowym, komunikatywnym. Najwięcej Polaków podejmuje naukę języka angielskiego, która obowiązkowo rozpoczyna się już w pierwszej klasie szkoły podstawowej, na drugim miejscu a w niektórych rejonach, zwłaszcza przygranicznych i na Śląsku językiem pierwszym wśród języków obcych jest język niemiecki.

Trzecim pod kątem popularności jest język francuski a dalej hiszpański. Dużym zainteresowaniem cieszy się też język rosyjski, zwłaszcza na ścinie wschodniej, rejonach pogranicza. Praca zawodowa, uczelnia, jak i towarzystwo wymuszają na nas naukę języków. Jako iż jesteśmy narodem innowacyjnym, nowoczesnym idącym z duchem czasu nie wyobrażamy sobie życia bez internetu, a co za tym idzie i bez języków obcych.

Praktycznie w każdym większym mieście roi się od szkół językowych a na rynku wydawniczym uginają się półki od oferty rozmaitych podręczników, słowników i pomocy dydaktycznych z zakresu edukacji językowej. Aktualnie trend do nauki maluchów języków obcych jest bardzo wyraźny i silny. Rodzice chcąc ułatwić start swym pociechom uczą języków, nawet kilku równocześnie od kołyski, w przenośni i dosłownie uczęszczając jeszcze w ciąży a potem z niemowlęciem na zajęcia z angielskiego.

Również pod względem kontaktu z językiem Polacy nie stronią od udziału w  międzynarodowych konferencjach, obcojęzycznych szkoleniach czy też słuchania radia, oglądania telewizji obcojęzycznej online. W nauce bezsprzecznie pomaga nam internet a przede wszystkim mobilizuje potrzeba znajomości języków. W odróżnieniu od Brytyjczyków, Niemców czy Francuzów nasz język ojczysty nie należy do czołówki i w niewielu miejscach na świecie może na nim polegać, posługując się polskim w codziennych sytuacjach.

Coraz częściej Polacy uczą się języków samodzielnie, we własnym zakresie, szukając wiedzy w sieci. Różnorodność możliwości potęguje motywacje do nauki. Dostrzegając zalety immersji w nauce języków wielu młodych Polaków chętnie wyjeżdża na kursy zagraniczne języka jak i do pracy sezonowej czy na wymiany studenckie. Ci którzy z różnych względów na wyjazd nie mogą sobie pozwolić sięgają do sieci po imitacje immersji starając się eksponować na rozmaite bodźce językowe i czerpiąc z nauki to co najlepsze. Szybka nauka języka jest możliwa czego dowodzą liczne przykłady. Poza osłuchaniem się z językami, konwersacjami w międzynarodowym środowisku w portalach społecznościowych Polacy docenili również metodę nauki języka poprzez korepetycje online z użyciem komunikatora Skype.

W związku z  korepetycjami przez Skype spadły koszty nauki a wiedza również z języków nietypowych, niszowych stała się dostępna dla każdego. Tym samym wielu rodaków korzysta tak z konwersacji z native speakerami z  całego świata jak i korepetycji z lektorami polskimi. W odpowiedzi na niezagospodarowaną niszę na rynku powstał portal preply.com oferujący bazę kontaktową korepetytorów i pośrednictwo realizacji korepetycji. Szybko zdobył rynek i pozycję lidera stając się jednocześnie przełomem w nauce zdalnej w Polsce –podają eksperci językowi z Preply

Wbrew pozorom ze zorganizowanej nauki języków korzystają nie tylko osoby młode, ale uczniowie w każdym wieku od dzieci przez młodzież aż po seniorów. Nie brakuje uniwersytetów trzeciego wieku z językiem wykładowym angielskim. W popularyzacji edukacji językowej kluczową rolę odegrał trend do nauki przez całe życie, wiary w swoje możliwości i samorozwoju. Dzięki temu wiele osób jako swoją pasję i hobby wybrało naukę języków. Nie brakuje na rynku ofert kursów językowych połączonych z kursami tanecznymi, kulinarnymi czy malarstwa. Każdy może znaleźć coś dla siebie bez względu na poziom zaawansowania. Kiedy widzimy sens nauki, kiedy język się nam przydaje i używamy go w praktyce chętnie podejmujemy trud doskonalenia języka pokonując kolejne etapy w nauce i osiągając coraz lepszy poziom znajomości języka.

Dowodem na zainteresowanie językami jest po pierwsze ilość szkół językowych, korepetytorów i native speakerów funkcjonujących na rynku a także ilość wydawanych pomocy dydaktycznych w tym aplikacje mobilne w języku polskim.

Znajomość języków to jedna z cech pozytywnych jakimi się wyróżniamy na tle naszych sąsiadów tak wschodnich, jak i zachodnich, południowych. Zarówno w  Polsce obcokrajowcy nie mają problemu z zapytaniem od drogę czy godzinę, jak i my sami nie musimy wstydzić się swojego angielskiego, niemieckiego będąc za granicą. Dzięki znajomości języków jesteśmy bardziej kreatywni, niezależni i pewni siebie a co za tym idzie i szczęśliwsi.

Otworem stoją przed nami nie tylko zachodnie uczelnie ale i pracodawcy chętnie podbierają polskim firmom pracowników, którzy nie maja trudności w  biegłym porozumiewaniu się na każdy temat po angielsku i nie tylko po angielsku. Polacy nie muszą już wyjeżdżać z Polski by zarabiać stawki europejskie, bowiem rozwija się również na polskim rynku praca zdalna pozwalająca na realizacje zadań w domu, przez internet, wystarczy znać języki.

Polacy już dawno zrozumieli wartość języka, zwłaszcza angielskiego bez którego we współczesnym biznesie bardzo krucho. Stąd też inwestycja w naukę języków jest bardzo widoczna podobnie jak i efekt. Młode pokolenie mówi doskonale po angielsku a coraz więcej osób włada kilkoma językami, co jeszcze ćwierć wieku temu było mrzonką. Uczą się nie tylko młodzi, bo i wielu z osób starszych nie śniła się nauka języków jeszcze kilkanaście lat temu będąc po studiach, dziś uczy się już kolejnego z języków.

Perspektywa rozwoju edukacji językowej w Polsce jest wręcz świetlana. Przybywa możliwości nauki i uczniów, aczkolwiek trend do zdobywania samodzielnie wiedzy sprawia ze edukacja tradycyjna ewoluuje w kierunku pomocy dydaktycznych spełniających cechy immersji, nauki przy okazji i nauki poprzez rozrywkę. Pojawiają się rozmaite gry i programy edukacyjne, a także programy i filmy edukacyjne, dzięki którym nie trudzimy się nauką, mimo iż aktywnie przyswajamy wiedzę.

Drugim z trendów w edukacji jest efektywne gospodarowanie czasem, czemu sprzyja edukacja online wykorzystująca każdą wolną chwilę na doskonalenie języka. Ekspansja internetu, globalizacja i możliwość robienia biznesów na całym świecie brzmi zachęcająco, zwłaszcza iż Polak potrafi. Szukając różnych opcji lepszego życia i poprawy komfortu codziennej egzystencji Polacy przełamują bariery językowe podejmując się nauki również trudnych języków jak węgierski, czy chiński. Często sięgają po niszowe języki co dobrze wróży ich karierze w przyszłości nie tylko na lokalnym rynku.

Autor: Preply.com

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Marika pisze:

    Dużo w tym prawdy. Teraz jak się przegląda oferty pracy to najlepiej żeby nawet sprzątaczka mówiła po angielsku. Po prostu w dużym mieście niezbędny. ale i np. moja babcia mnie zaskoczyła ostatnio , bo też się uczy i to sama. Akurat jej koleżanki zaczęły uczyć się metodą Emila Krebsa to stwierdziła, że i ona spróbuj Kurs akurat dla mniej nie musi mieć książki, a ma już problem z czytaniem a tu samo audio to spokojnie w odtwarzaczu włącza. Zdecydowanie angielski podbija Polskę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

praca dla opiekunki bez języka

Opieka nad seniorem bez znajomości niemieckie...

Jednym z podstawowych wymagań przy opiece nad seniorem w Niemczech jes...
Praca w Niemczech

Oferty pracy Niemcy – Wady i zalety pra...

Od lat Polacy chętnie wyjeżdżają do pracy w Niemczech i to zar...
Nauka języków

Nauka języków – dlaczego warto to robić na ob...

Rozwijanie umiejętności językowych dziecka to duża inwestycja...

Jak w końcu opanowałem angielski?...

Dla tych z nas, którzy poważnie myślą o swojej przyszłości, in...